Zavod za školstvo: REALIZACIJA PROJEKTA „PISA 2025 – NAUKA U FOKUSU“

Zavod za školstvo i Ispitni centar počeli su realizaciju projekta PISA 2025 – Nauka u fokusu“ čija će implementacija trajati do 2024. godine i obuhvatiće učenike od VI razreda osnovne do IV razreda srednje škole.

Program su, uz pregled sadašnjeg stanja i očekivanih ishoda, razradile dr Blaženka Petričević iz Zavoda za školstvo i Divna Paljević, nacionalna koordinatorka PISA projekta iz Ispitnog centra.

U okviru projekta planirano je više aktivnosti: analiza predmetnih programa sa stanovišta vertikalne povezanosti; poređenje predmetnih programa i nastavne prakse u osnovnim školama iz prirodnih nauka (biologije, fizike, hemije i geografije) sa PISA programom; zbog korelacije, u analizu će biti uključeni predmetni programi iz matematike i informatike; izrada nastavnih materijala i priručnika za nastavnike s akcentom na eksperimentima, simulacijama eksperimenata i tumačenju rezultata istraživanja; savjetovanja nastavnika; primjena novih materijala u učionici i lokalna takmičenja.

„Već je započeta analiza predmetnih programa sa stanovišta vertikalne povezanosti, kao i poređenje predmetnih programa i nastavne prakse u osnovnim školama iz prirodnih nauka (biologije, fizike, hemije, geografije) sa PISA programom. Ovom analizom obuhvatićemo i predmetne programe informatike i matematike, zbog korelacije i mogućnosti implementacije PISA sadržaja“, saopšteno je iz Zavoda za školstvo.

Kako ističu, daljim aktivnostima u predstojeće dvije godine, do 2025. godine i realizacije PISA testiranja, predviđeno je ostvarenje niza kratkoročnih i dugoročnih ciljeva. U realizaciji ovog zadatka učestvovaće i tim nastavnika/praktičara koji će pomoći u implementaciji već objavljenih PISA zadataka.

Iz Zavoda navode da je održana konstitutivna sjednica Tima za realizaciju projekta PISA 2025 – Nauka u fokusu Zavoda za školstvo i Ispitnog centra.

Takođe je upućen poziv direktorima obrazovno-vaspitnih institucija da u ustanovi kojom rukovode formiraju školski tim sastavljen od nastavnika prirodno-matematičke grupe predmeta, ICT koordinatora i stručnih saradnika, kao i da imenuju školskog koordinatora,  da bi svi zajedno radili na realizaciji planiranih aktivnosti.

Ovaj projekat i prateći akcioni plan biće predstavljeni Radnoj grupi za međuinstitucionalnu saradnju čije je formiranje inicirao Zavod za školstvo, sjutra u 11 sati.

Na prezentaciju su pozvani i predstavnici Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Ministarstva prosvjete, Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Univerziteta Crne Gore, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta Mediteran i Univerziteta Donja Gorica.

Iz Zavoda podsjećaju da u naučnoj pismenosti, 16 godina nakon prvog testiranja, Crna Gora zaostaje za razvijenim zemljama u prosjeku dvije godine školovanja.

„Ukoliko ne budemo ništa učinili do 2025. godine, na PISA testiranju nećemo bilježiti napredak iz prirodnih nauka u posljednjih 20 godina.

Pomenutim projektom želimo da smanjimo broj funkcionalno nepismenih učenika i razvijemoi kompetencije darovitih đaka. To je važno, jer funkcionalno nepismeni teško mogu naći posao, a otežan im je nastavak školovanja, usavršavanje. Takođe, nadarena djeca nedovoljno razvijaju svoje potencijale, a oni će biti nosioci razvoja društva“, stoji, pored ostalog, u saopštenju Zavoda za školstvo.

Lj. V.

Back to Top