intervjui-analize-komentari

NOBELOVAC NOVOSELOV GOST UNIVERZITETA CRNE GORE U OKTOBRU

Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) u oktobru će se ponovo okupiti najveća imena u svijetu nauke koja potiču sa ovih prostora, a svoja naučna istraživanja realizuju na prestižnim institucijama u Americi i Evropi. Počasni gost ovog skupa pod nazivom Dani dijaspore i prijatelja Crne Gore 2023, ove godine biće i nobelovac Konstantin Kostja Novoselov, najpoznatiji po izolaciji grafena na Univerzitetu u Mančesteru 2004. godine i stručnjak za fiziku kondenzirane materije, mezoskopsku fiziku i nanotehnologiju.

Mihailo Backović, doktor teorijske fizike, stručnjak za AI: RADITI NA OBRAZOVNOM SISTEMU KOJI AKCENAT STAVLJA NA KRITIČKU I ANALITIČKU MISAO

U posljednje vrijeme mnogo se govori o usponu vještačke inteligencije. Kako gledate na ovaj sve izraženiji fenomen? Da li mu se daje više pažnje nego što zaslužuje, barem u ovom razvojnom momentu?

Mladenka Maja Perić, direktorica OŠ „Boško Strugar“: PO UZORU NA PROŠLOST GRADIMO BUDUĆNOST, A NAGRADE SE NIŽU

Osnovna škola „Boško Strugar“ u Ulcinju najstarija je obrazovno-vaspitna ustanova u toj opštini. Nedavno je proslavila 141. rođendan. O aktuelnoj situaciji i planovima za naredni period razgovarali smo sa direktoricom Mladenkom Majom Perić.

 

Škola „Boško Strugar“ obavlja uspješno prosvjetnu misiju vijek i više od četiri decenije. U tom periodu ostvareni su značajni rezultati. Podsjetite naše čitaoce na neke najvažnije segmente iz njene istorije.

Snežana Tomanović-Dakić, direktorica OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici: TRADICIJA KOJA OBAVEZUJE

Velik broj crnogorskih osnovnih škola suočava se sa nedostatkom prostora. To posebno važi za obrazovno-vaspitne ustanove u gradovima u centralnom i južnom dijelu Crne Gore. Jedna od njih je OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici. O tome kako funkcioniše nastava u uslovima kada imaju duplo više đaka od predviđenog broja, razgovarali smo sa direktoricom Snežanom Tomanović-Dakić.

 

Novica Gačević, direktor OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici: KVALITET NAŠEG RADA NAJBOLJE POTVRĐUJU USPJESI UČENIKA

OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici počela je da radi prije skoro tri decenije (1994. godine). Školska zgrada je projektovana za mnogo manje učenika nego što ih sada ima. Na početku ju je pohađao 751 đak a danas 1.685. Kako uspijevate da organizujete nastavu?

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović: NAJVEĆI KAPITAL KOJI IMAMO JE INVENTIVNOST I GENIJALNOST MLADIH LJUDI

Izmjene Zakona o visokom obrazovanju, ulaganja u poboljšanje kvaliteta studijskih programa, modernizacija studija... samo su neke od tema o kojima smo razgovarali sa rektorom Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Vladimirom Božovićem.

Biljana Vučurović, direktorica Gimnazije „Slobodan Škerović“: PROFESIONALIZMOM DO USPJEHA

Podgorička Gimnazija „Slobodan Škerović“ slavi 116 godina uspješnog rada. O aktuelnoj situaciji i planovima za naredni period razgovarali smo s direktoricom Biljanom Vučurović.

Kako gledate na protekli period u Gimnaziji, otkako ste izabrani za direktoricu?

Dragica Lompar, direktorica NBCG „Đurđe Crnojević“: STEPEN RAZVOJA BIBLIOTEKARSTVA OGLEDALO JE KULTURNOG DOMETA SVAKE ZEMLJE

Uskoro će se navršiti dvije godine otkako je mr Dragica Lompar izabrana za direktoricu Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“. Ona je tim povodom gošća Prosvjetnog rada, a razgovarali smo o trenutnoj situaciji u ovoj ustanovi i planovima za naredni period.

Kako biste ocijenili dosadašnji dio Vašega mandata?

Dobitnik Nobelove nagrade Den Šehtman na Univerzitetu Crne Gore: PRIČA O NAUCI I LIČNOM TRIJUMFU

Univerzitet Crne Gore (UCG) je imao čast da ugosti Dena Šehtmana (Dan Shehtman), dobitnika Nobelove nagrade za hemiju, koji je učestvovao na naučnom simpozijumuNauka i male zemlje: sinergija dijaspore, matica/prijatelji Crne

Ministarka Šćepanović: ZADRŽATI MLADE ADEKVATNOM PAŽNJOM DRŽAVE PREMA NAUČNOISTRAŽIVAČKOJ I INOVACIONOJ DJELATNOSTI

Nakon pauze od godinu i po, Crna Gora je opet prepoznala značaj resora nauke, ali ovog puta u zajedništvu sa resorom inovacija. Sumirajući dosadašnje rezultate rada,

rekli ste da je period od kada je osnovan taj resor pa do sada kratak da se uradi sve neophodno, ali dovoljan da se prepoznaju potrebe, slože po prioritetima i stvore uslovi za njihovo rješavanje. Šta ste prepoznali kao potrebe? Koje su prioritetne?

Pages

Back to Top