VLADA USVOJILA MJERE ZA PREVENCIJU I DJELOVANJE U SLUČAJEVIMA NASILJA MEĐU DJECOM

Vlada Crne Gore usvojila je na predlog Savjeta za prava djeteta Mjere za prevenciju, suzbijanje i djelovanje Vlade Crne Gore u slučajevima nasilja među djecom, adolescentima i mladima 2023.

Kako je istaknuto u saopštenju kabineta, prilikom usvajanja mjera Vlada se rukovodila ciljem da se, do donošenja strateških dokumenata čija izrada je u toku, osmisle mjere kratkoročnog djelovanja i najkasnije do početka naredne školske godine stvori ambijent u kojem se djeca osjećaju sigurno i bezbijedno, te snažnije doprinese ostvarivanju kvalitetnih uslova za njihov rast i razvoj, prije svega u vaspitno-obrazovnim ustanovama, ali i šire. U procesu izrade mjera su pažljivo analizirani svi prikupljeni predlozi i inicijative, rasprave u medijima, te zahtjevi sa protesta Udruženja roditelja, nastavnika i učenika, kao i diskusije pred različitim odborima u Skupštini i zaključci sa održanih konsultativnih sastanaka.

Ovim dokumentom predviđene su konkretne mjere i aktivnosti, s odgovarajućim zaduženjima nadležnih institucija, vremenskim okvirom za sprovođenje, i načinom procjene implementacije. U svrhu sprovođenja preuzetih obaveza, svako ministarstvo, odnosno nadležna institucija, će u roku od sedam dana od održavanja sjednice Savjeta za prava djeteta nominovati po tri kontakt osobe za implementaciju ovog paketa mjera.

Predviđene mjere su: razvoj i unapređenje strateškog okvira za prevenciju i zaštitu djece u slučajevima nasilja, finansiranje i monitoring; povećanje dostupnosti stručne podrške unutar školskih eskosistema za prevenciju, suzbijanje i djelovanje u slučajevima nasilja; osnaživanje sektora socijalne i dječje zaštite za efikasnu koordinaciju zaštite djece od nasilja; unapređenje sistema prevencije i zaštite zdravstvene dobrobiti djece, podrške mentalnom zdravlju djece i mladih i žrtvama nasilja; obezbjeđivanje veće dostupnosti pravosuđa po mjeri djeteta, unapređenje društvene akcije za kvalitetno provođenje slobodnog vremena kroz kreativne, sportske i naučne programe za djecu i adolescente; unapređenje zaštite djece u korišćenju elektronskih i digitalnih medija i unapređenje djelovanja sektora policije u cilju prevencije i suzbijanja nasilja među i nad djecom i mladima.

Svaka mjera sadrži vše aktivnosti. Pored ostalih, predviđeno je osnaživanje rada pedagoško-psiholoških službi za djelovanje u školskim zajednicama i pružanje podrške djeci i adolescentima. U tom cilju,  potrebno je da Ministarstvo prosvjete  sprovede neophodne izmjene u sekundarnim pravnim aktima i poveća broj stručnih lica (pedagoga i psihologa) u školama. Ovaj resor  treba da razvije proceduru sprovođenja obaveznih godišnjih razgovora sa učenicima/učencama osnovnih i srednjih škola sa stručnim licima.

Neophodno je unaprijediti stepen razumijevanja procedura postupanja u slučajevima pojave nasilja među učenicima/učenicama. Ministarstvo prosvjete treba da dodatno ispromoviše i osigura primjenu Uputstva školama: podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i podizanja kapaciteta lica koja rade sa učenicimaa za njihovu primjenu. Takođe je neophodno da se obezbijedi obuka za nastavnike za prevenciju vršnjačkog nasilja, kao i nadzor nad primjenom predloženih mjera i osigura redovna evidencija i analiza slučajeva nasilja u MEIS-u.

Predviđeno je i uvođenje telefonske linije za prijavu vršnjačkog nasilja, ali i: unapređenje kapaciteta škola da sprovode školsku medijaciju; intenziviranje prevencije kroz sprovođenje programa razvoja socio-emocionalnih vještina među učenicima „Moje vrijednosti i vrline“; da Građansko obrazovanje bude obavezan predmet u školama; implementiranje programa „Brižne porodice“ za djecu i njihove porodice širom Crne Gore; uspostavljanje programa podrške razvoju mentalnog zdravlja među djecom i mladima; razvijanje novog programa za suzbijanje vršnjačkog nasilja u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori. Takođe je planirano osnaživanje kapaciteta centara za socijalni rad za direktni rad sa djecom i adolescentima i njihovim porodicama, i koordinaciju multisektorske poodrške, povećanje dostupnosti psihološke podrške djeci u riziku i žrtvama nasilja u domovima zdravlja, te osnažitivanje savjetovališta za mlade pri domovima zdravlja, kao i povećanje broja aktivnosti radi promovisanja bezbjednosti djece na internetu

„Paket kratkoročnih mjera ne zamjenjuje niti umanjuje značaj kreiranja dugoročnih sistemskih rješenja od kojih su neka i obuhvaćena predloženim paketom mjera, već doprinosi njihovom kontinuiranom ostvarivanju. Dokumentom se direktno prepoznaju one institucije sistema koje moraju intenzivirati napore unutar svojih nadležnosti, identifikuju situacije u kojima je neophodno unaprijediti međuresornu i međusektorsku saradnju, kako bi se doprinijelo kreiranju održivog sistema u kojem se potrebe djece pravovremeno prepoznaju i smisleno adresiraju, te ostvarivanje dječjih prava dostiže svoj puni potencijal“, stoji u saopštenju.

Lj. V.

 

Back to Top