VAŽNO MJESTO U OČUVANJU KULTURNE BAŠTINE ZAUZIMA 3D ŠTAMPA

Profesor Univerziteta Crne Gore (UCG) Milena Đukanović sa Elektrotehničkog fakulteta (ETF) i Janko Ljumović sa Fakulteta dramskih umjetnosti (FDU) govorili su na temu nove tehnologije i kulturnog nasljeđa na panel diskusiji i završnoj konferenciji  projekta „Nasljeđe jednakosti”.

U okviru ovog projekta, koji je podržala Američka ambasada u Podgorici, u okviru Programa malih grantova Demokratske komisije, formiran je i realizovan edukativni program radionica i neformalnog učenja za mlade o ljudskim pravima, koegzistenciji, rodnoj ravnopravnosti i suzbijanju diskriminacije po bilo kom osnovu. Program je baziran na istraživanju koje je Đukanovićeva realizovala zajedno sa psihološkinjom Tamarom Milić i teoretičarkom umjetnosti Bojanom Maraš.

„Edukativne radionice su omogućile učesnicima uvid u muzejske zbirke kao inspiraciju za kretivan rad u izradi novih kulturnih artefaktata, koristeći reciklirajuće biorazgradljive filamente koji su kroz njihov rad sa 3D olovkama dobili novi život“, kazala je Đukanovićeva.

Ona je pojasnila da su izuzetno važno mjesto u očuvanju kutlurne baštine zauzeli 3D štampa, modelovanje i skeniranje.

„Zahvaljujući ovim tehnologijama, možemo da vidimo kako je nekad izgledala Pompeja ili da pogledamo modele nezavršenih umjetničkih djela“, navela je Đukanovićeva.
Ona je kazala da je i, u okviru projekta, koristeći najmoderniji softver za 3D štampu pokušala da djelove od tri pojasa narodne nošnje – crnogorskog, muslimanskog i albanskog kreira kao jedinstveni multikulturalni pojas.

Program radionica baziran je na istraživačkom radu o istorijskim lokalnim praksama multikulturalnosti, inkluzivnosti i suživota, a kroz primjere iz muzejskog fundusa.  

Polaznici radionica su srednjoškolci, studenti i mladi aktivisti civilnog sektora, koji su tokom ove konferencije primili i sertifiakte za uspješno završene radionice. 
Učešćem u radionicama dobili su priliku za razvoj novih vještina koje će im pomoći da kroz vršnjačke aktivnosti promovišu kulturu, interkulturalnost i suživot.

Završnu konferencija i panel diskusiju „Društvena uloga kulture i baštine”, otvorila je ambasadorka SAD-a u Crnoj Gori, Džudi Rajzing Rajnke. Ona je kazala da joj je drago što je taj projekat pokrenuo razgovor o načinima na koje kultura i kulturna baština mogu imati aktivniju ulogu u društvu.

U ime organizatora, govorio je direktor JU Muzeji i galerije Podgorice, Vučić Ćetković.

O. Đ.

Back to Top