U Zagrebu predstavljen udžbenički komplet Muzički koraci 4 za IV razred osnovne muzičke škole: PODSTICANJE KREATIVNOSTI I STVARALAŠTVA KOD UČENIKA

Na Međunarodnoj konferenciji  18. DANI TEORIJE GLAZBE: POUČAVANJE TEORIJE GLAZBE DANAS, koja je održana u Zagrebu povodom obilježavanja 25 godina od osnivanja Hrvatskoga društva glazbenih teoretičara (HDGT) na Muzičkoj akademiji, predstavljen je udžbenički komplet  Muzički koraci 4 za četvrti razred osnovne muzičke škole koji je objavio Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica. Na ovom značajnom skupu učestvovalo je preko 40 izlagača iz Evrope i Amerike, istaknutih naučnika, predavača i stručnjaka iz prakse.

Autorke dr Vedrana Marković , docent na Muzičkoj akademiji na Cetinju, mr Andrea Ćoso-Pamer , Škola za osnovno i srednje muzičko obrazovanje „Vida Matjan“ Kotor, i mr Andrijana Vučetić-Obadović , saradnica u nastavi na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, govorile su o ovom udžbeničkom kompletu i plodnoj saradnji koju su ostvarile sa Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica.

Kako su ukazale, iako nema dugu izdavačku tradiciju kad je u pitanju udžbenička literatura za muzičke škole, ova izdavačka kuća prepoznaje potrebu za publikovanjem udžbenika namijenjenih nastavi Solfeđa i teorije muzike za osnovne muzičke škole, kao i potrebu za publikovanjem udžbenika za srednju muzičku školu, gdje prema postignutim rezultatima, profesionalnom pristupu, dizajnu i kvalitetu publikacija dostiže zahtjeve koje postavlja savremena udžbenička literatura.

Autorke posebno ističu izuzetnu saradnju sa urednim izdanjem Nadicom Vukčević , koja je svojim dragocjenim stručnim savjetima vodila autorski tim. Poseban značaj ima i saradnje sa dizajnerkom i ilustratorkom Zvezdanom Vlahovićem , koja je svojom maštovitošću i kreativnošću ispunila sva očekivanja autora, osmislivši ilustracije i dizajn koji privlače učenike, te im kroz prizmu vizuelnog doživljaja olakšava učenje muzičkih sadržaja.

U okviru predstavljanja udžbeničkog kompleta, autorke su sa kolegama iz struke podijelile svoja promišljanja, iskustva u radu na udžbeniku, te metodska stanovišta od kojih polaza, kao i savremeni pristup u muzičkoj pedagogiji.

Poseban izazov za autorski tim, kako su navele, predstavljala je činjenica da u savremenom trenutku nije lako osmisliti i kreirati udžbenik namijenjen mlađem školskom uzrastu, koji gotovo savršeno vlada savremenim elektronskim uređajima i čiju pažnju nije lako usmjeriti ka sistematičnom bavljenju muzikom. Bilo je potrebno stvoriti udžbenik koji će zainteresovati učenike za učenje muzike i razvijati njihovu maštu i muzičku kreativnost. Osnovna ideja je da se nastava solfeđa sprovodi uvažavajući autohtono muzičko nasljeđe, a sve po načelima Funkcionalne metode Miodraga Vasiljevića, prilagođene crnogorskom podneblju i savremenoj nastavi. Zbog toga pjesme ‒ modeli za postavku različitih melodijskih i ritmičkih pojmova, kao i pjesme za savladavanje pojmova predviđenih programom, većinom potiču iz crnogorske muzičke baštine. Prisutne su i pjesme svih naroda koji u Crnoj Gori grade suživot, čime doprinose njegovoj multikulturalnosti i interkulturalnosti na našem prostoru. Pjesme koje su predložene kao didaktički primjeri pažljivo su odabrane kako po dužini, tako iu melodijskom i ritmičkom pogledu, a ne manje važno u ovom uzrastu – iu pogledu teksta, odnosno sadržaja svake pojedine pjesme.

Naglašeno je da udžbenik predstavlja inovaciju kada je u pitanju udžbenička literatura za predmet Solfeđo, jer se kroz osmišljavanje različitih zadataka nastoji razvijati mašta, kreativnost i samostalno muzičko stvaralaštvo učenika. Takođe, značajan segment predstavljaju predložene primjere za slušanje umjetničke muzike. Polazeći od saznanja da se, paradoksalno, u muzičkim školama ne sluša umjetnička muzika, ili se sluša veoma malo, autorke predlažu niz odlomaka iz poznatih muzičkih djela koja su prevashodno u funkciji slušanog opažanja, doživljavanja i pamćenja određene melodijske, ritmičke, harmonske ili neke druge muzičke pojave, stavljajući učenike na poziciju da predloženi primjer upoznaju kao reprezentativni primjer umjetničke muzike, koje će upoznati, zapamtiti, i nadaju se, ponovo slušati. 

Udžbenički komplet sadrži i metodski priručnik za nastavnike koji daje potrebna uputstva u vezi sa savladavanjem određenih sadržaja, osnovna načela, odnosno principe kojima je rukovodio autorski tim prilikom osmišljavanja udžbenika. Budući da se priručnik obraća diplomiranim muzičkim pedagozima, od kojih mnogi imaju višegodišnje praktično iskustvo u nastavi Solfeđa, autorski tim smatrao je da je dovoljno dati smjernice u okviru svake nastavne oblasti u vidu nekoliko pismenih priprema ‒ predloga za karakteristične nastavne jedinice. Primjeri priprema su posebno korisni, prije svega, mladim kolegama, koji su tek na početku svoje nastavničke karijere.

U priručniku se nalaze i notni tekstovi svih pjesama sa literarnim tekstom, zatim notni tekstovi pjesama uz koje se izvode muzičko-didaktičke igre, sa detaljnim opisom igre, kao i ciljevima koji se postizuju određenom igrom.

Na radost autorskog tima, udžbenički komplet Muzički koraci 4 izazvao je brojne pozitivne ocjene i čestitke, kako zbog metodskih pristupa koji su primijenjeni, tako iu pogledu izgleda i dizajna udžbenika.

Autorke izražavaju posebno zadovoljstvo što su imale priliku da predstave svoj rad na ovako značajnom skupu, te se zahvaljuju svojoj izdavačkoj kući, Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica na podršku koja je pružena u cilju promocije udžbenika i van granica države. 

 

Back to Top