U TEHNOPOLISU ODRŽAN INFO DAN O EVROPSKIM PROGRAMIMA ZA INOVACIJE

U Inovaciono-preduzetničkom centru „Tehnopolis“ u Nikšiću održan je info dan posvećen razvoju inovacija u Crnoj Gori, u okviru kojeg su iskustva i znanja razmjenili akteri iz oblasti tehnološki baziranih inovacija iz Crne Gore – preduzeća i istraživačkih timova, gosti iz Srbije i Slovenije, kao i predstavnici Privredne komore, „Tehnopolisa“ i ministarstava nauke i ekonomije.

Dostignuća u komercijalizaciji rezultata istraživačkih projekata, finansiranih kroz program Ministarstva nauke INVO (Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost), s fokusom na rezultate Centra izvrsnosti BIO-ICT, predstavio je Saša Ivanović iz Ministarstva nauke.

Nenad Novović iz kompanije „Amplitudo“, koja je sklopila sporazum o saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom radi komercijalizacije inovacija iz projekta BIO-ICT, govorio je o inovativnim idejama koje napreduju na skali tehnološke spremnosti i približavaju se fazi izlaska na tržište.

Za brojne učesnike događaja ovo je bila jedinstvena prilika da čuju o zanimljivim idejama koje su pripremljene tokom trogodišnjeg rada tima istraživača, uključujući 15 mladih doktoranada i magistranata.

Predstavnici ministarstava nauke i ekonomije prezentovali su mogućnosti finansiranja inovacija kroz nekoliko instrumenata EU programa za istraživanje i inovacije, Horizont 2020, Instrumenta za mala i srednja preduzeća, Novih i nadolazećih tehnologija i Brzih staza do inovacija. Takođe, predstavljen je i finansijski program Evropske unije i Investiciono-razvojnog fonda za ulaganje rizičnog kapitala u perspektivne inovativne firme i projekte (WB EDIF).

Gosti iz Tehnološkog parka Ljubljana, Tanja Lorger i Vesna Radunović, govorile su o načinu života preduzeća – stanara tehnološkog parka i njihovoj unutrašnjoj organizaciji.

Predstavnici inovativnog preduzeća „Swiftty“ – Eleonora Sergijević i Ivan Hristić iz Naučno-tehnološkog parka Beograd detaljno su izložili svoj put uspješnog korišćenja fonda Instrument za mala i srednja preduzeća iz programa Horizont 2020, putem kojeg su napravili plan za uvođenje disruptivne inovacije u biznis kreiranja veb sajtova, a zatim aplicirali za znatno veća bespovratna sredstva za finansiranje samog projekta i izlazak na tržište.

Razgovaralo se i o potrebi postojanja većeg broja nacionalnih instrumenata za podršku inovativnim biznis projektima, razvoju start-up kulture, ekonomskom obrazovanju koje još uvijek ne obuhvata u adekvatnoj mjeri oblast inovacija i novih ekonomskih modela za savremeno doba.

Učesnici su dobili važna saznanja i ekspertske preporuke kako ići dalje u iskorišćavanju potencijala koji postoji u naučnoistraživačkim organizacijama i kako graditi veze s biznisom. Akcentovano je da je neophodno osluškivati tržište, pratiti savremene trendove i naći adekvatnu vezu između inovacija i privrede. Uz to, naglašeno je da je od izuzetne važnosti da aplikacije budu komplementarne sa EU preporukama i standardima, a sve u cilju komercijalizacije znanja i proizvoda koji treba da doprinesu zajednici u ekonomskom, socijalnom i kulturnom kontekstu.

Info dan je prevashodno bio namijenjen stanarima Tehnopolisa i drugim preduzećima koja planiraju razvoj baziran na tehnološkim inovacijama, ali i ministarstvima, opštini i posredničkim institucijama.

O. Đ. 

Back to Top