U osnovnim školama obilježen Međunarodni dan maternjeg jezika: SRŽ KULTURE I IDENTITETA

Prigodnim aktivnostima osnovne škole u Crnoj Gori obilježile su Međunarodni dan maternjeg jezika, 21. februar.

Učenici VII-1, VII-2 i VII-4 odjeljenja u OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici pripremili su nastavnicom Nadeždom Novićević prigodan program. Njihov moto je  „svoj jezik treba da volimo svakoga dana pomalo, jer naš jezik nema nikoga drugog osim nas“.

Čitajući literarne radove, đaci su ukazali na ljepotu maternjeg jezika. Program je upotpunjen i izvođenjem skeča, kao i kazivanjem stihova ljubavne poezije, a sve to uz zvuke gitare.

Učenici IX-3 odjeljenja u OŠ „Maksim Gorki“ u Podgorici održali su čas na temu „Osobenost književnog jezika u djelima Svetog Petra Cetinjskog, Marka Miljanova i Stefana Mitrova Ljubiše“.

Đaci Jana Vučinić, Simona Brnović, Aleksandar Popović, Iva Ivanović i Tarik Mustafić pripremili su zanimljivo predavanje o crnogorskoj književnosti starijih vremena. Oni su podsjetili na prvu štampanu knjigu kod Južnih Slovena. Pored ostalog, ukazali su i da je jezik naših starih pisaca bio muzikalan, ritmičan i slikovit,  da je sloboda bila način života i imperativ, kao i da su pripovijetke i anegdote primjer skladnog suživota i moralnih načela. Učenici su svoje tvrdnje upotpunili kazivanjem odlomaka.

Osvrnuli su se i na jezik koji koriste nove generacije i zaključili da je u velikoj mjeri uslovljen razvojem tehnologije i da mladi danas brzo usvajaju strane riječi. Poručili su da svoj jezik treba njegovati, jer tako čuvamo sebe od zaborava.

Mentorka učenicima je profesorica Lidija Banović.

Ovaj važan datum obilježili su i đaci petog razreda u OŠ „Sutjeska“ u Podgorici pod motom „Maternji jezik, rođeni dom u kome smo uvijek dobrodošli. Jezik na kome razmišljamo, sanjamo i osjećamo“.

Kako je naglašeno, čas su posvetili neprocjenjivoj moći jezika, sponi sa precima i našom kulturom. 

Učenici su napravili zajedničku knjigu mudrosti, sastavljenu od poslovica, zabavnih brzalica, zagonetki koje podstiču na razmišljanje. Nizali su riječi sličnog značenja i uvidjeli originalnost i bogatstvo maternjeg jezika, naučili kroz primjere kako se pravilno pišu pojedine riječi i obračunali se sa jezičkim nedoumicama.

Koordinatorka aktivnosti je profesorica Nevenka Vulić.

U Osnovnoj školi ,,Milija Nikčević“ u Nikšiću povodom Dana maternjeg jezika organizovano je takmičenje u poznavanju narodnih umotvorina. U nadmetanju je učestvovalo dvadeset učenika podijeljenih u pet grupa. Ekipa koju su činili Senka Kontić, Anica Šturanović, Martin Čolaković i Andrija Bulajić bila je najuspješnija u prepoznavanju, slaganju i reprodukovanju narodnih poslovica i zagonetki. Za vizuelna rješenja Azbučnika narodnih poslovica posebno se potrudila učenica VIII razreda Simona Knežević.

Cilj takmičenja je, kako ističu u školi, da se ukaže na narodno blago i podsjeti da su narodne umotvorine vrelo narodnog života i filozofije, kao i odraz viševjekovne mudrosti i mentaliteta našeg čovjeka.

Učenici IV razreda u OŠ „Lovćenski partizanski odred“ na Cetinju organizovali su sa učiteljicama Persom Radišić i Slađanom Vojinović čas maternjeg jezika koji je bio obojen saznavanjem novih sadržaja, takmičarskim duhom i igrom. Istaknuto je da maternji jezik trebamo voljeti, a to se najbolje postiže njegovim čuvanjem i pravilnim upotrebom.

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se od 1999. godine. Nastao je kao sjećanje na studente koji su ubijeni 1952. godine u Bangladešu (bivši Istočni Pakistan), jer su protestvovali što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični. Cilj obilježavanja ovog datuma je ukazivanje na značaj maternjeg jezika, ali i  promocija multikulturalnosti i višejezičnosti.

Lj. V.

Back to Top