TROJE CRNOGORSKIH NASTAVNIKA NA USAVRŠAVANJU STRUČNOG OBRAZOVANJA U HOLANDIJI

U okviru projekta INTERVET Western Balkans Erasmus+ programa, tri predstavnika iz Crne Gore učestvovala su u projektnoj aktivnosti Job Shadowing. Riječ je o Jeleni Vlahović, nastavnici u Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi Bar, nastavnici Milici Šćepanović-Živković iz SSŠ „Sergije Stanić“, te nastavniku Mehdiji Adroviću iz Srednje stručne škole u Beranama.

Domaćin aktivnosti je bio Da Vinci College iz Dordrechta, Holandija. Partner u projektu iz Crne Gore je Privredna komora, a projekat je podržan od stranе Ministarstva prosvjete i inostranih partnera Uniser i Da Vinci College. U projektu učestvuje sedam država Evropske unije, kao i šest država Zapadnog Balkana.

Cilj projektne aktivnosti Job Shadowing jeste usavršavanje stručnog obrazovanja primjenom praktičnih metoda Da Vinci College–a u naš obrazovni sistem. Prema riječima nastavnice Vlahović, koja predaje turističku grupu predmeta, materijalni uslovi rada u školi su prilagođeni savremenom obrazovanju, koje podstiče kreativnost, motivaciju, inovativnost i isticanje važnosti stalnog ulaganja u obrazovanje, kako kod učenika, tako i kod nastavnika.

„Odnos prema nastavi je temeljan i sveobuhvatan, prioritetna je dobrobit učenika i njihov kontinuirani napredak. Individualnost učenika je veoma važna, a zbog drugačijih uslova organizacije nastave u odnosu na našu državu stvoreni su uslovi  da se nastavnici više posvete talentovanim i vrijednim učenicima. Nastavnici su od strane škole i same države motivisani, putem materijalnih i nematerijalnih podsticaja (mjesečna zarada, stalno ulaganje u opremljenost učionica i kabineta od strane države, Erasmus+, seminari, inostrane stručne razmjene, stručne posjete, stručna obuka kod poslodavca, projekti, transparentno isticanje rada nastavnog osoblja, pojedinačno i timski, i slično), da napreduju, usavršavaju se, doprinose kredibilitetu škole, države i obrazovnog sistema Holandije“, naglašava Vlahović.

Važno je naglasiti da se Da Vinci College među 62 regionalna stručna školska centra (ROC) u Holandiji posebno ističe jer na savremen, inovativan, rentabilan, učinkovit i pristupačan način povezuje teoriju i praksu u jednu cjelinu. Naime, u sklopu školskog kompleksa se nalazi i „Fabrika znanja“, u kojoj učenici određenih obrazovnih profila usvajaju teorijska i praktična znanja, kako od strane nastavnika, tako i direktno od eminentnih lica iz sfere nautike, IT, automobilizma, građevine, itd. Na ovaj način su učenici i direktni sudionici tehničko-tehnoloških inovacija, ili kroz testiranje prototipa ili kroz konkretnu izgradnju prototipa.

„Osim susreta sa nastavnicima, učenicima i direktorima sektora u školi, imali smo priliku i da posjetimo neke socijalne partnere škole, upoznamo se s uslovima rada i sprovođenja praktične nastave van škole, kao i da sagledamo strategije razvoja stručnog obrazovanja, kroz predavanje predstavnika SBB (Vocational Education, Training and the Labour Market ‒ Samenwerkingsorganisatie Beroepsonderwijs Bedrijfsleven). Mobilnost učenika i nastavnika srednjih stručnih škola kroz program Erasmus+ je odlična i konkretna mogućnost da se na jednom mjestu susretnu i integrišu stručna znanja, vještine, kompetencije, te da se stvore konkurentniji i transparentniji uslovi unapređenja srednjoškolskog stručnog obrazovnog sistema Crne Gore, ali i našeg tržišta rada“, zaključuje Vlahović.

N. N.

Back to Top