Fond za zaštitu životne sredine (Eko fond) u saradnji sa JPU „Đina Vrbica“ realizuje ekološko-edukativne radionice koje će tokom tri dana okupiti oko 180 djece. Ona će biti u prilici da se kroz interaktivno predavanje upoznaju sa ekološkom terminologijom, a potom na zanimljiv način kroz različite aktivnosti saznaju više o klimatskim promjenama, značaju i važnosti reciklaže i odvojenog sakupljanja otpada.

Ana Pavićević, rukovoditeljka Službe za projekte životne sredine i klimatske promjene u Eko fondu, kazala je da je trodnevni ciklus ekološko-edukativnih radionica pod sloganom „Promijeni navike ‒ pomozite planeti“ plod uspješne saradnje sa JPU „Đina Vrbica“ koja je započela proslavom Dana planete zemlje, a formalizovana potpisivanjem memoranduma o saradnji između ove dvije institucije.

„Podsjetiću da smo se potpisivanjem memoranduma obavezali da edukacijom najmlađih uzrasta utičemo na formiranje neophodnog nivoa ekološke svijesti i istaknemo značaj njihovog ličnog učešća i doprinosa u očuvanju životne sredine i prirodnih resursa. Socijalni faktori (društvo, porodica, susjedstvo, predškolsko, škola, vršnjaci) smatraju se najvažnijim faktorima koji utiču na ekološko vaspitanje i obrazovanje“, ističe Pavićević.

Ona kaže da je izgradnja ekološke kulture kontinuiran i dugoročan proces, nešto što treba da usvajamo od malih nogu kroz vaspitanje i obrazovanje.

„Tokom radionica djeca će se upoznati i sa glavnim problemima narušavanja i degradacije biodiverziteta, kao i uticaja koji na taj proces imaju ljudi. Pored predstavnika Službe za projekte zaštite životne sredine i klimatske promjene, radionice praktične savjete čijom primjenom mogu smanjiti negativan uticaj na životnu sredinu učesnicima će djeliti najmlađi ekološki aktivista Eko fonda, volonter Stefan Peković“, naglašava Pavićević.

Ona ističe da je namjera da se kroz igru i zanimljive lekcije djeca upoznaju sa različitim načinima upravljanja otpadom, ponovnom upotrebnom iskorišćenih stvari, savjetima za „zelenu kupovinu“, primjenu energetske efikasnosti u svojim domovima, kao i drugim načinima ponašanja koji mogu biti od koristi u svakodnevnom životu.

Nataša Jovićević, koordinatorka Eko škole u JPU „Đina Vrbica“, podsjetila je da je ta ustanova od 2017. godine u programu eko škole te da su njihovih pet vaspitnih jedinica dobitnici „Zelene zastave“ koja je znak da je ta ustanova radila na edukaciji djece i odraslih kao i da su na tom polju postigli zavidne rezultate.

„Jako nam je drago što imamo mogućnost da prvi put u našim većim dežurnim objektima za vrijeme ljetnjeg dežurstva organizujemo ovakav vid aktivnosti, da djeci koja provode dane u našoj ustanovi učinimo boravak interesantnijim i zanimljivijim i na kraju da dobiju vid edukacije koji je u ovom uzrastu najprihvatljiviji, jer djeca u ovom uzrastu najbolje usvajaju znanja“, kaže ona.

Jedini strateški pouzdan način zaštite životne sredine i realizacije svima zajedničkog cilja „planeta Zemlja je naš jedini dom!“ jeste formiranje ekološki osviješćenih, odgovornih i obrazovanih generacija, jer živjeti u zdravoj i nezagađenoj sredini jedno je od osnovnih ljudskih prava, zagarantovano Ustavom Crne Gore, zaključuju organizatori radionice.

Izvor: CG News

Back to Top