SVJETSKI DAN KNJIGE I AUTORSKIH PRAVA NA POMORSKOM FAKULTETU KOTOR

Pomorski fakultet Kotor obilježio je Svjetski dan knjige i autorskih prava skupom koji je inicirala i vodila prodekanica za razvoj i inovacije prof. dr Tatijana Dlabač. Dekan prof. dr Špiro Ivošević ukazao je da je taj fakultet posljednjih godina intezivirao proces naučnoistraživačkog rada, što je evidentno kroz osnivanje svog časopisa, te naučnog skupa „Kotorska međunarodna pomorska konferencija“.

Ovom prilikom prisutnima se obratio prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore (UCG)  prof. dr Veselin Mićanović koji je ukazao na važnost knjige od samih početaka pismenosti, njene uloge u procesu socijalnog sazrijevanja i saznanja. On je naglasio važnost poštovanja akademskog integriteta i transparentnosti, što je i dio Strategije razvoja UCG. Od početka studiranja studenti treba da budu upoznati sa načinima dobrog pisanja, adekvatnim navođenjem literature u cilju izrade kvalitetnog seminarskog, završnog te master rada.

Dekanica Filozofskog fakulteta prof. dr Tatjana Novović je pohvalila povezivanje i umreživanje fakulteta UCG u cilju postizanja zajedničkih naučnih i pedagoških ciljeva i projekata koji su od interesa za istraživače i studente. Dekanica je ovom prilikom ukazala na važnost kritičkog i samokritičkog rasuđivanja, kao i važnosti kvaliteta izdavačke djelatnosti. Akademska zajednica mora da prepozna kvalitet publikacija bez obzira da li su one u štampanom ili digitalnom format.

O bibliotečkom fondu i značaju Pomorske biblioteke za istraživanje i obrazovanje govorila je bibliotekarka Nataša Gobović, naglasivši da se pored tradicionalnih pomorskih knjiga, bibliotečki resursi obogaćuju i zahvaljujući elektronskom COBISS katalogu.  

Bibliotekarke Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor, Dijana Đurašković i Gradske biblioteke i čitaonice Jelena Vukasović, su govorile na temu starih i rijetkih knjiga iz zbirke Pomorskog muzeja Crne Gore, Gradske biblioteke i čitaonice Kotor. Vrijedno je napomenuti da je riječ o knjigama koje datiraju čak od XVII, XVIII   i prve polovine XIX vijeka. Ove publikacije, posebno stručna literatura, putopisi, brodski dnevnici,  neprocjenjive su za očuvanje pomorske baštine jer svjedoče o viševjekovnoj pomorskoj tradiciji Boke Kotorske koja je prepoznata kao kolijevka pomorstva. Završnu riječ na današnjem skupu imala je prodekanica za nastavu Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Milena Dževerdanović Pejović koja je poručila da su svi učesnici predavanja imali zajedničku poruku, a to je je da treba njegovati lijepu riječ i pisanje te  ljepotu akademske kulture, posebno u jedinstvenoj akademskoj zajednici kao što je pomorska.

O. Đ.

 

Back to Top