Snežana Tomanović-Dakić, direktorica OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici: TRADICIJA KOJA OBAVEZUJE

Velik broj crnogorskih osnovnih škola suočava se sa nedostatkom prostora. To posebno važi za obrazovno-vaspitne ustanove u gradovima u centralnom i južnom dijelu Crne Gore. Jedna od njih je OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici. O tome kako funkcioniše nastava u uslovima kada imaju duplo više đaka od predviđenog broja, razgovarali smo sa direktoricom Snežanom Tomanović-Dakić.

 

U svom višedecenijskom radu OŠ „Radojica Perović“ (osnovana 1961. godine) prepoznata je kao ustanova koja uspješno obavlja svoju prosvjetnu misiju. Riječ je o tradiciji koja obavezuje...

– OŠ „Radojica Perović“ dobitnik je najvećeg priznanja iz oblasti prosvjete − Državne nagrade „Oktoih“ i rasadnik je talentovane djece kako za nauku, tako i za sport i umjetnost. Danas ovu obrazovno-vaspitnu ustanovu pohađaju 1.594 đaka, a predviđena je za 800. Oni su raspoređeni u 61 odjeljenje, gdje je u prosjeku po 26 učenika/učenica. Međutim, u višim razredima u odjeljenjima ima i po 30 đaka, a u nekima čak i više. Veoma je izazovno rukovoditi školom sa toliko djece, posebno zato što njen dosadašnji ugled obavezuje.

 

I u vašoj školi nastava je zbog nedostatka prostora organizovana u više smjena. Kako to funkcioniše, i koliko se to odražava na kvalitet rada?

– Nastava je organizovana u tri smjene i jednoj međusmjeni. Nemamo prostoriju za jutarnje čuvanje prvaka, niti prostoriju za produženi boravak. Isto tako, prostor biblioteke je izuzetno mali, bez mogućnosti da se napravi čitaonica. Roditelje koji dolaze da opravdaju časove primamo u holu jer nemamo prostoriju za tu namjenu. Naravno da prostorna ograničenost utiče na kvalitet rada, i to na onaj dio koji se tiče vannastavnih aktivnosti. Kada je redovna nastava u pitanju, nastavnici uspijevaju da održe kvalitet i u takvim uslovima.

 

U Tološima je počela da radi OŠ „Novka Ubović“. Koliko je to rasteretilo OŠ „Radojica Perović“, tj. koliko je učenika prešlo u novootvorenu obrazovno-vaspitnu ustanovu, i da li je to bio očekivan broj?

 

– Prošlog septembra počela je da radi škola „Novka Ubović“ i donekle nas rasteretila, jer je 200 djece, računajući i upisane prvake, prešlo u tu obrazovno-vaspitnu ustanovu. Ipak, to nije dovoljno da bismo funkcionisali na željeni način, tj. da možemo obezbijediti potrebne uslove za sve segmente rada. Nadamo se da će sljedeće školske godine više roditelja odlučiti da njihova djeca pohađaju nastavu  u novoj školi.

 

Kvalitetna nastava i njeno stalno unapređivanje u skladu sa potrebama 21. vijeka podrazumijeva modernu opremu. Kakva je situacija u vašoj školi?

 

– U školi imamo dvije računarske učionice koje su opremljene sa po 15 kompjutera. Računari nijesu novi, uglavnom su to donacije od raznih firmi, ali su funkcionalni. Od ukupno 29 učionica, u 27 imamo projektor, platno i kompjuter, a za svaki aktiv obezbijeđen je laptop i desetak tablet računara.

 

Imate li u planu nabavku dodatnih  nastavnih sredstava?

– Stalno radimo na osavremenjivanju nastave. Prošle godine jednu učionicu adaptirali smo u kabinet informatike i nabavili 15 kompjutera. Ove godine kupili smo šest laptopova, pet učionica opremili projektorima, a nadam se da ćemo do kraja godine kupiti bar jednu interaktivnu tablu.

 

Koliko škola ima zaposlenih, da li je nastava stručno zastupljena? Koliko je pažnje posvećeno njihovom stručnom usavršavanju?

– U ovoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi radi 120 nastavnika. Nastava je u potpunosti stručno zastupljena, a nastavnici se redovno usavršavaju u skladu sa interesovanjima i potrebama.

 

OŠ „Radojica Perović“ poklanja dosta pažnje talentovanoj djeci. U tom cilju organizujete različite vannastavne aktivnosti. Koje su najvažnije, i kako uspijevate da uskladite redovnu i dodatnu nastavu s obzirom na to da imate veliki broj đaka?

 

– Naša škola ima mnogo talentovane djece, i trudimo se da im omogućimo da iskažu svoje talente i dalje ih razvijaju, ali smo često ograničeni prostornim uslovima. U školi postoje više sekcija: šahovska, mladi ekolozi, veseli fizičari, hor, recitatorska, dramska... Nedavno smo se predstavili široj publici na donatorskoj večeri koja je održana u KIC-u „Budo Tomović“. Tom prilikom naši učenici i učenice pokazali su glumačke, recitatorske i muzičke sposobnosti.

U školi se stalno realizuju brojni projekti. Za to su potrebni entuzijasti. Kako to funkcioniše, i koji su programi aktuelni?

 

– Već sam pomenula donatorsko veče, a upravo je u pripremi jedan zanimljiv projekat koji ćemo realizovati u saradnji sa Savjetom roditelja. U pitanju je obilježavanje Dana planete – 22. aprila, kada ćemo nizom aktivnosti pokazati kako vodimo računa o životnoj sredini i koliko je važno njeno očuvanje. Inače, za sve vannastavne aktivnosti i projekte važna je pokretačka energija, mnogo truda i vremena. Na sreću, naša škola ima nastavnika koji su prepoznati po entuzijazmu.

 

 

OŠ „Radojica Perović“ iznjedrila je brojne uspješne generacije. Učenici i danas postižu dobre rezultate na takmičenjima...

 

– Uspjesi na takmičenjima se nastavljaju. Aktuelno je da su naše odbojkašice osvojile prvo mjesto na Opštinskom takmičenju. Učenicima ove škole pripala su sva tri prva mjesta na Državnom takmičenju u govorenju stihova na ruskom jeziku. Naša učenica III razreda Anika Milošević zauzela je prvo mjesto na Državnom takmičenju „Kengur bez granica“ u kategoriji ‘Pre-ecolier-3’, a učenik osmog razreda Vuk Delibašić drugi je na istom takmičenju u kategoriji ‘Benjamin’.

Saradnja sa roditeljima i lokalnom zajednicom veoma je važna aktivnost svake škole. Kakva su vaša iskustva?

– Sa roditeljima imamo dobru komunikaciju i zajedno učestvujemo u različitim aktivnostima. Sa Savjetom roditelja naše škole, koji je organizovan kao nevladina organizacija, realizujemo više projekata, a nedavno smo potpisali memorandum o saradnji. Pripremili smo zajednički projekat za izgradnju đačkog gumna kojim smo konkurisali za novčana sredstva kod Glavnog grada. Građevinske radove izvešće Srednja građevinsko-geodetska škola „Inž. Marko Radević“ sa kojom je potpisan sporazum o saradnji.

Zajedničke aktivnosti realizujemo i sa Glavnim gradom, sa kojim je nedavno organizovano uređenje školskog dvorišta. Sarađujemo i sa drugim službama – Centrom za prava djeteta, Upravom policije, kao i sa nekim društveno odgovornim firmama koje nam pomažu u realizaciji aktivnosti. Tu je i saradnja sa ustanovama kulture, prvenstveno sa KIC-om „Budo Tomović“, koji nam je ustupio prostor za donatorsko veče, Narodnom bibliotekom „Radosav Ljumović“ koja nam je organizovala radionice na kojima su naši učenici informisani o izbornom predmetu Medijska pismenost.

 

Na čelu ove obrazovno-vaspitne ustanove ste od 2021. godine. Kakvi su planovi za njenu modernizaciju, i uopšte kakva je vaša vizija ove škole?

 

– Za osamnaest mjeseci, koliko sam na ovom mjestu, uspjela sam da realizujem više projekata koji su predviđeni Razvojnim planom škole. Betonirana je staza pored sale, zamijenjena ograda oko škole, dvorište je osvijetljeno i oplemenjeno sa više od 70 sadnica, rekonstruisan je dio krova, obezbijeđena je nova rasvjeta u svim učionicama i holovima, opremljen kabinet informatike, dobili smo himnu škole, a uskoro ćemo objaviti prvi broj školskog časopisa „Radosnica“...

Dosta toga me još čeka, i nadam se da ću odraditi sve ono što sam planirala, kako u pogledu obezbjeđivanja boljih uslova i savremenih nastavnih sredstava u školi, tako i u okviru kvalitetnije saradnje sa lokalnom zajednicom. Vizija škole je jasna – zadovoljno dijete koje se u školi osjeća lijepo i sigurno, koje dobija kvalitetno znanje, ali i uči o pravima i obavezama poštujući sve ljude i vodeći brigu o životnoj sredini.

Lj. Vukoslavović

Back to Top