Rezultati projekta „Unapređivanje kvaliteta i inkluzivnosti obrazovanja u digitalnom okruženju“: OSNAŽENE KOMPETENCIJE NASTAVNIKA

U Zavodu za školstvo u Podgorici predstavljeni su rezultati projekta „Unapređivanje kvaliteta i inkluzivnosti obrazovanja u digitalnom okruženju“ koji je ova institucija realizovala u saradnji sa Predstavništvom UNICEF-a u Crnoj Gori s ciljem da se ublaži jaz koji je nastao u obezbjeđivanju kvaliteta i kontinuiteta nastave tokom pandemije COVID-19.

Prisutne je pozdravila vd direktorice Zavoda za školstvo Zoja Bojanić-Lalović . Ona je naglasila da nastavnici prihvataju sve izazove kada je riječ o interesima učenika, i daju najbolje od sebe kako bi kvalitet nastave bio na odgovarajućem nivou. Prema njenim riječima, nastavnici su se suočili sa brojnim ograničenjima tokom pandemije COVID-19, ali i brzim promjenama u samoj digitalizaciji.

„Prilagođavanje je teklo malo teže, ali im je ovaj program, realizovan u saradnji sa Predstavništvom UNICEF-a, kroz obuke pružio sjajnu priliku i motivisao ih da se i sa ovim izazovom uspješno izbore“, istakla je direktorica Bojanić-Lalović.

Koordinatorka programa Ivana Ceković iz Predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori istakla je da ovaj program predstavlja jedan od modusa unapređenja kvaliteta obrazovanja.

„U saradnji sa Ministarstvom prosvjete i Zavodom za školstvo uloženi su veliki napori da se postave čvrsti temelji kada je u pitanju obrazovanje u digitalnom okruženju. Za nas u Predstavništvu, ovaj vid obrazovanja nije pitanje izbora – već neizbježnost i nešto što je prvenstveno u službi djece i učenika, a na kraju i cijelog sistema budućeg razvoja naše zemlje. U skladu sa trenutnim događajima, vidjeli smo da ono ne predstavlja samo odgovor na pandemiju, već jača otpornost cijelog sistema i objezbjeđuje kontinuitet obrazovanja“, naglasila je ona.

O sprovođenju programa u Crnoj Gori i njegovoj evaluaciji govorila je načelnica Odsjeka za međunarodnu saradnju u Zavodu za školstvo Nevena Čabrilo . Ona je tom prilikom ukazala na konkretne rezultate i predočila uočene nedostatke.

Prema njenim riječima, osnovni cilj je prevazilaženje razlika koje su nastale u obezbjeđivanju kvaliteta znanja tokom pandemije COVID-19, kako u pogledu ujednačavanja obrazovanja, tako iu pogledu jednakosti, te je iz tog razloga poseban fokus usmjeren prema omogućavanju kvalitetnog pristupa obrazovanja za svu djecu na isti način.

Programom se osnažene kompetencije nastavnika za izvođenje nastave u digitalnom okruženju što predstavlja veliki potencijal za primjenu različitih nastavnih strategija koje dodatno stimulišu i pružaju podršku učenicima u pronalaženju sopstvenog stila učenja, što vodi ka povećanju kvaliteta nastave i učenja i podizanju nivoa postignuća učenika.

Tokom 2021/2022. godine realizovana su tri dvodnevna modula (48 seminara po modulu) za 1.200 nastavnika. Tokom ove edukacije oni su pripremljeni za realizaciju inovativne prakse koja se odlikuje raznolikošću strategije nastave i učenja, što će omogućiti veću individualizaciju učenja i unaprijediti saradnju između nastavnika i učenika, kao zadovoljavanje individualnih potreba učenika.

Kako je istaknuto, u cilju unapređenja kvalitete obuke nastavnika urađen je i „Vodič za unapređivanje kvaliteta i inkluzivnog obrazovanja u digitalnom okruženju“ u kojem su opisani razvijeni moduli za obuku nastavnika. Vodič predstavlja jedan od osnovnih resursa koji se koristio tokom i nakon sprovođene obuke.

U panel diskusiji učestvovale su predstavnice Ministarstva prosvjete Marina Matijević i Tamara Milić , kao i direktorica OŠ „Pavle Rovinski“ Dijana Laković i Nada Mitrović u ime Savjeta roditelja OŠ „ Mileva Lajović Lalatović“ u Nikšiću.

Lj. V.

 

Izvor: Zavod za školstvo

Back to Top