PREDSTAVLJENI REZULTATI PROJEKTA „VJEŠTINE ZA NAŠE DOBA“

U Podgorici je održana završna prezentacija rezultata projekta „Vještine za naše doba“ koji je realizovala NVU „Naše doba“ sa Centrom za socijalno staranje i Sekretarijatom za socijalno staranje Glavnog grada.

Realizaciju je pomoglo više donatora: Evropska unija, Austrijska razvojna agencija, Austrijski crveni krst i Crveni krst Crne Gore.

Učesnike je pozdravila Ljiljana Garić iz Centra za stručno obrazovanje. Ona je ocijenila da je program uspješno realizovan i polaznici stekli funkcionalna znanja i vještine koje će im biti veoma korisne.

Rezultate projekta predstavila je Vesna Lakušić iz NVU „Naše doba“. Ona je ukazala da je tokom njegove realizacije organizovano više okruglih stolova i radionica. 

Okrugli stolovi održani su u Podgorici, Tivtu i Bijelom Polju sa ciljem podizanja svijesti nadležnih ministarstava, ustanova i lokalnih samopurava o značaju finansiranja i organizovanja različitih edukativnih aktivnosti  za starije osobe radi unapređenja kvaliteta njihovog života i aktivnog staranja.

Radionice održane na više tema: „Učenje u starijem dobu – mogućnosti i dobiti“; „Stereotipi i predrasude prema starijim osobama“, „Stres i prevazilaženje stresnih sitaucija“ i „Primjena osnovnih digitalnih alata u svakodnevnom situacijama“. Tokom ovih edukativnih aktivnosti učesnici su usvojili nove i osnažili postojeće vještine, emocionalne, socijalne i kognitivne) što treba da im omogući da se uspješnije suočavaju sa kriznim životnim situacijama i prevazilaze ih, kao i da čuvaju mentalno zdravlje.

Posebno je značajno to što su naučili korišćenje informaciono-komunikacionih tehnologija, ali i razlikovanje provjerenih od neprovjerenih informacija.

Ljiljana Garić je ukazala na značaj aktivnog staranja.

Za aktivno staranje važni su: stalna fizička aktivnost; pravilna ishrana i kontrolisano uzimanje ljekova; neprihvatanje predrasuda i stereotipa o starenju kao bolesti i zavisnosti od drugih; stalna psihička aktivnost i u dubokoj starosti; cjeloživotno učenje i sticanje novih znanja i vještina; prenošenje znanja, vještina, radnog i životnog iskustva na druge osobe, te stalna socijalna aktivnost, prilagođavanje na stresne događaje i odgovornost za vlastito zdravlje.

Na prezentaciji su govorile predstavnice Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada i Crvenog krsta Anđela Radovanović i Ivana Smolović.

Lj. V.

Back to Top