Porodični karavan Danilovgradu: VRTIĆI PREBUKIRANI I NEMA DOVOLJNO PEDIJATARA

Velike grupe u vrtićima sa preko 50 djece, koje borave u prostorijama neadekvatnim za toliki broj mališana, bila je najčešća primjedba roditelja iz Danilovgrada prilikom posjete Porodičnog karavana tom gradu. Ukazano je da se taj problem može riješiti proširivanjem kapaciteta prostorija predškolskih ustanova ili većim brojem vrtićkih grupa.

Kako su saopštili iz udruženja Roditelji,  navedeni su i nedostaci u zdravstvu, a odnose se, prije svega, na manjak pedijatara (kao što je slučaj u većini crnogorskih opština) jer u danilovgradskoj opštini ordinira samo jedan pedijatar koji radi u jutarnjim satima.

U ime Opštine Danilovgrad događaj je otvorila potpredsjednica Marija Radonjić-Ćupić, koja je ukazala na napore koje lokalna samouprava ulaže da osnaži djecu i mlade, smatrajući ih potencijalom i najvažnijim resursom društva. Ona je istakla da Opština obezbjeđuje naknade za novorođenčad, u iznosu od 200 eura.

„Najviše vodimo računa o obrazovanju i mladima u školstvu. Opština svake godine, to je neka tradicija koju ne želimo prekidati, nagrađuje najbolje učenike, najbolje đake Gimnazije stipendiramo, najbolje studente takođe,a  taj iznos planiramo povećati“, poručila je Radonjić-Ćupić, i navela da je obrazovanje prioritet za mlade, uz sport i ostale aktivnosti.

Ukazano je da se podrška obrazovanju odražava se i kroz pomoć školama i vrtiću. Ove godine je to bilo u vidu obezbjeđivanja tehničkih sredstava za rad. U saradnji sa Ministarstvom sporta i mladih otvoren je Omladinski centar u Danilovgradu u kojem sprovode aktivnosti za mlade. Podrška Opštine djeci i mladima sa smetanjama u razvoju sprovodi se kroz podršku radu NVO „Rastimo zajedno“ iz Danilovgrada koja organizuje veliki broj sadržaja i aktivnosti.

Kao primjer dobre prakse roditelji su naveli aktivnosti Centra za kulturu Danilovgrad koji svake subote ogranizuje besplatne projekcije crtanih filmova za djecu.

Roditelji su naveli da postoji preveliki broj pasa lutalica u ovom gradu, kojima se niko ne bavi. Oni su zabrinuti za bezbijednost djece s obzirom na to da nezbrinuti psi nerijetko borave u školskim dvorištima, igralištima, trgu, odnosno svim mjestima na kojima borave djeca.

Nedovoljan broj stručnih radnika je izazov koji opština Danilovgrad dijeli sa većinom crnogorskih opština. Odnedavno radi jedan logoped u vrtiću, a sva djeca koja nijesu korisnici Dnevnog centra usmjerena su na Centar za autizam u Podgorici.

Doktorica Marijana Mandić iz Doma zdravlja Danilovgrad ukazala je na važnost ranog razvoja, ističući da su djeca potencijal u koji treba konstantno da ulažu roditelji i društvo.

Ona je govorila o važnosti fizičke aktivnosti za djecu i uticaju koji ekrani imaju na razvoj, navodeći da do treće godine djecu ne bi trebalo izlagati ekranima.

Doktori Instituta za javno zdravlje su, kako navode iz udruženja Roditellji, kao i do sada, bili na raspolaganju za roditeljska pitanja i nedoumice, ali i prenijeli najvažnije stavove struke.

Specijalista higijene, dr Zorica Đorđević govorila je o važnosti pravilne ishrane, dok je specijalista epidemiologije doktor Marijan Bakić ukazao prisutnim roditeljima na važnost vakcinacije i pozvao ih da slobodno ukažu na sve nejasnoće i nedoumice, kako bi zajedno razgovarali o njima.

Događaj u Danilovgradu organizovan je uz podršku Opštine Danilovgrad koja je obezbijedila neophodnu tehničku podršku u procesu planiranja i realizacije događaja.

Porodični karavan dio je projekta koji udruženje Roditelji realizuje u saradnji sa UNICEF-om, a uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Cilj aktivnosti koje se sprovode je uključivanje i osnaživanje lokalnih zajednica da obezbijede uslove neophodne za optimalan rast i razvoj djece.

Lj. V.

 

FOTO: Udruženje Roditelji

 

Back to Top