POČELA KONFERENCIJA „IZAZOVI, RAZVOJ I TRENDOVI U OBLASTI DIGITALNOG UCENJA

Danas je u Budvi otvorena završna godišnja konferencija EPALE projekta na temu „Izazovi, razvoj i trendovi u oblasti digitalnog ucenja“ koju  organizuje Centar sa stručno obrazovanje kao Nacionalna sluzba podrške ovom projektu za Crnu Goru. U njenom radu učestvovala su 42 predstavnika obrazovnih ustanova. U  najvećem broju to su bili praktičari (nastavnici i stručni saradnici), zatim predstavnici Centra za stručno obrazovanje, Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Zavoda za zapošljavnje, Prosvjetne inspekcije,  NVO sektora i dr. Za zainteresovane za ovu temu obezbijeđen je live stream prenos.

Poseban akcenat u radu skupa stavljen je na ključne izazove u obrazovanju i učenju odraslih i digitalne alate za ostvarivanje procesa učenja.

Govoreći o ulozi projekta „EPALE Nacionalna služba podrške za Crnu Goru“ za razvoj nacionalnog sistema obrazovanja odraslih, direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković kazao je da je zahvaljujući njemu završeno više dokumenata koji su prvi put urađeni u Crnoj Gori,  a doprinio je puno i promovisanju sistema obrazovanja odraslih.

Marina Matijević, rukovodilac IT sektora u Ministarstvu prosvjete, upoznala je učesnike sa izazovima, razvojem i trendovima u oblasti digitalnog učenja. Ona je podsjetila da je obrazovni sistem  u martu bio prinuđen da pređe na onlajn učenje i to u veoma kratkom roku.

„Prelaz nije bio tako idealan. Bilo je dosta problema u komuniciranju sa učenicima. Nastavnici su koristili razlličite aplikacije za rad, pa se, na primjer, moglo desiti da jedan učenik mora, da bi komunicirao sa pet nastavnika, da koristi pet različitih aplikacija i ima pet različitih naloga. To je bilo otežavajuće i za djecu i roditelje, a bilo je i drugih problema. Zato je nakon završetka četvrtog klasifikacionog perioda urađena analiza i tražio se način kako da se problemi prevaziđu“, kazala je Matijević, i dodala da je kreiran koncept koji nazvan Digitalna škola, a za  uspostavljanje komunikacije između aktera u obrazovnom sistemu, planiranje i programiranje obrazovno-vaspitnog rad u školama,  i realizaciju nastave iskorišćen je Microsoft Teams koji pripada paketu Microsoft Office 365. Bilo je neophodno obezbijediti određene resurse i učiniti ovaj paket dostupnim svim vaspitno-obrazovnim ustanovama i obrazovnim instutucijama.

Matijević je istakla da je organizovana i obuka za ovaj način rada koju je od sada prošlo  3.400 nastavnika, a  očekuje se da do kraja godine taj broj bude 4.000. Iz predškolskih ustanova do sada je obučeno 120, zaposlenih, a očekuje se da ih do kraja godine bude 200. Najveći dio, kako je kazala, je iz formalnog obrazovanja, ali je obuhvaćeno 30 odsto organizatora obrazovanja odraslih, a to su osnovne i srednje škole koje su obučene i za rad sa odraslima.

Ona je ocijenila da je organizatorima obrazovanja odraslih, ali polaznicima obuke digitalno učenje velika šansa, jer obezbjeđuje bolju dostupnost ponude građanima. „Trenutno radimo na kreiranju smjernica za učenje na daljinu i one treba da do kraja godine budu dostupne organizatorima obrazovanja odraslih. Takođe su locirani svi organizatori obrazovanja odraslih i prikazani na mapi tako da zainteresovani korisnici lako mogu da pronađu njihovu lokaciju i kontakte. Omogućeno je i grafičko prikazivanje podataka iz obrazovanja odraslih na veb stranici koja je dostupna svima“, ukazala je ona.

Jasna Pejović, Digitalna Akademija, Digital BEE, izlagala je temu „Metodička podrška kao odgovor na izazove u organizaciji i sprovođenju učenja na daljinu u uslovima vanrednih okolnosti“, dok je Vanja Rakočević, predsjednica Udruženja pedagoga Crne Gore, govorila o priručniku „Osnovne metodičke smjernice za sprovođenje i organizaciju učenja na daljinu u uslovima vanrednih okolnosti“.

Moderator skupa bila je Gordana Bošković, EPALE kontakt osoba za Crnu Goru.

Prikazan je i kratki film o doprinosu EPALE projekta koji se u Crnoj Gori realizuje od 2016. godine.

Konferencija nastavlja rad sjutra a tema je „Unaprijeđenje kvaliteta sistema obrazovanja odraslih – doprinos EPALE projekta“.

Lj. V.

Back to Top