Ozvaničen početak projekta “Dan umjetničkog obrazovanja”: BESPLATNE POSJETE ZA 2.000 UČENIKA ZETSKOM DOMU I NARODNOM MUZEJU

Projektom “Dan umjetničkog obrazovanja” predviđeno je da 2.000 učenika iz 10 crnogorskih škola u pet opština − Cetinje, Podgorica, Danilovgrad, Bar i Berane, tokom ovog polugodišta imaju organizovane, besplatne posjete Zetskom domu na Cetinju, u kome će se za njih igrati predstave, kao i Narodnom muzeju na Cetinju. Jer, kako je poručeno na njegovom današjem otvaranju, ako ne sačuvamo dušu djeteta, izgubili smo čovjeka. Zato je upoznavanje djece sa sobom kroz kulturu, naš način da damo doprinos čuvanju njihove duše.

Projekat organizuju Kraljevsko pozorište Zetski dom i Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Narodnim muzejom i Ministarstvom kulture, pod sloganom „Naša stanica je pozorište“. Osnovci će imati priliku da pogledaju komad Kapital-djeca, autorski projekat Petra Pejakovića.  Za srednjoškolce, planirano je da tokom posjete Kraljevskom pozorištu budu upoznati sa funkcionisanjem teatra i pozorišnim zanimanjima, a odgledaće predstavu Dokle pogled seže, projekat jednog od vodećih evropskih reditelja Arpada Šilinga.

MORAMO STVARATI PUBLIKU KOJA JE DOSTOJNA VELIKIH UMJETNIČKIH DJELA

“Današnji život preplavljen je mogućnostima za odvlačenje pažnje mladih u stalnu zabavu kroz površne sadržaje i bučne stimulanse, koji zapravo umrtvljuju svaki mentalni napor. A sa druge strane, djeca koja učestvuju u ovom projektu su u periodu života koji vapi za slobodom, velikim idejama, borobom za pravdu i individualnošću. Kojim će od ta dva pravca da krenu – isključivo je na nama. Kad kažem nama, mislim na: roditelje, medije koji im plasiraju sadržaje i obrazovne institucije od kojih ne treba da bježe, već u kojima treba da nađu sebe”, kazao je  ministar prosvjete dr Damir Šehović.

Naglašavajući da moramo stvarati pozorišnu publiku koja je dostojna velikih umjetničkih djela, on je istakao: “Jer, tamo gdje nemate takvu publiku, nećete imati ni velika djela, jer ih niko neće tražiti niti umjeti prepoznati. Čini mi je da je to jedna od većih tragedija koja može zadesiti neki narod i nešto što sebi ne smijemo dozvoliti.”

Umjetnička direktorica Kraljevskog pozorišta Lidija Dedović rekla je da nije bilo teško ocijeniti šta je potrebno društvu da ima kvalitetniji i zdraviji puls, te da ova projekat ima upravo taj cilj, te da je ideja da mlade odvuče od banalnosti svakodnevnice i jeftinih ponuda koje ih okružuju.

ČUVAJMO DJEČJU DUŠU OD POVRŠNOSTI

„Vaspitanje duše je naš cilj, u kome je fokus dobar i zdrav mladi čovjek, kulturan, svjestan svojih mogućnosti i želja, čovjek koji teži razvoju znanja, igre, mašte, hrabrosti, mlada osoba koja nije zaražena banalnom svakodnevicom, dnevnom politikom, nacionalizmima i najrazličitijim predrasudama, već mlada osoba koja korača putem dobra, ljubavi, morala i najviših ljudskih vrijednosti. Obavezni smo da novim generacijama obezbjedimo utočište za bolji svijet i širimo vidike i saznanja, dajući im šansu za otkrivanje svojih potencijala”, istakla je Dedović, naglašavajući da je ponosna što je ideja za „Dan umjetničkog obrazovanja“ potekla od strane umjetničkog tima Zetskog doma.

“Ovo je poseban obrazovni metod, jer mi u školama obrađujemo umjetnička djela, ali samim tim se bavimo formom. Potpuno je drugačije učenicima kad imaju mogućnost da se direktno susretnu sa umjetnošću. Mi smo tu da ih pripremimo za život. Da bismo imali jednu kompletnu ličnost, mi kao škole ne smijemo se baviti samo obrazovnim ciljevima, već djecu moramo i vaspitavati i kod njih razvijati posebne vještine. A od toga mnogo zavisi kako će oni kasnije konzumirati kulturu”, kazala je direktorica Gimnazije “Slobodan Škerović” u Podgorici Zoja Bojanić-Lalović se, obraćajući se u ime škola koje učestvuju u Projektu.

“Vjerujem da će ovo biti nešto što će da zaživi, da traje i nadživi sve nas ovdje. Ovo se radi u najrazvijenijim sredinama, a i za region je raritet organizovani, besplatni dolazak škola u institucije kulture, te zaista jesmo napravili regionalni iskorak. Takođe, u doba kad se sve naplaćuje do besmisla, veoma je važna činjenica da je projekat besplatan. Kada je riječ o samoj mojoj predstavi Kapital-djeca, njome preispitujemo duh našeg doba i kapitalizam,  te poručujemo da su djeca glavni kapital. To jeste floskula ako se ostane na njoj, ali ako krenemo kako smo krenuli, onda je to sve samo ne fraza”, kazao je Petar Pejaković, autor jedne od predstava koja će se igrati za djecu u okviru Projekta.

Planirano je da ovaj projekat preraste u stalnu aktivnost. Tokom posjeta djeca će imati prevoz koji je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete Crne Gore, kao i lunch-pakete koje obezbjeđuje takođe Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa kuhinjom Doma učenika i studenata.

Lj. V.

 

Back to Top