Otvorena manifestacija „XXI Dani obrazovanja i učenja odraslih“: DA LJUDSKI KAPITAL POSTANE KLJUČNI RESURS

Kvalitet ljudskih resursa predstavlja sastavni dio nacionalnog bogatstva  i značajnu polugu za ekonomski rast i razvoj. Ulaganje u obrazovanje predstavlja vrijednu investiciju, jer doprinosi stvaranju demokratskog, produktivnog, zdravog i održivog društva, kazao je ministar prosvjete Miomir Bojinović, otvarajući danas tradicionalnu manifestaciju „XXI Dani obrazovanja i učenja odraslih“ koja je počela prezentacijom „Obrazovanje odraslih – perspektive i izazovi“.

On je rekao da obrazovanje odraslih postaje jedan od najznačajnijih sistema ukupne obrazovne politike, koji se najbrže od svih podsistema mora prilagođavati brzim zahtjevima savremenog društva. U razvijenim zemljama cjeloživotno učenje, uključujući obrazovanje i učenje odraslih, smatra se najboljim odgovorom na ekonomske, društvene, kulturne, ekološke i druge izazove. Svijest o ključnoj ulozi obrazovanja i učenja odraslih se povećala u skoro svim zemljama, a u većini EU država usvojene su sveobuhvatne strategije.

Podsjećajući da ove godine ističe četvorogodišnji nacionalni Plan obrazovanja odraslih 2019-2022, ministar je najavio da slijedi analiza ostvarenih rezultata i usmjeravanje politike obrazovanja odraslih ka preporukama i ciljevima iz ključnih aktuelnih EU dokumenata i to prevashodno: Akcionog plana za digitalno obrazovanje (2021-2027); Preporuka o uspostavljanju evropskog prostora obrazovanja do 2025. godine; Evropske agende vještina za održivu konkurentnost, društvenu pravednost i otpornost,  iz 2020. godine; Evropske agende vještina koja daje prioritete usavršavanju i prekvalifikaciji odraslih, uključujući vještine za život, osnaživanje kroz pojedinačne mehanizme finansiranja i ambiciozne ciljeve za učešće odraslih u učenju, takođe iz 2020. godine, kao i posljednjim preporukama iz 2021. godine datim u Rezoluciji Savjeta o strateškom okviru za evropsku saradnju u obrazovanju i obuci prema Evropskom obrazovnom prostoru i šire.

„U narednom periodu ćemo nastojati da vodimo politiku obrazovanja odraslih koja će biti bazirana na konceptu cjeloživotnog učenja,  uvažavajući andragoške principe i preporuke, promovišući nacionalne i evropske smjernice, kontinuirano unapređujući obrazovnu ponudu i stavljajući akcenat  na kvalitet u obrazovanju, a sve uz nastojanje da stvorimo jedinstven sistem održivog finansiranja“, naglasio je ministar Vojinović, i dodao da je cilj je razvijanje sistema u kojem će obrazovanje odraslih biti naša šansa da ljudski kapital postane naš ključni resurs i podrška za brži izlazak iz društveno-ekonomske krize.

Samostalna savjetnica za obrazovanje odraslih u Centru za stručno obrazovanje Gordana Bošković, inače nacionalna koordinatorka EPALE projekta, ukazala je na značaj promocije obrazovanja odraslih, jer evropske smjernice kojima težimo predviđaju da do 2030. godine 60 odsto odraslih, od 15 do 64 godine, bude uključeno u sistem  u aktivnosti cjeloživotnog učenja. U Evropskoj uniji sada je uključeno 38, a u Crnoj Gori 10 odsto.

Ona je navela i da je intencija da do pomenute godine 70 odsto odraslih mora posjedovati digitalne vještine, a oko 30 odsto lica sa niskim kvalifikacijama treba da bude uključeno u cjeloživotno učenje.  

Rukovoditeljka Odjeljenja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje u Centru za stručno obrazovanje Ljiljana Garić predstavila je program manifestacije„XXI Dani obrazovanja i učenja odraslih“, najavljujući da če biti organizovano više zanimljiviih aktivnosti: prezentacije, obuke, seminari,  promocije, okrugli sto, godišnja onlajn konferencija EPALE zajednice – Nacionalni workshop „Lažne vijesti izazov − modernog doba“, Dani otvorenih vrata. One će biti održane u više gradova: Podgorici, Pljevljima, Herceg Novom, Bijelom Polju, Žabljaku i Nikšiću.

Garić je govorila i o perspektivama i izazovima u obrazovanju odraslih.

Prema njenim riječima, obrazovna ponuda je raznovrsna. Pripremljeno je 148 programa za sticanje stručnih kvalifikacija i 140 za sticanje vještina iz raznih oblasti i ključnih kompetencija. Imamo 121 licenciranog organizatora obrazovanja odraslih, od toga 65 u centralnoj regiji, u južnoj 14 i u sjevernoj 42.

Ona je kazala, da uprkos rezultatima,  postoje i brojni izazovi. Pored ostalih, to su: izdvajanje nedovoljno novca za obrazovanje odraslih, nedovoljan broj profesionalaca koji rade na poslovima obrazovanja odraslih, poslodavci koji koš uvijek realizuju  obuku bez licence, nezaokružen postupak provjere nacionalnih stručnih kvalifikacija, nepostojanje adekvatne andragoške dokumentacije, priznavanje inostranih javnih isprava. Garić je takođe naglasila da treba unaprijediti metodologiju procedure za izradu programa za obrazovanje odraslih, kao i utvrđivanje kvaliteta rada organizatora obrazovanja odraslih.

Gordana Bošković upoznala je učesnike sa rezultatima EPALE projekta čija je realizacija počela 2016. godine, kao i sa predviđenim aktivnostima četvrte faze ovog programa.

Kako je rekla, biće nastavljena istraživačka praksa i u tom cilju biće realizovano istraživanje o izazovima sa kojima se suočavaju provajderi obrazovanja odraslih. Takođe, ove godine, 2. i 3. decembra, biće održana EPALE konferencija koja je posvećena obrazovanju odraslih u svijetu umjetnosti, kulture, tradicije i filma.

Lj. V.

Back to Top