Održani „XVII Dani obrazovanja i učenja odraslih“: UKAZANO NA ZNAČAJ CJELOŽIVOTNOG UČENJA

U organizaciji Centra za stručno obrazovanje održan je festival „XVII Dani obrazovanja i učenja odraslih“.

Cilj manifestacije bio je ukazivanje na značaj cjeloživotnog učenja za unapređenje kvaliteta života pojedinca i društveni razvoj, kao i na važnost razvoja socijalnog partnerstva na lokalnom i državnom nivou za razvoj oblasti obrazovanja odraslih, te neophodnost andragoškog osposobljavanja kadra koji radi u obrazovanju odraslih.

Tim povodom upriličene su različite aktivnosti − okrugli stolovi, prezentacije, predavanja, fokus grupe i drugo na kojima je promovisan pomenuti cilj.

Kultur-kontakt iz Austrije organizovao je u saradnji sa Udruženjem roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju, NVU „Staze“ iz Podgorice i NVO „Sprenta“ iz Moldavije nacionalni okrugli sto „Vodič za karijerno vođenje i savjetovanje djece s posebnim obrazovnim potrebama“. Predstavnica Ministarstva prosvjete Tamara Milić prezentirala je proces izrade Vodiča. Ova aktivnost inače je dio projekta „Inkluzivno stručno obrazovanje – karijerno vođenje i savjetovanje“ kao podrška u pristupu relevantnom obrazovanju i obuci I-VET.

U okviru manifestacije  održana je prezentacija publikacije „Obrazovanje odraslih u Crnoj Gori − Uloga nevladinih organizacija“, koja je jedan od rezultata projekta „EPALE Nacionalni servis podrške za Crnu Goru“. Publikacija ima za cilj pružanje doprinosa EPALE sadržajima, jačanju saradnje vladinog i nevladinog sektora, promocije aktivnosti nevladinog sektora cjeloživotnog učenja i razvoja sistema obrazovanja odraslih.

Na prezentaciji su govorile autorke: samostalna savjetnica u Centru za stručno obrazovanje Magdalena Jovanović, rukovoditeljka Odjeljenja za obrazovanje odraslih u Centru za stručno obrazovanje Ljiljana Garić i predstavnica Centra za razvoj nevladinih organizacija Lidija Knežević. Garić je predstavila sadržaj i strukturu publikacije  dok je Knežević govorila o metodologiji izrade, istraživanju, nalazima i preporukama publikacije.

U saradnji sa PU Urban Protection Training Centar Montenegro upriličen je okrugli sto na temu „Deficitarna zanimanja u oblasti bezbjednosti“. Na skupu je ukazano  na značaj podizanja svijeti  iinformisanja mladih ljudi, naročito srednjoškolaca, o mogućnostima obuke i zapošljavanja, odnosno angažovanja u sistemu privatne zaštite. 

Učesnike je pozdravio direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković. Direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih Veljko Tomić naglasio je značaj ciljeva ovoga okruglog stola i povezivanje privatno-javnog sektora u oblasti obrazovanja odraslih.

Pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje Crne Gore mr David Perčobić pozdravio namjeru organizatora i upoznao pristutne sa činjenicama potreba za zanimanja bezbjednosti na tržištu rada.

Organizovan je okrugli sto na temu „Uređenje sistema obrazovanja odraslih − Elektronska baza podataka organizatora obrazovanja obrazovanja odraslih“.

Ljiljana Garić predstavila je zakonska dokumenta iz oblasti obrazovanja odraslih i govorila o važnosti andragoškog osposobljavanja kadra, dok je rukovoditeljka Odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije u Ministarstvu prosvjete Marina Matijević ukazala na znalaj elektronskog vođenja baze podataka obrazovanja odraslih.

U okviru manifestacije održana  je radionica „EPALE zajednica - otvoreni prostor za jačanje kapaciteta zaposlenih u NSS-u“ za zaposlene u Centru za stručno obrazovanje. Pomoćnik direktora Centra za stručno obrazovanje i trener u EPALE projektu Ivan Marković predstavio je ostvarene rezultate EPALE projekta 2017-2018 u Crnoj Gori, dok je Gordana Bošković, savjetnica u Odjeljenju za obrazovanje odraslih u Centru za stručno obrazovanje, a ujedno trener i kontakt osoba EPALE projekta, predstavila plan budućih aktivnosti EPALE projekta 2019-2020.
Lj. V.

Back to Top