Održana konferencija „Javno-privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje“: UNAPRIJEDITI SISTEM DUALNOG OBRAZOVANJA

Razvijanje kvalitetnog sistema stručnog obrazovanja koji će svakom pojedincu ponuditi različite mogućnosti za obrazovanje i cjeloživotno učenje, opredjeljenje je Ministarstva prosvjete i nadležnih institucija, kazao je ministar prosvjete mr Miomir Vojinović, otvarajući konferenciju o dualnom obrazovanju „Javno-privatno partnerstvo za kvalitetno stručno obrazovanje“ koja je održana danas u Podgorici.

„Svjesni smo izazova, ali i spremni da Crnu Goru gradimo kao društvo konkurentne, razvijene ekonomije, društvo koje uči i koje čine inovatori, spremni da se suoče, koji imaju visok nivo mogućnosti za zaposlenje, imaju znanje, vještine i sposobnosti za lični i profesionalni razvoj, kao i za socijalnu inkluziju“, istakao je ministar, naglašavajući da se posebna pažnja poklanja stručnom obrazovanju, u kojem je oko 70 odsto srednjoškolske populacije.

Ambasador Austrije u Crnoj Gori Karl Miler ocijenio da je Crna Gora na dobrom putu da unaprijedi stručno obrazovanje.

„Za kvalitetno stručno obrazovanje neophodna je saradnja između privrede i obrazovanja. Austrijski model dualnog obrazovanja se pokazao kao izuzetno uspješan“, kazao je ambasador Austrije.

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković ukazao je na važnost podrške partnera iz Austrije u unapeđenju stručnog obrazovanja.

„Ove godine upisana je šesta generacija učenika koje se školuje prema modelu  dualnog obrazovanja u Crnoj Gori. Ostvarili smo rezultate u realizaciji tog projekta, ali nam je cilj da u saradnji sa partnerima iz Austrije unaprijedimo njegov kvalitet“, istakao je on.

I direktor Austrijske agencije za obrazovanje i internacionalizaciju dr Jakob Calice apostrofirao je značaj saradnje između stručnog obrazovanja i preduzeća, te da ona treba da se unaprijedi kako bi mladi ljudi stekli dobro obrazovanje i bili konkurentni na tržištu rada.

Šefica Odjeljenja za obrazovne politike u Privrednoj komori u Austriji Melina  Šnajder govorila je o potrebi kooperacije između privrede i obrazovanja.

Kako je navela, prije svega, potrebno je zajedničko utvrđivanje kurikuluma, organizacija završnih ispita i obučavanje trenera u preduzećima.

Predsjednica Privredne komore Crne Gore dr Nina Drakić ukazala je da je partnerstvo između privatnog i javnog sektora veoma bitno u cilju obezbjeđivanja kadrova neophodnih za potrebe privrede.

„U Privrednoj komori sprovodimo mnoge aktivnosti koje su usmjerene na unapređenje sistema obrazovanja i njegovo usklađivanje sa potrebama tržišta rada. Smatram da je nedostatak kvalifikovanih radnika jedan od glavnih izazova, ne samo u Crnoj Gori nego i u Evropi,  što pokazuje istraživanje Evropske asocijace komora. Zato evropske komore u sklopu svojih aktivnosti potenciraju  promociju stručnog, posebno dualnog obrazovanja i potrebu da se kroz praktičnu nastavu, odnosno obrazovanje učenika kod poslodavaca kreiraju oni kadrovi koji su potrebni našoj privredi“, istakla je ona.

Lj. V.

 

 

Back to Top