Održana konferencija „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“: OBRAZOVANJE ZA ODRŽIVI RAZVOJ KLJUČNI I DUGOROČNI KONCEPT

U organizaciji Zavoda za školstvo u Podgorici održana je konferencija „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“. Skupu je prisustvovao  ambasador Savezne Republike Njemačke Peter Felten

Otvarajući konferenciju v.d. direktorice Zavoda za školstvo Irena Pavlović naglasila je da obrazovanje za održivi razvoj predstavlja ključni dugoročni koncept u našem obrazovnom sistemu, te da je istovremeno visoko postavljen prioritet Zavoda za školstvo. Ona je ocijenila da program Eko-škole značajno doprinosi unapređenju kvaliteta nastave i učenja u oblasti obrazovanja za održivi razvoj, motivišući djecu i mlade da preuzmu aktivnu ulogu u zaštiti životne sredine.

Pavlović je zahvalila GIZ-u i Ambasadi Savezne Republike Njemačke u Podgorici na prepoznavanju ključne važnosti implementacije ovog programa i snažnoj podršci koju su pružili u unapređenju kvaliteta sprovođenja projekta „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“.

 

UČITI NAJMLAĐE  NA ODGOVORAN ODNOS PREMA OKOLINI

 

Ambasador Peter Felten istakao je da je potrebna promjena paradigme u odnosu prema ograničenim resursima naše planete u Njemačkoj, u Crnoj Gori, ili bilo gdje drugdje, i dodao da ova promjena može uspjeti samo ako već kod najmlađih u našem društvu razvijamo svijest da moramo odgovorno postupati prema okolini.

On je  čestitao direktorima, kao i nastavnicama i nastavnicima crnogorskih Eko-škola što su, predanošću i inovativnim metodama nastave, učenicama i učenicima uspješno prenijeli koncept održivog postupanja s našom planetom te iskazao radost što je Ambasada mogla podržati ovaj koncept svojim malim doprinosom. Naime, pomoću mikro-reciklirajućih uređaja koje je Ambasada finansirala zajedno s 3D štampačima, učenici i učenice kroz igru mogu naučiti da mnoge stvari koje inače bacamo bez razmišljanja i time štetimo prirodi, zapravo predstavljaju vrijedne sirovine koje se mogu ponovno koristiti.

Sekretarka Nacionalnog savjeta za održivi razvoj Aneta Kankaraš prisutnima je detaljnije predstavila aktivnosti koje se sprovode kako bi se ostvarila Nacionalna strategija održivog razvoja, u skladu s ciljevima Agende 2030. Ona je ukazala na važnost obrazovanja za održivi razvoj u podizanju svijesti naših učenika i učenica o ključnom doprinosu ka izgradnji istinske ekološke države.

Koordinatorka za sprovođenje programa Eko-škole Nevena Čabrilo prezentirala je rezultate E-SPACE projekta.

 

DODIJELJENE NAGRADE ZELENA ZASTAVA

 

Na skupu su dodijeljene nagrade Zelena zastava i sertifikat o sticanju statusa međunarodne Eko-škole ustanovama koje su uspješno prošle proces akreditacije ove  godine. To priznanje dobili su: privatne predškolske ustanove „Kockica“ ‒ Podgorica; „Maša“ ‒ Podgorica; „Čarli Čaplin“ ‒ Podgorica; „Svetionik“ ‒ Bar; JPU „Đina Vrbica“, VJ “Dragan Radulović“ ‒ Podgorica i OŠ „Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica

Posebno priznanje za izuzetna postignuća tokom pilotiranja programa Eko-škole dodijeljeno je OŠ ‒Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica.

Specijalno priznanje za kontinuirano sprovođenje programa Eko-škole dobile su OŠ „Kekec“, Sutomore – Bar  i  JPU „Đina Vrbica“, VJ „Zvjezdani vrt“ ‒ Golubovci.

Specijalna priznanja pojedincima za doprinos u sprovođenju programa Eko-škole dobili su Dragana Aprcović, OŠ „Kekec“ ‒ Sutomore, Milica Zvicer-Vujković, Gimnazija „Stojan Cerović“ ‒ Nikšić, Matije Zorić, OŠ „Mihailo Žugić“ ‒ Odžak, Snežana Turković, OŠ „Blažo Jokov Orlandić“  ‒ Bar, Zorka Radonjić, OŠ „Kekec“ ‒ Sutomore, Olivera Lučić, Srednja ekonomska škola ‒ Nikšić, Stanislavka Tomašević, OŠ „Braća Labudović“ ‒ Nikšić, Biljana Veličković, OŠ „Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica, Ana Đurović, OŠ „Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica, Mirija Vukićević, OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“ ‒ Budva, i Lidija Vasić, OŠ „Stefan Mitrov Ljubiša“ ‒ Budva.

Iz Zavoda za školstvo ističu da se nadaju se da će ova nagrada biti podsticaj svim ustanovama da unaprijede svoje ekološke inicijative, a samim tim i integrisanje ciljeva obrazovanja za održivi razvoj.

Osnovne škole „Vuk Karadžić“ ‒ Podgorica, „Radoje Čizmović“ ‒ Nikšić i „Kekec“ Sutomore ‒ Bar, kao   i Gimnazija „Petar I Petrović Njegoš ‒ Danilovgrad predstavile su rezultate u sprovođenju projekta „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“.

Iz Zavoda za školstvo podsjećaju da je projekat „Cirkularna Ekonomija u Eko-školama“ pokrenut radi podizanja svijesti o važnosti cirkularne ekonomije i njene povezanosti sa globalnim ciljevima održivog razvoja, uključujući borbu protiv klimatskih promjena, očuvanje biodiverziteta i smanjenje zagađenja životne sredine. Projekat E-SPACE ima za cilj podizanje svijesti o cirkularnoj ekonomiji i promovisanje GAIA 20:30 strategije koja se ključno fokusira na tri strateška cilja: klimatske promjene, biodiverzitet i smanjenje zagađenja životne sredine. Sprovodi se u isto vrijeme u osam dražava koje su članice međunarodne fondacije za životnu sredinu (FEE). U Crnoj Gori, projekat je implementiran u 14 škola.

Da podsjetimo, program Eko-škole pokrenut je 2016. godine i do danas, proces akreditacije je uspešno prošlo 47 obrazovno-vaspitnih ustanova, dok su u fazi pilotiranja još njih 50, što govori o velikom interesu i posvećenosti škola održivom razvoju.

Lj. V.

 

Izvor Zavod za školstvo

 

Back to Top