ODLIČNI REZULTATI MLADIH EKOREPORTERA IZ PLJEVALJA NA TAKMIČENJU ,,MLADI EKOREPORTERI 2024“

Nevladina organizacija „EKOM ˗ Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori“ sedamnaestu godinu zaredom organizovala je konkurs „Mladi eko-reporteri“ u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE). Posebne teme 2023. godine su bile „Klimatske promjene“ i „Eko škole“.

Na konkurs je stiglo 230 radova iz 12 srednjih i 26 osnovnih škola iz 14 gradova. U pripremi je učestvovalo oko 280 učenika i 48 profesora mentora. Nakon selekcije, u konkurenciji za nagrade bilo je ukupno: 31 tekst, 13 foto priča, 37 fotografija i 14 videa. Odabranih 95 radova je početkom aprila 2024. vrednovao trinaestočlani nacionalni žiri i odabrao najbolje u 12 tematskih kategorija.

Svečana dodjela diploma najboljim ekoreporterima, povodom Dana planete Zemlje, održana je u subotu 20. aprila u Zavodu za školstvo Crne Gore.

Učenike i njihove mentore su pozdravili Saša Karajović, izvršni direktor EKOM-a i Raba Hodžić, direktorica Zavoda. Prisutnima se obratila i Tamara Brajović, direktorica Direktorata za zaštitu prirode u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Pljevaljska Gimnazija „Tanasije Pejatović“ dobila je plaketu za najveći broj poslatih radova (24 rada).

U kategoriji ,,Fotografije kampanje“ rad pod nazivom „I ptice na grani su shvatile“ učenice Gimnazije Jovane Kotlaje osvojio je prvo mjesto na ovogodišnjem takmičenju. Prema odluci žirija, a na osnovu plasmana, tematike kojom se bavi i ispunjenosti kriterijuma nagrađenih radova, Kotlaja će predstavljati Crnu Goru na međunarodnom takmičenju ,,Young Reporters for the Environment 2024“. Takođe, eko-fotografija učenice Nevene Tanjević pod nazivom ,,Odlazak anđela – simbola ljepote, dobrote i čovječnosti“ osvojila je II mjesto na pomenutom takmičenju.  Mentorke učenicama bile su Adisa Malagić, profesorica sociologije, Ljiljana Ranevski, profesorica informatike i Bisera Bulut, profesorica filozofije.

U kategoriji video radova, rad pod  nazivom ,,Mrestilište Pljevlja“ osvojio je II mjesto. Autori ovog rada su učenici Gimnazije Monika Stevanović, Ana  i Mihailo Knežević, čija je mentorka profesorica biologije Tanja Dragašević.

U kategoriji ,,Fotografije kampanje“ rad učenice Srednje stručne škole Marije Bajčeta ,,Krug promjena“ osvojio je III mjesto, dok je u kategoriji ,,Fotografije predjela i biodiverziteta“ rad učenice Marije Gluščević „Otkrijte skrivene ljepote čarobnog mjesta“ osvojio III mjesto. Eko fotografija „Truljenje seoskih znamenitosti“ učenice Srednje stručne škole Dunje Džaković pohvaljena je od strane stručnog žirija. Njihove mentorke su profesorice Adisa Malagić, Erna Kolić i Ljiljana Ranevski, kao i Snežana Grujičić, prof. maternjeg jezika.

Eko fotografija ,,Iskra života“ učenice OŠ ,,Salko Aljković“ Katarine Vojinović osvojio je III mjesto. Mentor učenici bio je profesor razredne nastave Vladan Vučinić. Rad učenika OŠ ,,Salko Aljković“ Vahida Geca pohvaljen je od strane stručnog žirija. Mentorka učeniku bila je profesorica biologije Marica Tošić-Roganović.