OŠ „Anto Đedović“: ZAHVALNICE ZA UČEŠĆE NA KONKURSU „ZAMISLI BUDUĆNOST“

Generalni sekretarijat Vlade dodijelio je OŠ „Anto Đedović“ u Baru zahvalnicu za učešće na konkursu „Zamisli budućnost“ koji je realizovan uz podršku Ministarstva prosvjete. Zahvalnicu za doprinos konkursu dobila je i profesorica iz te škole Ljilja Milović.

Takmičenje je organizovao Generalni sekretarijat Vlade − Sektor za informisanje javnosti o Evropskoj uniji i pristupanju Evropskoj uniji.  Učenici osnovnih škola imali su priliku da na kreativan način, kroz crtež, fotografiju ili  video, prikažu kako vide sebe u budućnosti.

Učenici OŠ „Anto Đedović“ snimili su video „Višejezična učionica“. U toj aktivnosti učestvovali su đaci VII-3 odjeljenja − Anja Popović  i Pavle Šćepanović (Crna Gora), Šule Ucuncu (Turska), Oleksandra Bobovkina (Ukrajina), Sofija Vinogradova (Rusija), Jesenija Coj (Kazahstan) i Viktoria Roloff (Njemačka).

Kako ističu u školi, djeca su timskim radom prikazala kako uče u istom odjeljenju, ali da im različitosti nijesu prepreka, već da ih spajaju. Kroz njih njeguju prave vrijednosti i vrline, uče da poštuju drugu kulturu i jezik, ali i da čuvaju svoj maternji jezik. Poslali su video poruku da u višejezičnom obrazovanju i učenju bez predrasuda vide budućnost.

Njihova mentorka bila je profesorica crnogorskog − srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Ljilja Milović.

Prema njenim riječima, u odjeljenju VII-3 gdje izvodi nastavu, pola odjeljenja su učenici stranog porijekla, i to  iz različitih govornih područja.

„U početku je bilo teško organizovati nastavu jezika i književnosti zbog jezičke barijere, ali sam to prihvatila kao izazov u radu. U tome su mi pomogli učenici iz Bara koji su kroz vršnjačku edukaciju pružili ostalima podršku u učenju. Kao trener ključnih kompetencija znam koliko je višejezična kompetencija važna u savremenom obrazovanju pa sam primijenjivala razna metodička rješenja (likovni izraz, strip, fotografiju, muziku, film, glumu…) kako bi djeca što prije savladala jezičku prepreku“, ističe ona, i dodaje da je kroz nastavu književnosti razvijala UNICEF-ov  program „Moje vrijednosti i vrline – razvoj socijalnih i emocionalnih vještina“  da bi obezbijedila veselu i podsticajnu atmosferu za rad i jačanje etosa odjeljenjske zajednice (empatija, tolerancija, samokontrola,  iskrenost, optimizam, iskrenost, kreativnost, zahvalnost…).  

„Da bih poboljšala kvalitet nastave,  oslonila sam se na jezičku i kulturnu raznolikost učenika po principu  ’od izazova do resursa’. Ono što nam je u početku predstavljalo prepreku u radu, pretvorili  smo  u prednost čime smo pokazali kako su višejezičnost i različitost u učionici bogat resurs za razvijanje ključnih kompetencija svih učenika i podrška u njihovom  procesu učenja“, ističe profesorica Milović.

Ideja za pripremu ovog rada, kako kaže, javila se nakon  radionice „Podrška višejezičnim učionicama“ koju su organizovali Zavod za školstvo i Evropski centar za moderne jezike (Grac, Austrija).

„Pratila sam kako se pod različitim uticajima učenici ponašaju  i da li  napreduju i zapazila  da se druže, podržavaju, zajedno  učestvuju u  vannastavnim i slobodnim aktivnostima. Zato smo odlučili da vrata naše  višejezične učionice otvorimo  drugima i pokažemo da sve može da ima dobar rezultat ako se temelji na pravim osnovama. U tome nam je pomoglo takmičenje ’Zamisli budućnost’ kroz koje smo pokazali da svakodnevica svjedoči o tome da su višejezična odjeljenja naša  sadašnjost, ali i budućnost“, zaključuje ona.

Lj. V.

 

 

 

Back to Top