OŠ „Anto Đedović“: REALIZOVAN KNJIŽEVNI PROJEKAT „U DOBRU JE LAKO DOBRO BITI, NA MUCI SE POZNAJU JUNACI“

Povodom obilježavana Njegoševog dana, u OŠ „Anto Đedović“ u Baru realizovan je književni  projekat „U dobru je lako dobro biti , na muci se poznaju junaci“.

Prema riječima autorke ‒ profesorice Ljiljane Milović, obilježavanje ovog datuma planirano je okviru nastave Crnogorskog ‒ srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti u odjeljenjima VI-1, VII-4, VIII-3 i IX-3. Protekle dvije radne sedmice bile su tematski posvećene Petru II Petroviću Njegošu.

Stihovima „U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju junaci“, koji su  moto projekta,  otvoren je razgovor o Njegošu. Učenici su povezivali izreku sa djelom u okviru kojeg je nastala, njegovim autorom i tumačili je njenom primjenom van književnog djela. Ukazujući na značaj obilježavanja ovog važnog datuma, profesorica Milović je primjenjivala savremene metode rada kako bi omogućila kontinuirani rad na zadatu temu i veću motivisanost učenika da uče jedni od drugih, jer su svi podstaknuti da istražuju i daju doprinos časovima. Ovo je, kako je navela, bila  psihološka priprema kako bi  djeca bila inspirisana  za rad.

U prvom dijelu projekta, đaci pomenutih odjeljenja bavili su se Njegoševim životom. Metodom KWL tabela istraživali su njegovu biografiju. Bili su podstaknuti da koriste razne izvore (istorijske, književne, kao i digitalnu tehnologiju). Inače, metoda KWL tabela zahtijeva učenje kroz tri faze pa se u prvoj  fazi učenici oslanjaju na svoje predznanje i otkrivaju šta sve znaju o Njegošu. Na osnovu njihovih odgovora, nastavnica je pravila zajedničku listu podataka koristeći se tehnikom brainstorming. Na ovaj način učenici su kroz igru memorije imali priliku da saznaju jedni od drugih neke nove podatke o Njegošu što im je koristilo u drugoj  fazi učenja (proširivanje znanja). U trećoj fazi su analizirali prikupljene podatke o Njegošu i izdvajali ono što ih posebno zanima kako bi dalje istraživali. Nastavnica je za ovu priliku čitala odlomke iz „Knjige o Njegošu“ (Grupa autora) sa posebnim osvrtom na Njegoševo obrazovanje.

 

KORELACIJA SA ISTORIJOM, GEOGRAFIJOM, MUZIČKOM I LIKOVNOM KULTUROM

 

U drugom dijelu projekta analizirana su književna djela o Njegošu (i u vezi sa njim) koja su dio predmetnog programa, a i dodatna literatura. Među njima je „Biljarda“ Aleksandra Lesa Ivanovića kojoj je  posvećen poetski čas, jer je u planu predmetnog programa VI razreda. U korelaciji sa istorijom, geografijom, muzičkom i likovnom kulturom učenici su analizirali pjesmu, recitovali odabrane stihove i likovno i literarno predstavljali svoj doživljaj „Biljarde“. Zatim je tekst „Lovćen“ Ljubomira Nenadovića  bio  inspiracija za učenike VI razreda da osnaže doživljaj o Njegošu. U okviru ove tematske cjeline analizirana je i Šantićeva „Boka“ koju je Njegoš posebno volio. Đake IX razreda podstaknuti su na razmišljanje o tome kako je Njegoševa ljubav prema putovanjima upotpunila njegovu želju da se kroz putovanja obrazuje i uči. U okviru teme o putopisu, koja je dio programa, napravljen je osvrt na Njegošev boravak u Italiji i susret sa Ljubomirom Nenadovićem pa su čitali  odlomke iz putopisa „Pisma iz Italije“ i Njegoša upoznali iz perspektive čuvenog putopisca. Oni su lik vladike Danila i igumana Stefana iz „Gorskog vijenca“ otkrivali kroz antologijske monologe  u kojima su velike životne istine , univerzalne poruke i mudrosti.  

Učenici VII razreda analizirali su odlomak iz Gorskog vijenca „Vojvoda Draško u Mlecima“ i  uz pomoć film metode  upoređivali i upotpunili doživljaj likova  i scena u djelu.  Učenici VIII razreda su tragom crnogorskih običaja analizirali lirske scene  kroz „San Vuka Mandušića“,  a talentovani likovni umjetnici crtali su lik snahe Milonjića bana.  Prikupljali su i anegdote iz prošlosti Crne Gore inspirisani stvaralaštvom Stefana Mitrova Ljubiše i price „Šalu je bog ostavio“ koja je u okviru predmetnog programa. Tragom Njegoševe štamparije koja se pominje u reportaži „Na Obodu“ , đacu su imali  priliku da  razumiju kako se „slovom branila sloboda“, kao  i da uče  o značaju štamaparstva  za kulturni razvoj.

U trećem dijelu projekta sistematizovano je gradivo i organizovan kviz znanja na temu „U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju junaci“ zahvaljujućim kojem su učenici VI-1, VII-4, VIII-3 i IX-3  provjerili svoje znanje o Njegošu.

 

IZLOŽBA KNJIGA

 

Projekat je završem tematskim uređenjem prostora. Naime, u učionici je napravljena izložba knjiga iz školske biblioteke najpoznatijih Njegoševih djela, kao i mala mapa Cetinja. Posebna draž ove izložbe bilo je to što su učenici donosili iz svoje kućne biblioteke primjerke djela ovog književnikai dijelili utiske o tome koliko je ovaj Njegoš zastupljen u porodičnim razgovorima. Djeca su bili inspirisana i da podijele iskustva i umijeće u guslanju i otkriju od koga su i kada učili o tradicionalnom instrumentu u Crnoj Gori.

Ljiljana Milović je ocijenila da su se djeca odlično snašla u izazovima koje je pripremila za njih.

„Način na  koji sam  osmislila književni projekat  imao je za cilj da  učenici  povodom praznika kulture na zanimljiv način uče o Njegošu,  o istoriji, kulturi, običajima, književnosti…, a sve kroz predmetni program i u korelaciji sa drugim temama.  Važno mi je bilo da djeca tokom rada razvijaju kompetencije, talente, istraživački duh… Naslov projekta „U dobru je lako dobro biti, na muci se poznaju junaci“ poslužio je i za psihološko osnaživanje  i shvatanje koliko je važno da se hrabro   suočavamo sa problemima, da se ne povlačimo već da  ih na pravi način rješavamo  i  da je u tim trenucima bitna podrška. Njegošev citat bio je posticaj da učenici njeguju prave vrijednosti i optimizam u životnim izazovima, što je i glavna poruka projekta“, istakla je  Milović.

Lj. V.

 

Back to Top