NAUČNI SKUP O SINERGIJI DIJASPORE I MATICE SA PRIJATELJIMA CRNE GORE

Univerzitet Crne Gore (UCG) i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) organizuju naučni skup koji će u Crnoj Gori okupiti naučnu dijasporu i prijatelje Crne Gore koji imaju bliže ili dalje porijeklo sa naših prostora. Naučni simpozijum pod naslovom „Nauka i male zemlje: Sinergija dijaspore i matice sa prijateljima Crne Gore”, održaće se u Podgorici, 2. i 3. Novembra, saopštili su organizatori.

Skup će biti usmjeren na naučne discipline koje pokriva Odjeljenje prirodnih nauka CANU, i odvijaće se u pet sesija.

U okviru otvaranja skupa, pored pojedinačnih uvodnih obraćanja i predavanja, biće prikazan i kratki film sa pozdravima i propratnim porukama upućenim CANU od strane 20 dobitnika Nobelove nagrade koji su u svom dosadašnjem radu sarađivali sa članovima CANU.

Prva sesija odnosi se na medicinu. Govornici će biti sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku, sa univerziteta u Kanadi, Poljskoj i Hrvatskoj, iz Mejo klinike u Minesoti, sa Medicinskog fakulteta u Beogradu, Vojnomedicinske akademije i iz Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Druga sesija odnosi se na matematiku u kojoj će učestvovati predstavnici  sa univerzitetâ u Arizoni, Bostonu, Pekingu, Tirani, Beogradu (sa Matematičkog fakulteta), i iz SANU.

U sesiji o prirodnim naukama govoriće profesori iz Brukhejven nacionalne laboratorije u SAD, sa Univerziteta Jejl, univerzitetâ u Teksasu, Novom Sadu i Beogradu, kao i iz SANU.

Četvrta sesija odnosi se na inženjerske nauke. Govornici su sa univerzitetâ MIT, Harvard, Perdju i Indijana u SAD, sa Univerziteta u Mančesteru, iz Evropske akademije nauka u Londonu, Mađarske akademije nauka u Budimpešti, sa univerzitetâ u Novom Sadu i Beogradu, kao i iz SANU.

O informatici će govoriti učesnici sa Univerziteta CMU u Pitsburgu, USC u Los Anđelesu, iz Evropske akademije u Londonu, sa Univerziteta Technion iz Izraela, univerzitetâ u Zagrebu, Kragujevcu i Beogradu, Instituta „Ruđer Bošković” u Zagrebu, Matematičkog instituta u Beogradu, kao i iz SANU.

U posebnoj sesiji, pod naslovom Primjeri dobre prakse, istraživači iz Crne Gore će govoriti o svojim iskustvima saradnje sa istraživačima iz dijaspore.

Osnovni cilj skupa jeste zbližavanje naučne dijaspore i naučne matice Crne Gore putem uspostavljanja konkretnih vidova saradnje na iniciranju i realizaciji zajedničkih naučnih projekata, studijskih programa istraživanja i usavršavanja, itd.

„Skup je osmišljen da ima i širu, socijalnu komponentu. Ona odražava trajnu posvećenost CANU, kao najviše ustanove u oblasti nauke i umjetnosti u Crnoj Gori, i UCG, kao najstarije ustanove visokog obrazovanja u Crnoj Gori, sabiranju vrhunskih naučnih znanja iz čitavog svijeta, a u svrhu razvoja i afirmacije naših naučnih potencijala koji će doprinositi napretku i blagostanju građana Crne Gore”, navodi se u saopštenju organizatora.

O. Đ.

 

Back to Top