NADMETANJE UČENIKA SREDNJIH ŠKOLA IZ OBLASTI EKONOMIJE, BIZNISA I FINANSIJA

U organizaciji Centra za stručno obrazovanje održana je druga faza I Državnog takmičenja učenika srednjih škola iz oblasti ekonomije, biznisa i finansija Crnogorska ekonomska olimpijada (CEO) u prostorijama Univerziteta Mediteran.

Prisutne je pozdravila Sandra Brkanović, rukovodilac Odjeljenja za istraživanje i razvoj kvalifikacija u Centru za stručno obrazovanje. Ona je naglasila značaj ovog nadmetanja i pojasnila koncept koji je usklađen sa konceptom Međunarodne ekonomske olimpijade.

Ciljevi ovog takmičenja su razvijanje ekonomske i finansijske pismenosti, kao dijela preduzetničke ključne kompetencije učenika; podrška učenicima koji su talentovani u oblasti ekonomije, biznisa i finansija; primjena znanja i vještina u rješavanju logičkih i praktičnih problema, povezanih sa realnim situacijama; podsticanje vještina individualnog i timskog rada, saradnje i komunikacije; podsticanje liderskih kvaliteta među talentovanim učenicima, te podsticanje interesovanja učenika za oblast ekonomije, biznisa i finansija.

Otvarajući nadmetanje, Marija Janković, dekanica Fakulteta za ekonomiju i biznis Univerziteta Mediteran, poručila je učenicima da učenjem ekonomije stiču mogućnost da u budućnosti donose važne odluke koje se na njih odnose, kao i da će  naučiti kako da racionalno posluju i dobro upravljaju finansijama u bilo kom biznisu.

„Izučavanjem ekonomije, naučićete kako da upravljate u kriznim vremenima, kako da štedite i investirate ispravno. Razvićete i svoje lične potencijale, postati ličnosti svjesne mogućnosti, izazova, ali i rizika u društvu i privredi koja se stalno mijenja. I zapamtite, čak i ako se ne budete akademski bavili ekonomijom, ona će se praktično, tokom života baviti vama. Stoga, nemojte biti samo jedan u mnoštvu kupaca, postanite oni koji tržištu mogu da ponude originalnu, autentičnu vriejdnost. Obezbijedite sebi kvalitetan i ispunjen život“, istakla je ona.

Takmičenje je upriličeno u dvije faze. Tokom prve, koja je organizovana 19. aprila, učesnici, njih 96, rješavali su onlajn elektronski test sa pitanjima i zadacima iz oblasti ekonomije, biznisa i finansija.

Druga faza sastojala se iz  onlajn Igre finansijske pismenosti (Financial literacy game) i Studija slučaja (Business case) sa prezentacijom. Takmičilo se 20 učenika.

Prvo mjesto i zlatnu medalju u ukupnom plasmanu osvojila je Željka Bojić, učenica Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“ iz Podgorice. Medalju je uručio Duško Rajković, direktor Centra za stručno obrazovanje.

Drugo mjesto i srebrna medalja u ukupnom plasmanu pripali su Bogdanu Savićeviću, učeniku Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Bara. Medalju je dodijelio prof. dr Boban Melović, redovni profesor i prodekan za međunarodnu saradnju na Ekonomskom fakultetu UCG.

Treće mjesto i bronzanu medalju u ukupnom plasmanu osvojio je Radovan Racanović, učenik Srednje mješovite škole „Danilo Kiš“ iz Budve. Medalju je uručila prof. dr Marija Janković, dekanica Fakulteta za ekonomiju i biznis, Univerziteta Mediteran.

Test (tokom prve faze) bio je ocijenjen automatski, putem aplikacije. Rezultati Igre finansijske pismenosti su dostavljeni u skladu sa skalom Međunarodne ekonomske olimpijade, a prezentaciju Studije slučaja, ocjenjivao je žiri u sastavu prof. dr Boban Melović, prof. dr Marija Janković, mr Nikola Mićunović, BSC UDG, mr Anđela Gajević, Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, i Igor Milošević, ADP Zid.

Sljedeća faza takmičenja je Međunarodna ekonomska olimpijada u Kini, koja će se održati onlajn, od 26. jula do 1. avgusta  ove godine.

Dio tima za pripremu učenika za Međunarodnu ekonomsku olimpijadu, pored mentora iz škola, činiće Srđan Obradović, Centar za stručno obrazovanje, kao i nastavnice Violeta Đukanović iz Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“ iz Podgorice i Ivana Perović iz Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole iz Bara.

Lj. V.

 

Back to Top