MINISTARSTVO NAUKE I CANU: UKLJUČITI CRNOGORSKE ISTRAŽIVAČE U MEĐUNARODNE PROJEKTE

Objedinjavanje resursa i uključivanje crnogorskih istraživača u timove međunarodnih projekata u renomiranim naučnim institucijama, sa ciljem pospješivanja mobilnosti, umrežavanja naučnika i istraživača te zajedničkog nastupa u Evropskom istraživačkom prostoru, glavni su prioriteti Ministarstva nauke i Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU), ocijenjeno je na sastanku ministarke nauke dr Sanje Damjanović i predsjednika CANU akademika Dragana Vukčevića.

Zaključeno je da je neophodno objediniti kapacitete i pozvati članove CANU i Centra za mlade naučnike da se aktivno uključe u međunarodne programe koje realizuje Ministarstvo nauke, kao što su: Horizont 2020, COST, EUREKA, IAEA, NATO SpS, kao i u saradnju sa CERN-om i ICGEB-om.
Projekat Horizont 2020 je do sada najambiciozniji EU program u oblasti nauke i istraživanja, sa fondom od oko 80 milijardi eura. Crna Gora se pridružila u julu 2014. godine na način da njeni naučnici i istraživači ravnopravno, sa kolegama iz zemalja EU mogu da učestvuju u podnošenju projektnih prijedloga i povlačenju sredstava iz EU fondova.

„Ministarstvo nauke je u decembru 2016. godine započelo sa realizacijom prioritetne aktivnosti internacionalizacije na institucionalnoj osnovi i trenutno je u proceduri priključivanja velikom međunarodnom projektu CMS u CERN-u i pristupanju u punopravno članstvo organizacija EMBL i EMBO.
Na ovaj način podići će se nivo kvaliteta istraživanja u Crnoj Gori, kako bi se ovdašnji naučnici i istraživači bolje pozicionirali u okviru Evropskog istraživačkog prostora i povećali konkurentnost pri apliciranju za sredstva u okviru programa Horizont 2020“, ocijenila je ministarka Damjanović. 
Ministarstvo nauke je pokrenulo izradu dva nacionalna strateška prioriteta: Strategiju naučnoistraživačke djelatnosti (2017-2021) i Strategiju pametne specijalizacije – S3, koje će oprijediliti Vladu Crne Gore za utvrđivanje istraživačkih prioriteta za narednih pet godina. Imajući u vidu značaj CANU, očekuje se aktivno učešće njenih predstavnika u izradi ova dva značajna dokumenta, saopšteno je na skupu.

CANU sarađuje sa Ministarstvom nauke kroz projektne aktivnosti Međunarodne Agencije za atomsku energiju - IAEA, ali i kroz učešće u evropskim programima za nauku i istraživanje.

Akademik Dragan Vukčević je ocijenio da je uzajamna saradnja CANU i Ministarstva nauke od izuzetne važnosti za crnogorsko društvo, nauku i kulturni razvoj, te da je jedino zajedničkim projektima i sinergijom moguće podići nivo naučnoistraživačkog kvaliteta u zemlji.

„Inicijativa za otvaranje Naučno-tehnološkog parka u Podgorici pokazala se kao izuzetno značajna, prije svega zbog podizanja insfrastrukturnih, administrativnih kapaciteta i ljudskih resursa. NTP bi bio idealna prilika da mladi crnogorski istraživači razviju svoj puni potencijal“, saglasni su sagovornici sastanka. 
 

O. Đ. 

Back to Top