Izložbom postavke Muzeja iluzija iz Beograda otvoren XI Festival „Dani nauke i inovacija 2023“

Centralni godišnji događaj Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja festival „Dani nauke i inovacija 2023“ svečano je otvorila u Podgorici resorna ministarka prof. dr Biljana Šćepanović. Manifestacija je počela izložbom postavke Muzeja iluzija iz Beograda, koja će posjetiocima pokazati da nauka može biti vrlo zabavna i da je namijenjena svima. Tokom četiri dana trajanja manifestacije svi ljubitelji nauke i inovacija moći će u to da se uvjere i kroz ostalih 96 programskih sadržaja širom Crne Gore.

Prisutnima se obratio i premijer Dritan Abazović koji je kazao da „svaki cent uložen u inovacije nije uzaludno potrošen i samo jedna inovacija,  od koje bi Crna Gora mogla da dobije globalni značaj, mogla bi rezultirati investicijom mnogostruko veće vrijednosti.”

„Imamo mlade ljude koji rade sjajne stvari za Crnu Goru. Imamo svemirski program i želju da se ‘Luča’ što prije nađe u orbiti. Imamo isto tako mlade ljude koji žele da se predstave i jedino što mi treba da učinimo jeste da im damo šansu, makar minimum finansijske i logističke podrške“, istakao je Abazović.

„’Putovanje kroz znanje’ na najljepši način će ove godine slaviti nauku i inovacije u čak 15 gradova, i kroz rekordni broj programskih sadržaja koji se približio broju sto, sa ciljem da približe nauku i inovacije djeci i mladima, da usvoje od najranijeg uzrasta taj specifičan način razmišljanja i bliskost sa naukom, odnosno naučnoinovacionom djelatnošću”, kazala je ministarka Šćepanović. Naglasivši da se ovim Festivalom želi pokazati i šta radi crnogorska naučnoinovaciono zajednica promovišući nacionalne projekte koje je sufinansiralo Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, programe koje je finansirala EU, kao što su Horizont Evropa, IPA projekti, Šćepanović je rekla da „Crna Gora ima svoje mjesto u svijetu kada je riječ o naučnoinovacionoj zajednici, da nas svijet prepoznaje, da nas Evropa prepoznaje i da nam je partner, jer zajednički gradimo naš inovacioni ekosistem.“

Ministarka je istakla da je cilj ovog festivala da nauka izađe iz svojih laboratorija i biblioteka, da prošeta ulicama, trgovima, parkovima, muzejima, galerijama, našim planinama i morskom obalom, da se sretne i predstavi svima širom Crne Gore. Ona je pozvala sve da posjete sadržaje Festivala, „da zajedno posmatramo zvijezde, uz pojašnjenja naših astronoma i budućih astro-fizičara, ali i da lansiramo mini-rakete, pripremajući se za istraživanja svemira. Istovremeno učimo da čuvamo našu prirodu na ovoj planeti, upoznajući se sa blagom botaničke bašte i akvarijuma.”

Prof. dr Rajka Glušica, predsjednica Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore (UCG), kazala je da su „Dani nauke i inovacija“ manifestacija koja je zbog dugog trajanja stekla kvalifikativ tradicionalne, zatim, sveprisutne, s obzirom na broj gradova u kojima će biti, sveobuhvatne, budući da su uključene gotovo sve naučnoistriaživačke institucije u zemlji. I pored ogromnog nacionalnog značaja, manifestacija ima i međunarodni karakter, zbog učešća veoma prestižnih internacionalnih naučnih institucija i organizacija.

„Na našim fakultetima i institutima biće upriličeni brojni programi posvećeni popularizaciji nauke i istraživanja iz širokog spektra društvenih, humanističkih, tehnoloških, prirodnih i medicinskih nauka, kao i prezentacije naučnoistraivačkih rezultata i dostignuća u naučnim oblastima kojima se pojedine organizacione jedinice primarno bave“, navela je Glušica.

Đorđije Malović, direktor IPC „Tehnopolis“, kazao je da „Putovanje kroz znanje“ nije samo četvrodnevno tokom ovih Dana nauke i inovacija, već se odvija tokom čitave godine u naučnoj i akademskoj zajednici sa jedne strane, te inovativnom ekosistemu sa druge. „To znanje je u stvari vrijeme, tako da je ovo i putovanje kroz vrijeme, na način što se ono racionalizuje, u njega investira ne bi li se stiglo do neke njegove tačke, tj.stanice u budućnosti“, naglasio je on.

Ivan Šoć, u ime pokrovitelja festivala „Five grupe“, istakao je zadovoljstvo što su u prilici da, zajedno sa organizatorom festivala, istaknu značaj nauke i inovacija. On je naglasio da je program ove godine „znatno bogatiji, što predstavlja izazov za sledeću godinu, ali i podsticaj i dokaz da idemo naprijed i u dobrom smjeru.“

Ističući segment inovacija, koje nose veliki tržišni potencijal i podjednako mogu da budu konkurentne i van granica naše zemlje, Šoć je kazao da je njihov fokus ove godine potencijal direktnog uticaja, koji oblast IT-a može imati po crnogorsku ekonomiju, ukoliko postavimo stvari na zdravim osnovama.

„Mislim da je potrebna sinergija privatnog i državnog sektora, a ovakvi događaji su primjer za to. Na ovaj način ubrzavamo rast svih ovih grana, ali i stvaramo dobre temelje za kreiranje boljeg poslovnog ambijenta od kojeg sjutra, kao društvo, svi možemo imati samo koristi”, smatra on.

Ovaj događaj ima cilj da nauku i inovacije približi najširoj publici. Ove godine Festival se održava od 27. do 30. septembra u Podgorici, Nikšiću, Cetinju, Pljevljima, Žabljaku, Plužinama, Bijelom Polju, Plavu, Tivtu, Kotoru, Budvi, Petrovcu, Sutomoru, Baru i Ulcinju.

O. Đ.

 

 

Back to Top