Istraživanje "Djeca, roditelji i mediji u Crnoj Gori": MANJE PROVODITI VRIJEME PORED EKRANA

Roditelji bi trebalo da posvećuju više pažnje djeci, kako bi smanjili njihovo vrijeme koje provode pored ekrana, mediji da pruže mogućnosti djeci i mladima da učestvuju u produkciji medijskih programa za njihovu populaciju, a kulturne i sportske institucije da omoguće besplatan ulaz za tu populaciju. To je pokazalo istraživanje o djeci, roditeljima i medijima u Crnoj Gori, koje je sproveo Ipsos stratedžik marketing za potrebe Agencije za elektronske medije i UNICEF-a. Ispitivanje je urađeno tokom avgusta na nacionalno-reprezentativnom uzorku od 1.055 roditelja i 655 djece uzrasta od četiri do 17 godina.

Prema podacima, devet od desetoro djece u Crnoj Gori je okruženo savremenim komunikaciono-tehnološkim uređajima. Njih 90 odsto od četiri do osam godina u svom domaćinstvu ima TV i smartphone, zatim 96 procenata ispitane djece od devet do 11 godina imaju ove uređaje, a kompjuter i laptop njih od 60 do 75 odsto.

On je rekao da 85 odsto djece uzrasta od četiri do osam godina je reklo da im je dozvoljeno da koriste telefon, 65 odsto da je dozvoljeno da koriste smartphone, i 40 odsto da koristi kompjuter i laptop.

Osim što podatka koji govori da mogu da koriste, petina djece od četiri do osam godina ima sopstveni mobilni telefon, 90 odsto njih od 12 do 17 godina ima sopstveni mobilni telefon. To su dominantno pametni telefoni. TV ima u svojoj sobi od 16 do 25 odsto, zavisnosti od uzrasta. Za 76 odsto djece starosti od 12 do 17 godina, televizija je dominantan izvor informisanja, navodeći da su slični podaci za roditelje.

Za djecu je google glavni izvor informacija. U protekloj nedelji, 42 odsto njih se informisalo preko googla, preko facebook-a 40 odsto, instagram 35 odsto, you tube 30 odsto, televizija 34 odsto. Nesporno je kad govorimo o novim generacijama, od 2000.godine, izvor infomacija su im novi mediji. U prosjeku 210 minuta dnevno djeca provedu vremena uz TV, a vikendom 240 minuta. Osam sati dnevno provedu svakog dana uz neki od ekrana.

Dijete teško kontroliše svoje vrijeme, sa čim se slaže njih 30 odsto, kao i isti procenat roditelja.

Roditelji ne pokazuju posebnu zabrinutost u odnosu na vrijeme koje njihova djeca provode uz neki od ekrana. Za njih to nije ništa strašno. Većini djece uzrasta od 12 do 17 godina najviše bi nedostajalo vrijeme provedeno uz mobilni telefon. Ako bi morali nečega da se odreknu, 60 odsto djece sigurno se ne bi odrekli mobilnog telefona.

Istraživanje je pokazalo da 22 odsto djece nije pročitalo nijednu knjigu van školskih zadataka u posljednjih godinu, a da 43 odsto roditelja nije pročitalo nijednu knjigu u tom periodu. Tako 68 odsto djece nije bilo u pozorištu u posljednjih 12 mjeseci, kao ni 75 odsto roditelja. 85 odsto roditelja nije posjetilo muzej i 75 odsto djece nije posjetilo muzej. Muzički koncert dvije trećine roditelja nije posjetilo i skoro isto toliko djece.

Na osnovu istraživanja može se zaključiti da dok se vrijeme provodi kraj ekrana, spolja se odvija realan život u kojem se grade neprocjenjiva životna iskustva i uspostvalju temelji za lične, socijalne, kulturne i moralne vrijednosti.

Priredila O. Đ.

Back to Top