Gimnazija „Tanasije Pejatović“: BROJNIM AKTIVNOSTIMA OBILJEŽENA NEDJELJA GLOBALNOG OBRAZOVANJA

Povodom obilježavanja Nedjelje globalnog obrazovanja (od 13. do 19. novembra), učenice trećeg razreda pljevaljske Gimnazije „Tanasije Pejatović“ Dunja Dragašević, Lara Mazalica i Miljana Dromljak su zajedno sa učenicima I-2, II-2 i II-3 odjeljenja pripremili zanimljivu edukativnu radionicu o postupanju u slučaju zemljotresa, poplava i požara, kao i o načinima preventivnog djelovanja na pomenute elementarne nepogode. Radionica je realizovana u saradnji sa mališanima, stručnim radnicima i saradnicima Dnevnog Centra Pljevlja i NVU „Zračak nade“.

Nedjelja globalnog obrazovanja obilježava se više od 20 godina. Izazovi današnjeg svijeta su sve raznovrsniji i zahtijevaju kritičko razmišljanje, solidarnost i otpornost kao suštinske elemente globalnog građanstva.

Riječ je o kampanji koju sprovode Centar Sjever – Jug Savjeta Evrope i Mreža za globalno obrazovanje u okviru iLEGEND III, zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope. Ove godine akcije su fokusirane na dvije glavne tematske oblasti: mir i planeta, a glavna tema Nedjelje globalnog obrazovanja 2023 je „Mir za planetu. Planeta mira“.

„Klimatske promjene koje nam se dešavaju su sve intenzivnije, globalna borba za očuvanje planete i opstanka života na njoj postaje prioritet svih država svijeta. U skladu sa tim Ujedinjene nacije su definisale 17 ključnih ciljeva održivog razvoja koje države moraju da sprovedu do 2030. godine. Prirodne katastrofe utiču na društvenu i političku bezbjednost društvene zajednice. Zemljotresi, poplave, suše, požari… su rezultat klimatskih promjena, a njihov najveći uzročnik je čovjek. Blagovremeno upravljanje rizikom od prirodnih nepogoda izazvanih globalnim klimatskim promjenama upućuje na činjenice da preduzimanje akcija u sadašnjosti kroz održivi razvoj omogućava izbjegavanje ili ublažavanje negativnih  posljedica u budućnosti. I zato smo se odlučili da današnju radionicu posvetimo prevenciji i sprečavanju opasnosti od prirodnih nepogoda“, kazali su iz Gimnazije.

Radionica je otvorena edukativnom igricom ,,Vozić mira“. Potom su učenice prezentovale svoj istraživački rad na temu „Preventivne mjere, ponašanje i reagovanje u u vanrednim situacijama (u slučajevima zemljotresa, požara i poplava)“. Aktivno učešće u diskusiji uzeli su učenici prvog i drugog razreda, mališani, stručni radnici i saradnici Dnevnog Centra Pljevlja i NVU „Zračak nade“, potom Goran Leovac, v. d. direktora Dnevnog centra, Ivana Vukašinović, pedagoškinja škole, Asim Kuhinja, profesor geografije i član Tima za evakuaciju i Ljubisav Boričić, profesor fizike i koordinator Tima za evakuaciju, koji je učenicima, profesorima i gostima predstavio plan evakuacije JU Gimnazije ,,Tanasije Pejatović“, a koji je prihvaćen od resornog ministarstva.

Organizatorka radionice i mentorka učenicima u izradi istraživačkog rada bila je profesorica sociologije Adisa Malagić.

Nakon diskusije, učenici su podijeljeni u 4 grupe i svaka je dobila određeni zadatak  gdje su putem zanimljivih crteža, slagalica, fotografija i poruka izvjestioci grupa pokušali da daju odgovore na sljedeća pitanja: Koje se emocije najčešće javljaju kod djece i odraslih u slučaju zemljotresa, poplava i požara? Koji su najčešći uzroci i posljedice požara poplava i zemljotresa?  Kako da postupimo ako se desi zemljotres i šta treba imati u rancu u slučaju vanredne situacije?

Na kraju radionice učenici su na kreativan način napravili zidne novine (zajednički pano) sa porukama i citatima posvećenim  miru i bezbjednosti u svijetu.

„Cilj radionice jeste edukacija mladih i svih zaposlenih u školi da usvoje određena znanja i izgrade potrebne vještine za adekvatno reagovanje u vanrednim situacijama, odnosno osposobiti ih za pravovremeno, pribrano i racionalno postupanje u različitim vanrednim situacijama, pružajući pomoć sebi i drugima i kome i kako se obratiti za stručnu pomoć. Preventivne mjere i načini reagovanja treba da budu sažeti podsjetnik šta treba uraditi u slučaju vanredne situacije u školi, koji sadrži skup znanja čijom primjenom zajedno doprinosimo da škola bude sigurno mjesto za učenike i sve zaposlene u njoj“, zaključuju iz Gimnazije.

N. N.

Back to Top