EVROPSKI JEZICI U SVIJETU GIMNAZIJE

Dan evropskih jezika, 26. septembar, iako tmuran i kišan, u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ protekao je u lijepoj atmosferi zahvaljujući učenicima škole, uvijek spremnim da iskažu svoju kreativnost, da učestvuju u događajima kojima se promovišu ideje koje bi trebalo sačuvati, vrednovati i braniti u budućnosti. Jedna od takvih vrijednosti upravo je višejezičnost.

U tom duhu, na odmorima između časova, svi koji su se zatekli u Gimnaziji imali su priliku da čuju stihove koje su učenici govorili uz muzičku pratnju, dok su profesori tokom nastave, kroz korelaciju sa drugim predmetima, nastojali da sagledaju fenomen višejezičnosti iz različitih uglova. Časovi su povremeno dobijali i vrlo neobičan karakter, budući da su ih prekidale interaktivne posjete kostimiranih učenika koji su svojim vršnjacima govorili citate iz književnih djela na jezicima koji se izučavaju u Gimnaziji. Centralni dio proslave Dana evropskih jezika bio je koncert na kom je grupa đaka otpjevala nekoliko pjesama na sedam jezika.

Zadovoljstvo da isprati ove zanimljive aktivnosti, te da se u neposrednom kontaktu sa učenicima i profesorima uvjeri da u školi vlada lijepa saradnja, imao je i ministar Miomir Vojinović sa saradnicima. On je sa direktoricom Gimnazije Biljanom Vučurović prisustvovao i jednom školskom času koji su posjetili „likovi“ iz „Alise u Zemlji čuda“, a oprobao se i na košarkaškom terenu. U neformalnom obraćanju učenicima, ministar je poručio da ne brine za budućnost s ovakvim mladim ljudima, bogatim talentima i odgovornošću. Direktorica Vučurović naglasila je da su u realizaciji obilježavanja Dana evropskih jezika učestvovali brojni učenici, te uz pomoć profesora iz raznih stručnih aktiva uspjeli da izraze sve bogatstvo različitih kultura, jezika, nacionalnih književnosti. Ona je iskazala zadovoljstvo što je cijela škola bila u znaku pomenutog datuma, pa su učenici na času likovne umjetnosti uvedeni u svijet bajke tako što ih je posjetio Pinokio i govorio odlomke iz istoimenog djela, dok se sa učenicima dvojezičnog odjeljenja, u svojevrsnoj pustolovini, upoznao Don Kihot.

Na času maternjeg jezika čuli su se odlomci iz Geteovog „Fausta“, dok je omaž Puškinovom djelu odat tako što je učenica, maskirana u unuku Djeda Mraza, recitovala njegove stihove. Na jednom od časova „oživljen“ je i Igoov roman „Zvonar Bogorodičine crkve“.

Na ovaj način učenici su kreativnim pristupom probudili likove iz književnih djela i u različitim odjeljenjima odali počast svim jezicima koji se izučavaju u ovoj školi.

Izvor: Gimnazija „Slobodan Škerović“

 

Back to Top