Biljana Vučurović, direktorica Gimnazije „Slobodan Škerović“: PROFESIONALIZMOM DO USPJEHA

Podgorička Gimnazija „Slobodan Škerović“ slavi 116 godina uspješnog rada. O aktuelnoj situaciji i planovima za naredni period razgovarali smo s direktoricom Biljanom Vučurović.

Kako gledate na protekli period u Gimnaziji, otkako ste izabrani za direktoricu?

Period od imenovanja za direktoricu JU Gimnazije „Slobodan Škerović“ za mene je bio radan i izazovan, ali nije bio težak. Brzo i s lakoćom se naučilo neophodno. Moj dvodecenijski rad u učionici bio je posvećen samo učenicima, a to je u obrazovanju tek jedan od aspekata rukovodilačkog posla. Školu najbolje razumije nastavnik, sve njene osobine. Sa takvim iskustvom, poteškoće na koje se nailazi u poslu nisu nerješive i nepredvidive. Mojim dolaskom na mjesto direktorice škole, Gimnazija je nastavila da živi svoj život. Zahvaljujući profesionalizmu zaposlenih, škola diše punim plućima jer svako radi svoj posao. Nastava teče, učenici pohađaju časove, prilježno se radi na svim poljima škole, ispunjavaju se ciljevi u saglasnosti sa godišnjim planom  rada.

Kako ste kao ustanova dočekali početak drugog polugodišta?

Spremni smo bili za početak III tromjesečja. Radnici na održavanju higijene radili su vrijedno kako bi učenici i nastavnici po povratku zatekli čiste i uredne učionice. Oprema se obnavlja i sve funkcioniše u cilju kvalitetne nastave. Škola broji preko 2.030 učenika i svakodnevno je potrebno opremati je inventarom i kupovati potrošni materijal za izradu testova, prezentacija, projekata. Nastavnicima su omogućena sva sredstva za rad i planiranje nastave. Dodatno, angažovali smo firme koje su sanirale kvarove na zgradi radi očuvanja rezultata energetske efikasnosti. I naravno, izvršene su izmjene enterijera koje uvijek doprinose ljepoti škole.  

Da li je odlaganje početka poremetilo planove i kako ćete nadoknaditi tu nedjelju zaostatka?

Radeći u školi kao što je naša, navikli smo na nepredviđene situacije. Iskoristili smo sedmicu odlaganja nastave i napravili dugoročnije planove, kao i raspored održavanja radnih subota poštujući školski kalendar. Nastavni i nenastavni dani subotom dio su školskog kurikuluma.

Koji su to aktuelni projekti koje biste izdvojili?

U Gimnaziji se svakodnevno odvija neka akcija. Trenutno volonteri prikupljaju sredstva za ugrožene od zemljotresa u Siriji i Turskoj. Akcija je naišla na veliki odziv ne samo učenika i zaposlenih, već i građana Podgorice. Priprema se i program za Dan škole, organizacija cijelog događaja je izazovna. Upravo se štampaju školski list „Koraci“ i časopis „Znak“. Pošto smo dobili značajnu donaciju Tehnopolisa za astronomsku sekciju, robotiku i video-opremu, u procesu smo raspakivanja materijala, pronalaženja prostora za radionice sa učenicama. Plan evakuacije u vanrednim okolnostima izradili smo uspješno i preduzimamo korake da ispunimo ciljeve zadate planom u cilju sigurnosti svih učesnika naše škole. U procesu smo organizacije predavanja univerzitetskih profesora u našoj biblioteci. I mnogo toga još spremamo.

Šta je ono što planirate za naredni period?

Za naredni period imamo ideju da pokrenemo rad dvojezičnog odjeljenja na francuskom i italijanskom jeziku, da oživimo rad filološke gimnazije, da osnažimo matematičku gimnaziju. Ohrabrujemo profesore koji mogu da predaju na francuskom i italijanskom jeziku da se uključe u pilot-projekat. To je ideja koja će afirmisati učenje ovih stranih jezika. U  tom cilju sarađujemo sa ambasadama Italije i sa Institutom za francuski jezik kako bismo obezbijedili i kurseve jezika i CLIL provjere znanja za nastavnike koji će raditi na stranom jeziku. Takođe, planiramo adaptaciju suterena škole u cilju obezbjeđivanja dodatnog prostornog kapaciteta za potrebe nastave. To je ujedno i ideja nekadašnjeg direktora Svetislava Bakića. Dobro je da kontinuitet postoji za kvalitetna rješenja. Idemo u susret velikim akcijama. O nekima će se tek čuti.

Koliko prebukiranost kapaciteta Gimnazije utiče na kvalitet nastave?

Od 2000. godine smo očekivali izgradnju nove zgrade gimnazije. U međuvremenu se broj učenika neprekidno povećavao dok prethodnih godina nije kulminirao. Učionice su pregrađene kako bi nastava bila adekvatno organizovana. Sekcije se većinom održavaju subotom kada nema nastave. Da bismo ostvarili najbolje, potrebno je provesti više vremena sa učenicima u radionicama. Kvalitet rada je zastupljen u nastavnom procesu i ponosni smo na trud naših profesora. Ipak, potrebno je više prostora kako bi učenici van rasporeda časova provodili vrijeme u školi. Tu bi mogli da rade svoje zadatke, da imaju češće konsultacije, da se druže u radionicama. Vjerujem da ćemo uspjeti da obezbijedimo dodatni prostor.  

Šta biste poručili polumaturantima i njihovim roditeljima, zašto je podgorička gimnazija dobar izbor za nastavak školovanja?

Podgorička gimnazija nudi široku lepezu znanja i vještina, profesori se stručno usavršavaju u kontinuitetu, požrtvovanim angažmanom  realizuju ishode predviđene godišnjim planom i programom, upućuju se da redovno planiraju napredak učenika, takođe da s razumijevanjem pristupaju učeniku vodeći računa o odnosu znanja i ocjene. Radna etika je obavezujuća za sve učesnike nastavnog procesa. Profesori razmjenjuju mišljenja u strukovnim aktivima ujednačavajući svoje kriterijume. U školi raspolažemo kompjuterski opremljenim učionicama, bijelim i pametnim tablama, teleskopom, 3D štampačem, arduino setovima za robotiku, kamerama, video-opremom, odličnom sportskom salom u kojoj se održavaju i veliki turniri. Sportski uspjesi su veliki. Radimo na međunarodnoj saradnji, djeca apliciraju za stipendije i imamo čvrste kontakte sa lokalnom zajednicom. U našoj svečanoj sali školski hor često drži probe spremajući najljepše nastupe sa školskim bendom. Našoj biblioteci, po bibliotečkom fondu i  ljepoti, zavide i univerziteti. Na časovima likovne umjetnosti podstičemo kreativnost učenika, matematičarima ukazujemo put školskih i drugih takmičenja, filolozi i dvojezičari teže umjetnosti. Radimo na eko-projektima, posjedujemo i voćnjak u kojem rade profesori sa svojim učenicima. Takođe, imamo skoro 40 sekcija u kojima se mogu uvijek oprobati, npr. plivačka, skijaška, sekcija veza. Među našim profesorima ponosni su vlasnici najveće državne nagrade iz oblasti obrazovanja.

Napokon, naše dvorište je s pažnjom  njegovani park koji krasi srce grada. Time se uvećava kvalitet rada jer se nastava s proljeća često odvija baš u njemu. U našem prostoru, kulturnom dobru iz druge polovine XX vijeka, uči se sa poštovanjem prema svima koji su gradili tradiciju škole. Dakle, kod nas postoje svi uslovi da se raste i razvija srećno. Dobro došli, polumaturanti!

N. N.

Back to Top