intervjui-analize-komentari

Rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović: POLA VIJEKA BORBE ZA ZNANJE

Univerzitet Crne Gore (UCG), pod sloganom FuturUM ove godine proslavlja 50 godina postojanja. U svjetlu ovog značajnog jubileja privilegija je bila razgovarati sa prof. dr Vladimirom Božovićem, rektorom UCG, koji slovi za nekoga ko je svojim vizionarskim razmišljanjem i djelovanjem pokrenuo niz značajnih projekata i inicijativa važnih za Univerzitet.

Branka Jokanović: OD STUDENTA ELEKTROTEHNIČKOG FAKULTETA DO GLOBALNOG ARHITEKTE ZA BEZBJEDNOST NA PUTEVIMA

Branka Jokanović, alumnista Univerziteta Crne Gore (UCG) i nekadašnja studentkinja Elektrotehničkog fakulteta (ETF), danas je globalni arhitekta rješenja u automobilskoj industriji, gdje radi na razvoju naprednih sistema pomoći vozačima (ADAS) u jednoj od vodećih kompanija u SAD-u. Kao gost ovogodišnjih Dana naučne dijaspore u okviru Festivala umjetnosti, nauke i kulture (FUNK), ona je podijelila svoja iskustva o tome kako inovacije u automobilskoj industriji mogu poboljšati bezbjednost na putevima.

Raba Hodžić, direktorica Zavoda za školstvo: „ČUVAR KVALITETA“ NA SVIM NIVOIMA OBRAZOVANJA

Zavod za školstvo je ključna institucija za opšte obrazovanje i ima veoma važnu ulogu u praćenju i unapređenju kvaliteta rada obrazovno-vaspitnih ustanova. O dosadašnjim,  aktuelnim i budućim aktivnostima razgovarali smo sa Rabom Hodžić, direktoricom ove institucije.

POČASNI PROFESOR CRNOGORSKOG UNIVERZITETA VOGAN R. VOLER O GLOBALNIM IZAZOVIMA I BUDUĆNOSTI ISTRAŽIVANJA

Povodom nedavnog imenovanja za Počasnog profesora (Professor honoris causa) Univerziteta Crne Gore (UCG), profesor Vogan R. Voler (Vaughan R. Voller), svjetski stručnjak u oblasti numeričkog modeliranja termalnih i hidrotermalnih procesa, industrijske prerade metala i zaštite životne sredine, govorio je za sajt UCG o modernoj nauci, budućim izazovima i prilikama za mlade istraživače.

NOBELOVAC NOVOSELOV GOST UNIVERZITETA CRNE GORE U OKTOBRU

Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) u oktobru će se ponovo okupiti najveća imena u svijetu nauke koja potiču sa ovih prostora, a svoja naučna istraživanja realizuju na prestižnim institucijama u Americi i Evropi. Počasni gost ovog skupa pod nazivom Dani dijaspore i prijatelja Crne Gore 2023, ove godine biće i nobelovac Konstantin Kostja Novoselov, najpoznatiji po izolaciji grafena na Univerzitetu u Mančesteru 2004. godine i stručnjak za fiziku kondenzirane materije, mezoskopsku fiziku i nanotehnologiju.

Mihailo Backović, doktor teorijske fizike, stručnjak za AI: RADITI NA OBRAZOVNOM SISTEMU KOJI AKCENAT STAVLJA NA KRITIČKU I ANALITIČKU MISAO

U posljednje vrijeme mnogo se govori o usponu vještačke inteligencije. Kako gledate na ovaj sve izraženiji fenomen? Da li mu se daje više pažnje nego što zaslužuje, barem u ovom razvojnom momentu?

Mladenka Maja Perić, direktorica OŠ „Boško Strugar“: PO UZORU NA PROŠLOST GRADIMO BUDUĆNOST, A NAGRADE SE NIŽU

Osnovna škola „Boško Strugar“ u Ulcinju najstarija je obrazovno-vaspitna ustanova u toj opštini. Nedavno je proslavila 141. rođendan. O aktuelnoj situaciji i planovima za naredni period razgovarali smo sa direktoricom Mladenkom Majom Perić.

 

Škola „Boško Strugar“ obavlja uspješno prosvjetnu misiju vijek i više od četiri decenije. U tom periodu ostvareni su značajni rezultati. Podsjetite naše čitaoce na neke najvažnije segmente iz njene istorije.

Snežana Tomanović-Dakić, direktorica OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici: TRADICIJA KOJA OBAVEZUJE

Velik broj crnogorskih osnovnih škola suočava se sa nedostatkom prostora. To posebno važi za obrazovno-vaspitne ustanove u gradovima u centralnom i južnom dijelu Crne Gore. Jedna od njih je OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici. O tome kako funkcioniše nastava u uslovima kada imaju duplo više đaka od predviđenog broja, razgovarali smo sa direktoricom Snežanom Tomanović-Dakić.

 

Novica Gačević, direktor OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici: KVALITET NAŠEG RADA NAJBOLJE POTVRĐUJU USPJESI UČENIKA

OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici počela je da radi prije skoro tri decenije (1994. godine). Školska zgrada je projektovana za mnogo manje učenika nego što ih sada ima. Na početku ju je pohađao 751 đak a danas 1.685. Kako uspijevate da organizujete nastavu?

Pages

Back to Top