Prva BIO-ICT-EESTEC međunarodna radionica „Multidisciplinarne inovacije u bioinformatici”, koja je trajala od 2. do 9. jula u Podgorici i Kotoru, uspješno je završena.
Dvanaest učesnika iz osam različitih evropskih zemalja imali su priliku da prisustvuju predavanjima iz oblasti bioinformatike, kao i prezentacijama istraživanja i inovacija postignutih u BIO-ICT Centru u Crnoj Gori. Upoznali su se sa najnovijim dostignućima ICT tehnologija u oblasti poljoprivrede, biologije mora, ekološkog monitoringa od strane BIO-ICT istraživača. Profesorica Vesna Popović Bugarin, zamjenica naučnog direktora BIO-ICT Centra, održala je prezentaciju „Generisanje tematskih pedoloških mapa korištenjem rudarenja podataka i interpolacija”. Mladi istraživači iz BIO-ICT-a imali su niz prezentacija: Nikola Bulatović ‒ SEMaR – pametna bova, Božidar Škrbić ‒ LiveGate ‒ Nova IoT-a riješenja, Slavica Tomović ‒ Softverski definisane senzorske mreže i Slađana Gvozdenović ‒ Ekološki monitoring.
Polaznici radionice su imali priliku da učestvuju u praktičnoj radionici gdje su proširili svoja znanja i vještine, uz mentorstvo mladih BIO-ICT istraživača, u oblasti programiranja mikrokontrolera (arduino), radu sa bazama i programiranju WEB aplikacija.
BIO-ICT Centar izvrsnosti u bioinformatici na Univerzitetu Crne Gore vodi Elektrotehnički fakultet, a finansira ga Ministarstvo nauke Crne Gore kroz sredstva kredita Svjetske banke (INVO projekat) od juna 2014. godine. Partneri na projektu su: Institut za biologiju mora, Institut za javno zdravlje, Biotehnički fakultet, Centre for TeleInFrastrukture, Aalborg University, Denmark, St. Petersburg scientific research center for ecological safety, Russian academy of sciences, DOO Green House Jovović i COGIMAR D.O.O. Glavni pravci istraživanja u projektu su primjena najsavremenijih rješenja informacionih i komunikacionih tehnologija u oblasti poljoprivrede, biologije mora i zaštite životne sredine. Ovakva otvorena i modularna servisna platforma omogućava širenje naučno-istraživačkog i inovacionog rada i na druge oblasti od značaja za Crnu Goru, kao što su zdravstvo, saobraćaj, energetika i transport.
EESTEC (Electrical Engineering Students' European Association) LC Podgorica je nevladina, neprofitabilna studentska organizacija. Zvanično je primljen u punopravno članstvo EESTEC-a na kongresu u Delftu 2000. godine. Ukupno broji 120 članova, od čega je preko 40 aktivnih. Cilj je unapređenje komunikacije i saradnje između studenata i fakulteta, povezivanje studenata sa privrednim subjektima, stručno usavršavanje i upoznavanje sa praktičnim izazovima inžinjerskog poslovanja, upoznavanje drugih kultura, naroda, razvijanje međunarodnih kontakata, kao i unapređenje studentkog organizovanja i života uopšte.