Završen HERIC projekat vrijedan 12 miliona: VISOKO OBRAZOVANJE I ISTRAŽIVANJE VIDNO UNAPRIJEĐENO

Nakon sedam godina uspješne realizacije, projekat „Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost“ (HERIC), koji su partnerski realizovali ministarstv prosvjete i nauke iz kredita Svjetske banke vrijednosti 12 miliona eura, vidno je unaprijedio visoko obrazovanje u Crnoj Gori, poručli su danas ministar prosvjete dr Damir Šehović, ministarka nauke dr Sanja Damjanović i šef kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Emanuel Salinas.

Ministar Šehović je rekao da su na HERIC projekat bile naslonjene brojne reforme u crnogorskom visokom obrazovanju. Projekat je velikim dijelom bio usmjeren na obezbjeđenje kvaliteta, razvoj kadrova i uspostavljanje okruženja za istraživanja. Prema njegovim riječima HERIC projekat je na najdirektniji način doprinio ostvarenju misije Ministarstva prosvjete usmjerene na jačanje crnogorske ekonomije kroz razvoj ljudskog kapitala i društva zasnovanog na znanju.

„Sa ponosom možemo reći da dobar dio realizovanih aktivnosti može poslužiti kao primjer zemljama iz regiona, ali i šire. Najbolji primjer za to Zakon o akademskom integritetu koji je usvojen ove godine, a za koji je inicijativa došla upravo iz HERIC projekta i analizu o plagijarzmu. Donošenjem ovog zakona, pokazali smo naše opredjeljenje za očuvanje akademske časti“, rekao je Šehović.

On je pomenuo da je kroz projekat urađena i eksterna institucionalna evaluacija, od strane Evropske asocijacije univerziteta, što Crnu Goru svrstava u mali broj zemalja koje su prošle kroz ovaj proces.

„Nije zanemarljiva ni činjenica da smo upravo kroz HERIC projekat omogućili prilagođavanje četiri fakulteta osobama sa invaliditetom: Građevinski i Pravni u Podgorici, Filozofski u Nikšiću i Fakultet za turizam i hotelijerstvo iz Kotora, ukupne vrijednosti 233.000 eura“, kazao je Šehović.
Ministarka Damjanović rekla je da prije početka HERIC projekta ulaganje u nauku i istraživanje je bilo znatno manje u odnosu na danas, te da je HERIC postao dominantan izvor finansiranja naučnoistraživačkih projekata za koje je izdvojeno oko šest miliona eura.

Glavni element reforme koji je donio HERIC projekat je bilo ciljano finansiranje krupnih projekata, multidisciplinarnih uz učešće privrednog i akademskog sektora i podsticanje komercijalnih aspekata kako bi se obezbjedila njihova održivost. 

Ona je dodala da je iz HERIC-a finansiran prvi Centar izvrsnosti (BIO-ICT) za koji je izdvojeno vise od tri miliona eura, kao i osam krupnih grantova ukupne vrijednosti 2.6 miliona eura, ako i da je dodatno rađeno na izgradnji kapaciteta stipendiranjem doktoranada i postdoktoranada koji su se usavršavali u prestižnim institucijama.

Kako je rekla, iz sredstava HERIC-a urađen je i glavni projekat Naučnotehnološkog parka, koji je osnovala Vlada Crne Gore uz partnerstvo sa UCG.

Salinas je naglasio da se uvijek ponovo iznenadi kada vidi rezultate HERIC projekta, jer je, kako je ocijenio, sredstvima iz projekta urađeno mnogo na podizanju kvaliteta visokog obrazovanja u Crnoj Gori.

Tokom svečanosti prikazan je kratak film o rezultatima ostvarenim u okviru projekta. 

O. Đ.

 

Back to Top