Zavod za udžbenike na Internacionalnom sajmu knjiga u Podgorici: PROMOVISANA „ISTORIJA CRNE GORE U 65 PRIČA“

Na 4. Internacionalnom sajmu knjiga u Podgorici, posljednja knjiga koju je promovisao Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica bila je „Istorija Crne Gore u 65 priča“ istoričara dr Živka Andrijaševića. Riječ je o novom, dopunjenom izdanju koje je izašlo u okviru biblioteke „Istoriografska izdanja“. Na promociji su govorili urednica knjige Biljana Miranović, istoričar i recenzent dorađenog dijela dr Dragutin Papović, kao i autor.

Govoreći o strukturi ovog djela, Biljana Miranović je istakla kako je autor „u dva paralelna toka pratio sam pregled istorije Crne Gore i fenomene koji jesu karakteristični za istorijski razvoj“.

„Ovo dopunjeno izdanje se razlikuje od prethodnog iz 2009. godine po novih 10 priča. Pored toga, dopunjen je i leksikon značajnih imena i datuma i, na kraju, dodati su i potrebni podaci vezani za važne događaje i važnu literaturu“, naglasila je ona i dodala da je Andrijašević obuhvatio ne samo političku, nego i socijalnu i ekonomsku istoriju, kao i „istoriju kulture i mentaliteta“.

Dragutin Papović se osvrnuo na dopunjeni dio knjige, navodeći da je upotpunjavanje nakon 10 godina dokaz da je riječ o jednoj značajnoj knjizi, odnosno jednom veoma vrijednom istoriografskom radu.

„To prije svega govori i o autoru. Jer mislim da dr Živko Andrijašević, kada je riječ o savremenoj istoriografiji Crne Gore, svakako zauzima jedno od najmarkantnijih mjesta. Mislim da je to prije svega ocjena za njegovo naučno djelo, koje se odnosi na novovjekovnu istoriju Crne Gore. Možemo je grubo pozicionirati od pada Crne Gore pod tursku vlast, pa do 1918, dakle nešto oko 400 godina intenzivne istorije, a od toga mislim da dr Andrijašević svakako ima najviše referenci i najbolje poznavanje vezano za istoriju Crne Gore u periodu kada je državom vladala dinastija Petrović Njegoš“, napomenuo je on.

Brojnim prisutnima obratio se i sam autor, koji je knjigu posvetio svojoj kćerki Kseniji, a koji je govorio o jednoj neobičnoj istorijskoj dilemi.

„To je dilema prisutna kad se piše istorija Crne Gore, a odnosi se na to dokle sežu njene granice. Većina istoričara je išla na to da su to političke granice Crne Gore, ostavljajući izvan tih granica neke prostore, koji po mome mišljenju civilizacijski i kulturološki, politički, etnički pripadaju Crnoj Gori. Tako smo ostali uskraćeni za istoriju čitavih prostora koji jesu Crna Gora i koji žive sa Crnom Gorom, koji sa njom imaju mnogostruke veze, a to je prije svega crnogorsko primorje i Boka kotorska i sjever Crne Gore – zatarska, polimska Crna Gora, koja je nekako smatrana dijelom nekih drugih nacionalnih povjesnica“, ukazao je Andrijašević.

Knjiga „Istorija Crne Gore u 65 priča“ može se naći u Zavodovim knjižarama u Podgorici, Baru i Bijelom Polju.

N. N.

Back to Top