Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica promovisao knjigu dr Nedžada Ibrahimovića (ČI)TALAC LIRSKE PJESME: DRAGOCJENA POMOĆ PRAKTIČARIMA

Knjiga (ČI)TALAC LIRSKE PJESMEtumačenje savremene poezije dr Nedžada Ibrahimovića,  koju je objavio Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica, veoma je koristan i originalan vodič za razumijevanje i interpretiranje savremene poezije, istaknuto je na promociji koja je organizovana u Zavodu za školstvo.

Prezentaciju je otvorila v. d. direktorice Zavoda za školstvo Zoja Bojanić-Lalović, a razgovor o knjizi s autorom vodila je urednica izdanja Nađa Durković.

Ovo izdanje namijenjeno je profesorima crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti, ali i svim ČI(TAOCIMA) savremene lirike i njenim tumačima.

Kako je istakla Nađa Durković, knjiga je zasnovana na ozbiljnoj i modernoj teoriji, ali je pisana lepršavo i zanimljivo tako da će u njoj uživati i oni koji se ne bave književnošću. Ona nudi model koji je divan za čitanje i primjenljiv u učionici.

Njen posebno značajan dio je Čitanka u okviru koje je autor kroz analizu četrnaest pjesama demonstrirao savremenu interpretativnu aparaturu.

Navodeći autorove riječi iz uvoda „da je ova knjiga pisana desnom rukom pjesnika i lijevom rukom teoretičara“, Durković je podsjetila da je Ibrahimović autor dvije nagrađivanje zbirke poezije, dva romana i eseja. On je profesor Teorije književnosti na Filozofskom fakultetu u Tuzli i Filma na UDG-a u Podgorici.

Prema riječima autora Nedžada Ibrahimovića, knjiga je rezultat ozbiljnog rada sa studentima, a prije toga sa srednjoškolcima tokom kojeg je uvidio osnovne greške koje se prave u interpretaciji lirskih pjesama.

On je ukazao da živimo u epskoj kulturi koja je patrijarhalna i kojoj je „zazor pričati o osjećanjima“.

„U nastavi književnosti na ovim prostorima ne dozvoljavamo djeci da ispoljavaju vlastita osjećanja, manipulirajući pozitivističkom pričom da profesor jedini zna pravo tumačenje teksta, a učenici to treba da nauče. Nastava književnosti manipuliše dječjom slobodom, pretvaramo ih u klimoglavce, nema kritičkog mišljenja. U razvijenim evropskim zemljama su s tim završili davno“, naglasio je on, i dodao da je nastava knjževnosti temeljna humanistička nauka koja ima veliki uticaj na forimiranje dječje ličnosti, jer profesori imaju mogućnost da direktno razgovaraju sa „dušama tih mladih ljudi“.   

Ukazujući da se divi profesorima književnosti koji vode „rovovsku bitku svakog  dana sa svijetom prepunim nečitalačkog mentaliteta, u kojem dominira narativni identitet“, Ibrahimović je naglasio da je zbog toga lirski identitet temljena hipoteza u ovoj knjizi. Do njega se samo može doći samo razgovorom o poeziji, umjetničkom djelu, u kojem učenici mogu slobodno da pričaju o svojim osjećanjima i svojem doživljaju poezije i profesori treba da ih podstiču na to.

Savjetnice-nadzornice za crnogorski- srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost u Zavodu za školstvo mr Irena Ivanović i mr Anka Vučinić-Gujić ukazale su na primjenljivost i značaj ove publikacije u inoviranju nastave knjževnosti.

Promociji je prisustvovao veliki broj profesora crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti, direktori i predstavnici institucija obrazovanja, profesori Univerziteta Crne Gore i savjetnici Zavoda za školstvo.

Na kraju prezentacije uslijedila je veoma zanimljiva diskusija u okviru koje je, pored ostalog, ukazano da je ova knjiga dragocjena pomoć praktičarima u nastavi kako bi kroz podsticanje misaonih procesa učenika i njihove emotivnosti ostvarili važne ciljeve književnsoti u srednjoj školi, kao što su razvijanje kritičkog mišljenja i  sticanje sposobnosti estetkog, etičkog i saznajnog vrednovanja književnog djela i, ono što je posebno bitno, upoređivanje vlastitog iskustva i književnosti.

Lj. V.

 

Back to Top