Za tri godine oko 1.140 naučnih radova na prestižnim međunarodnim listama: PMF PRVI PO BROJU ISTRAŽIVANJA

Univerzitet Crne Gore (UCG), iako sa malim brojem osoblja u akademskom zvanju, u prethodne tri godine nadogradio je svoju međunarodnu prepoznatljivost u globalnoj naučnoj zajednici sa oko 1.140 objavljenih naučnih radova u časopisima svjetskog uticaja, sa prestižnih međunarodnih lista SCI, SCIE, SSCI, A/HCI, saopšteno je iz Rektorata.

Radovi su objavljeni u različitim naučnim disciplinama, a prema analizi liste objavljenih radova Univerziteta 2020-2022, dostupne na sajtu UCG, najveći broj njih, čak 163 je sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

U tehničko-tehnološkim naukama, prednjače istraživanja koja su objavili istraživači i naučnici Elektrotehničkog fakulteta, sa ukupno 103 naučna rada. Veoma su zapažena i istraživanja Medicinskog fakulteta, sa kojeg je u navedenom periodu objavljeno 127 radova.

Kada je riječ o istraživanjima u društvenim naukama ističe se broj radova sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje 143, Ekonomski 87 i Biotehnički fakultet 87. U humanističkim naukama je to Filološki fakultet sa objavljenih 70 radova na prestižnim listama.

Prema Scopus citatnoj bazi, koja pokriva sva područja nauke na svjetskom nivou, samo za period 2020-2022, naučnici UCG su bili citirani više od 100.000 puta, dok su dvostruko više citirani prema Google Scholar bazi ili Gugl Znalcu (201.993).

Svi statistički parametri kojima se mjeri uticaj naučnoistraživačke zajednice jednog univerziteta su, uz ostalo, direktno zavisni od njene brojnosti i od budžeta na raspolaganju. UCG, u odnosu na univerzitete u regionu, ima mali broj osoblja u akademskom zvanju, oko 450, i znatno niži  budžet, tj, dvostruko niži u odnosu na Univerzitet u Splitu koji je sličnog obima po broju studenata, ali sa mnogo više zaposlenih u akademskom zvanju. Stoga, postignuti razultati su svakako za pohvalu, ali i podstrek za dalje korake u unapređenju istraživanja u svim naučnim oblastima.  

U tom cilju je i prošle godine osnovan Odbor za strateško planiranje razvoja nauke i umjetnosti na UCG. Ovaj Odbor definiše i utvrđuje prioritete, kriterijumime i specifičnosti podsticanja razvoja nauke i umjetnosti, kao i kriterijume za način i dodjele finansijskih stimulansa izvanrednim pojedincima i grupama u okviru naučne zajednice. Ove smjernice se upućuju Senatu UCG, kao najvišem akademskom tijelu, na dalje odlučivanje. Time se teži podstaći još veća prisutnost naučnika i istraživača svih organizacionih jedinica u globalnoj naučnoj zajednici, te povećanje međunarodnog ugleda državnog univerziteta.

O. Đ.

 

Back to Top