Povodom Dana studenata, 4. aprila, NVO CAZAS u saradnji sa Evropskom omladinskom karticom (EYCA), a uz podršku Univerziteta Crne Gore (UCG) i Studentskog parlamenta, organizovao je za studente radionicu pod nazivom (Mo)mentalno zdravlje.
U cilju podizanja svijesti akademaca o važnosti mentalnog zdravlja odlučili su da zajedno sa psihiloškinjom Varjom Pejković, koja je održala radionicu, kroz ovakav vid aktivnosti obilježe dan studenata.
„Studenti se suočavaju sa nizom promjena povezanih sa psihofizičkim razvojnim periodom kroz koji prolaze, na koje se nadovezuju novi adaptivni zahtjevi tokom profesionalnog osposobljavanja, te stoga smatramo da je važno i da ovim aktivnostima upoznamo mlade sa različitim mehanizmima za zaštitu njihovog mentalnog zdravlja, kao i podrške koja im je dostupna”, saopštavaju organizatori radionice.
Mladi ljudi sa različitih fakulteta i univerziteta, koji su izrazili želju da prisustvuju radionici, imali su priliku da čuju nešto više o mentalnom zdravlju, važnosti njegovog održavanja, ali i da kroz praktične primjere nauče kako mogu da ga poboljšaju i rade na njegovom održavanju.
Elzana, jedna od učesnica, istakla je kako joj je radionica pružila mogućnost „da čuje iskustva drugih studenata, starijih generacija koji su sebe pronašli neki na teži, a neki na lakši način.“ Ona dodaje da je naučila da su dobar plan i organizacija bitan faktor u životu svakog čovjeka „kroz plan koji pravimo u životu uvijek je važno da imamo svoj „izduvni ventil, vrijeme za sebe, koje će nam pokazati da je i neuspjeh koliko i uspjeh dio nas, te da sve što šteti našem zdravlju, nije vrijednost i istinski uspjeh“. Na kraju Elzana zaključuje, da joj je kao studentkinji ovakva radionica važna, te da joj je pomogla da shvati koliko je bitno mentalno zdravlje i da bez njega uspjeh nije vrijedan.
Kako bi učvrstili dosadašnju saradnju, u prostorijama Rektorata UCG potpisan je Memorandum o saradnji između NVO Centar za omladinsku edukaciju i NVO CAZAS sa ciljem da se kroz zajedničke aktivnosti doprinese promociji i razvoju neformalne edukacije, podizanja svijesti, promocije važnosti, kao i obezbjeđivanja neophodne podrške iz oblasti mentalnog zdravlja među mladima. Potpisivanju je ispred NVO CAZAS prisustvovala programska direktorica Sanja Šišović, a u ime NVO Centar za omladinsku edukaciju izvršni direktor Jugoslav Radović.
Radionica (Mo)mentalno zdravlje se organizovala u slopu promocije Nedjelje zdravlja, koja se realizuje od 1. do 7. aprila kroz niz različitih aktivnosti. U saradnji sa partnerima iz javnog, privatnog i nevladinog sektora građanima su dostupne brojne aktivnosti, savjetovanja i servisi tokom manifestacije.
O. Đ.