ZA ISTRAŽIVAČKE PROJEKTE 25.000 EURA

Centar za genetski inženjering i biotehnologiju (ICGEB) iz Trsta objavio je poziv za istraživačke grantove za 2021. godinu, koji doprinose implementaciji izvanrednih naučnoistraživačkih projekata čije je maksimalno trajanje 36 mjeseci, a godišnji doprinos ICGEB-a je 25.000 eura.

ICGEB istraživački grantovi finansiraju se kroz Kolaborativni istraživački program (Collaborative Research Programme - CRP) kojim se finansiraju projekti koji specificiraju originalne naučne probleme od posebnog značaja za zemlju domaćina ali i od regionalnog značaja.

Program ima cilj da podrži kolaborativna istraživanja u okviru zemalja članica ICGEB-a, promoviše usavršavanje mladih naučnika i da olakša kreiranje adekvatnog istraživačkog prostora. Program pruža podršku istraživačkim projektima u oblastima osnovnih nauka, zdravlja ljudi, industrijske i poljoprivredne biotehnologije, kao i biološke energije.

Sredstva se mogu koristiti samo za one troškove koji se direktno odnose na projekat: kupovinu potrošnog materijala, naučne literature, osnovne laboratorijske opreme kao i troškove putovanja i obuka.

Plate vodećih istraživača kao i infrastrukturna podrška (npr. administrativniiI režijski troškovi institucije, iznajmljivanje i održavanje kapitalne opreme, zgrada itd.) nisu dozvoljeni i ne mogu biti finansirani.

ICGEB zemlja članica može da kandiduje tri standardna istraživačka projekta i dva dodatna projekta Early Career Raturn Grants koji su namijenjeni za finansiranje mladih istraživača sa izvanrednim iskustvom koji su proveli najmanje dvije godine u inostranstvu i nedavno se vratili u zemlju (članicu ICGEB-a) kako bi osnovali nezavisne laboratorije. Ovi istraživači u vrijeme prijave ne bi trebalo da imaju više od 40 godina i trebalo bi da su se vratili u svoju zemlju ne preko dvije godine prije podnošenja aplikacije.

Vodeći istraživač podnosi kompletnu prijavu elektronskim putem portala https://www.icgeb.org/activities/grants/)  najkasnije do 30. aprila 2021. Kopiju kompletne prijavne dokumentacije procijeniće Nacionalna kontakt osoba za saradnju sa ICGEB-om koja na nacionalnom nivou treba da odobri i dalje kandiduje dostavljene prijave.

Aplikanti treba da budu sa univerziteta ili istraživačkih instituta. Aktivna saradnja sa ICGEB istraživačkim grupama je poželjna ali nije obavezna. Posebna pažnja će biti usmjerena na projekte koji adresiraju pitanja od interesa za posebne geografske regije i one grupe koje prezentuju saradnju sa više od jedne zemlje.

O. Đ.

Back to Top