VRTIĆI POČINJU DA RADE OD ČETVRTKA

Javne predškolske ustanove počinju da rade od četvrtka, 4. juna, a privatni vrtići mogu početi rad od danas ukoliko su ispunile sve uslove i preporuke Instituta za javno zdravlje, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete.

“Sprovode se završne pripreme za bezbjedan dolazak djece, kao što su priprema prostorija, te nabavka i distribucija dezinfekcionih sredstava. Napominjemo da u svim predškolskim ustanovama u Crnoj Gori ima oko 22 000 upisane djece, te, iako je velika mogućnost da broj koji će se vratiti u vrtiće bude manji, obrazovni sistem i ustanove se moraju ozbiljno i odgovorno pripremiti za prihvat sve djece, navodi se u saopštenju.

Biće u funkciji sve javne vaspitne jedinice koje su bile i prije stupanja na snagu privremenih mjera, ali će rad biti organizovan tako da se poštuju preporuke nadležnih zdravstvenih ustanova. One se odnose kako na organizaciju ulaska i izlaska iz objekta i prostorija, tako i na organizaciju rada sa djecom, te mjere predostrožnosti kod osoblja, roditelja i djece. Biće instalirani dozatori sa dezinfekcionim sredstvima, strogo će se voditi računa o higijeni ruku, ali i kontrolisati ulazak i izlazak iz vrtića. Preciznije, dijete će prije ulaska u učionicu prati ruke, osoblje će poštovati mjere obavezne dezinfekcije ruku, dok će se dodirne površine dezinfikovati više puta dnevno.

Pri dolasku u vrtić potrebno je da u pratnji jednog djeteta bude samo jedna odrasla osoba, a ispred ulaza u ustanovu, prilikom ulaska i izlaska iz ustanove, te u ustanovi, svim se osobama savjetuje da drže fizičku distancu.

 Roditelji su pak dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu prije dolaska u vrtić, te u slučaju povišene temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu. Ukoliko i sami imaju simptome respiratorne bolesti, ako im je izrečena mjera samoizolacije ili pak imaju saznanja da su zaraženi ili bili u kontaktu sa osobom oboljelom od COVID-19, roditelji ne dolaze u pratnji djeteta. Isto važi i za zaposlene.

Sve eventualne dodatne detalje obezbijediće predškolske ustanove, a Ministarstvo prosvjete će kao i do sada, sa Institutom za javno zdravlje nadgledati i usmjeravati čitav proces.

 

Za pet dana  4.000 elektronskih prijava za upis

 

Za svega pet dana primjene e-upisa u vrtiće, koji je počeo 26. maja, podnijeto je čak 4.000 zahtjeva, rekla je portparolka Ministarstva prosvjete Milica Lekić. „Vjerujemo da taj podatak dovoljno govori o jednostavnosti servisa, te o činjenici da više ne treba prikupljati dokumentaciju poput izvoda iz matične knjige rođenih, potvrda centara za socijalni rad i drugo. Ovaj podatak je još značajniji kad se stavi u kontekst, a to je da očekujemo oko 5.000 prijava ukupno, što znači da je za pet dana upis faktički priveden kraju“, istakla je Lekić. Ona je pozvala sve roditelje da upišu djecu u predškolske ustanove zbog značaja pohađanja vrtića za njihov dalji razvoj.

Napomenula je i da nije potrebno da roditelji čija su djeca već upisana u vrtić upisnu proceduru obnavljaju, već će oni biti upisani po automatizmu. Izuzetak su djeca koja su prispjela za upis u osnovnu školu, a kojoj se upis odlaže.

„Interesantno je i da je e-upis sproveden za prvih pet dana u čak dvadest opština, što ukazuje na relativno ravnomjerno interesovanje roditelja za korišćenje e-servisa. Takođe, Ministarstvo je na samom početku e-upisa u vrtiće jasno naglasilo da će, zajedno sa predškolskim ustanovama, biti na raspolaganju roditeljima koji imaju tehničkih problema ili nijesu ili iz bilo kog razloga u mogućnosti da sami sprovedu e-upis. Da je zaista tako, govori i podatak da su same ustanove, a na zahtjev roditelja koji nijesu bili u mogućnosti da samostalno upišu dijete, sprovele proceduru upisa za preko 50 djece“, kazala je Lekićeva.

Istovremeno, u toku je kampanja za povećanje obuhvata djece predškolskim vaspitanjem, u koju su se uključile predškolske ustanove, ali i stručne službe. Tako je Milica Pušonjić, psihološkinja, povodom značaja upisa djece u predškolse ustanove saopštila: „Kod djece koja su pohađala vrtiće manji je rizik od napuštanja škole ili ponavljanja razreda. Takođe, djeca koja su bila obuhvaćena predškolskim vaspitanjem postižu bolje rezultate na PISA testiranju.“

„Ako uložimo po jedan dolar u svaki nivo obrazovanja djeteta, najveću isplativost ima onaj dolar koji je uložen u predškolsko vaspitanje i obrazovanje. To je važno zato što je razvoj djeteta najintenzivniji, a dijete najpriemčivije za usvajanje novih iskustava upravo u tom periodu“, zaključila je Pušonjić.

O. Đ.

 

Back to Top