Vlaović sa ambasadorom Turske: NJEGUJEMO MULTIKULTURALNI SKLAD PO KOJEM SMO I PREPOZNATI

Povezivanje turske i crnogorske kulture i iskorišćavanje bogatstva i potencijala koje one imaju jača veze između naroda Turske i Crne Gore i uspostavlja multikulturalni sklad kroz dijalog i toleranciju.

To je poručila ministarka kulture i medija Maša Vlaović na sastanku sa ambasadorom Turske u Crnoj Gori Barišom Kalkavanom, navodi se u saopštenju resornog ministarstva.

Vlaović je kazala da će u narednom periodu intenzivirati jačanje saradnje sa kulturnim centrom Instituta Junus Emre, koji je 2014. godine otvoren u Podgorici, kroz organizaciju zajedničkih događaja u cilju promocije crnogorske i turske kulture.

Na sastanku je usaglašeno da treba razmatrati i mogućnosti stipendiranja kadrova koji se obrazuju na umjetničkim akademijama, kao i na studijskom programu za konzervaciju i restauraciju u okviru FLU.

„Ministarka Vlaović je kazala da veliki potencijal vidi i u saradnji u oblasti kreativnih industrija, sa posebnim akcentom na kreativne habove sa rezidencijama i predstavila već uspostavljene habove u Kotoru i Baru, kao i rezidencijalni prostor za pisce u Kući Pekića u Šavniku. Dogovoren je nastavak saradnje shodno Sporazumu između Vlade Crne Gore i Republike Turske o saradnji u oblasti kulture, koji je potpisan 2019. godine, a posebno je stavljen akcenat na istorijske i kulturne veze između Turske i Crne Gore koje datiraju još iz XIV vijeka, a koje se temelje na zajedničkoj bogatoj kulturnoj istoriji“, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo kulture i medija je u prethodnom periodu putem konkursa za sufinansiranje projekata od značaja iz oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva finansijski podržavalo projekte koji za cilj imaju prezentaciju crnogorske kulture i umjetnosti u Turskoj i obrnuto.

„Govoreći o oblasti kulturne baštine, usaglašeno je da treba raditi na podsticanju saradnje srodnih ustanova dviju država u oblasti nematerijalnog nasljeđa, posebno u dijelu zajedničkog nasljeđa, najprije putem uspostavljanja saradnje u sferi konzervatorske, muzejske, bibliotečke, kinotečke i arhivske djelatnosti, u formi pojedinačnih projekata prezentacije i popularizacije kulturne baštine dviju država, po principu razmjene, održavanja radionica, zajedničkih istraživanja i drugih programa, projekata i aktivnosti“, ističu iz ministarstva.

„Podsjećamo da je turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju do danas u saradnji sa crnogorskim institucijama restaurirala i uredila mnoge značajne objekte koji predstavljaju zajedničko kulturno naslijeđe, kao npr. Osmanagića džamiju i Sahat kulu u Podgorici, Nizamsku džamiju i šehidsko mezarje u Tuzima, Husein pašinu džamiju u Pljevljima, džamiju Selimiju i Kulturni centar u Baru“, zaključak je saopštenja.

Izvor: CDM

Back to Top