VLADA NIJE DALA SAGLASNOST O PRESELJENJU VISOKE MEDICINSKE ŠKOLE IZ BERANA U PODGORICU

Vlada Crne Gore nije dala saglasnost Univerzitetu Crne Gore (UCG) na predloženo izmještanje Visoke medicinske škole iz Berana u Podgoricu.

Podsjetimo UCG se obratio se Ministasrstvu prosvjete tražeći saglasnost Vlade, kao osnivača, za promjenu sjedišta ove visokoškolske ustanove, navodeći da je Upravni odbor Univerziteta još u maju2016. godine donio Odluku na osnovu koje studijski program primijenjenih studija na Medicinskom fakultetu – Visoka medicinska škola sa sjedištem u Beranama, nastavlja sa radom pod istim nazivom sa sjedištem u Podgorici, počev od studijske 2017/2018. godine.

Predsjednik Vlade Duško Marković je obrazlažući odluku o odbijanju saglasnosti naveo da nije čuo adekvatne razloge koji bi potkrijepili takav zahtjev Univerziteta, a da navedena potreba usaglašavanja sa direktivama Evropske unije ne može biti razlog koji bi opredijelio Vladu za saglasnost u ovom trenutku. Premijer je rekao da ovakav zahtjev vidi kao suprotan strateškoj politici Vlade o razvoju sjevera, dodajući da u tom dijelu Crne Gore treba jačati medicinske kapacitete, a ne suprotno.

Zaključeno je da Visoka medicinska škola ima dugogodišnju tradiciju, a više od 350 njenih diploma govore i o kvalitetu nastave, i o velikom broju polaznika. Ova ustanova već ima opremljen i odgovarajući prostor, a na kvalitetu praktične nastave treba da poradi Ministarstvo zdravlja u saradnji sa zdravstvenim ustanovama u Beranama. „Ne trebaju nam za Sjever deklaracije, nego realna politika“ – zaključio je Premijer obrazlažući odluku Vlade da ne da saglasnost za izmještanje Visoke medicinske škole iz Berana u Podgoricu.

Prof. Radmila Vojvodić: Odluka na štetu studenata, kvaliteta znanja i struke

„Odlukom da odbije dislokaciju Visoke medicinske škole iz Berana u Podgoricu Vlada Crne Gore se konfrontirala sa jednoglasnim odlukama Vijeća Medicinskog fakultata, Savjeta za visoko obrazovanje kao stručnog tijela Vlade, izvještajem međunarodnih eksperata o akreditaciji, jednoglasnim stavom Senata UCG o elaboratu koji je podržala i sama Vlada u julu prošle godine. Nadasve, ovom odlukom Vlada ignoriše evropske direktive i standarde regulisane profesije, ali i standarde kvaliteta obrazovanja za koje je odgovoran UCG, kao autonomna institucija“, saopštila je rektorka UCG prof. Radmila Vojvodić.

Prema njenim riječima, razlozi za ovakvu Vladinu odluku teško se mogu prihvatiti sa stanovišta akademske zajednice, a posebno interesa studenta, kvaliteta znanja i struke, već su neminovno na štetu svih. Dalje, postavlja se pitanje da li je upis na takav studijski program ove godine moguć, jer on nema međunarodnu verifikaciju, odnosno nije akreditovan. Pa shodno tome, nije jasno kako uopšte može dobiti licencu.

„Podaci iz obrazloženja odluke o odustajanju od dislociranja nedopustivo su prozvoljni. S jedne strane, nije moguće razdvojiti teorijski od praktičnog rada, a sa druge strane 260 studenata bi u toku studijske godine gotovo čitav jedan, od dva semestra, trebalo da provedu u Podgorici. Konačno, mi na UCG ne znamo da igdje u evropskom prostoru visokog obrazovanja postoji škola za visoke medicinske sestre gdje se praksa ne obavlja u kliničkom centru. Sve i da je moguće doći do kompromisnog i kvalitetnog rješenja, po ovom prijedlogu Vlade, ostajemo do daljneg rezervisani prema realizaciji. To bi, svakako, trebalo da bude neko originalno crnogorsko obrazovno rješenje.Ovakvo Vladino rješenje je prosto zbunjujuće, jer ujedno povećava troškove, dovodi u pitanje održivost i kvalitet nastavnog procesa i standarde jedne važne profesije koja nam je prijeko potrebna u crnogorskom sistemu zdravstvene zaštite ophrvanom teškim problemima. Čini se kao korak nazad u odnosu na važeću strategiju u oblasti visokog obrazovanja“, smatra Vojvodićeva. 

Suprotstavljanje standardima Evropske unije

Za mr Dragicu Dobrović, saradnika u nastavi Visoke škole Berane, „čudna je odluka Vlade Crne Gore shodno standradima i zahtjevima Evropske unije o obrazovanju medicinskih sestara“. 

Ukazujući da praktičan rad prate teorijska predavanja ona ističe da „ne možemo u septembru 2017. godine učiti studenta zdravstvenoj njezi pacijenta u kardiohirurgiji, a da vidi i savlada praktični dio te oblasti u februaru naredne godine! Takva praksa mora biti organizovana u takvoj nastavnoj bazi da može  edukovati studenta o pružanju zdravstvene njege oboljelim i u kardiohirurgiji, neurohirurgiji, malignoj hirurgiji, nakon specifičnih procedura koronarografije, PCI, embolizacije aneurizmi...“. Prema njenim riječima ta praksa ne može biti sprovedena u Opštoj bolnici i Domu zdravlja u Beranama.

Dobrovićeva je pozvala premijera Markovića da još jednom „preispita svoju odluku i dopusti da se buduće medicinske sestre Crne Gore obrazuju po standardima Evropske unije“.

Neophodno obrazovanje u skladu sa evropskim direktivama

Nacionalno udruženje medicinskih sestara i babica Crne Gore (NUMSBCG) saopštilo je da je još 2013. godine na zahtjev Ministarstva zdravlja urađena Komparativna analiza postojećeg nastavnog programa koji se primjenjuje u Visokoj školi za sestre u Beranama i EU zahtjeva. „Utvrđeno je da studijska grupa u Beranama nije u skladu sa zahtjevima Direktive EU i treba da bude reformisana - najpoželjnije bi bilo kroz tješnju integraciju u Medicinski fakultet u Podgorici kako bi se obezbijedilo obrazovanje sestara za cijelu Crnu Goru, uz priznavanje potreba različitih regija. Nastavnabaza i postojeće kliničko okruženje ne podržavaju sestrinsko obrazovanje onako kako je opisano u Direktivi 55/13 EU. Neophodno je i stvaranje kadra, sestara predavača i sestara na kliničkoj poziciji, koje su u stanju da sprovode takvu nastavu, mentorstvo i nadzor/superviziju“navodi se u saopštenju Udruženja.

Oni smatraju da je u interesu profesije, a iznad svega pružanja kvalitetne i bezbjedne zdravstvene njege, samim tim i zdravstvene zaštite građana Crne Gore, da se ispune neophodni  uslovi za obrazovanje sestara u skladu sa evropskim direktivama.

O. Đ. 

Foto: CDM

Back to Top