VLADA CRNE GORE USVOJILA STRATEGIJU VISOKOG OBRAZOVANJA

Vlada Crne Gore je donijela Strategiju razvoja visokog obrazovanja, u čijoj izradi je fokus bio na tome kako unaprijediti model praktične nastave studenata, zatim na definisanju jasnih kriterijuma i uslova za upis na ustanove visokog obrazovanja. Akcenat je stavljen takođe na to kako obezbijediti sprovođenje ishoda učenja na temeljan način, kao i njihovu evaluaciju, nastaviti s aktivnostima za unapređenje kvaliteta, te osigurati usklađenost Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja sa ESG i njeno uključivanje u EQAR kroz odgovarajući proces kontrole.

Autori dokumenta vodili su se i sljedećim smjernicama: Razvijati ponudu cjeloživotnog učenja, uz praćenje kvaliteta implementacije tih programa i obezbjeđenje priznavanja neformalnog i informalnog obrazovanja; Dalje unapređenje u oblasti studentskog standarda; Internacionalizacija i usklađivanje sa EU preporukama i smjernicama iz dokumenata koji su usvojeni u procesu implementacije principa Bolonjske deklaracije, kao i drugih deklaracija čiji je Crna Gora potpisnik.

Važno je istaći da su u radnoj grupi za izradu ovog strateškog dokumenta uključeni eminentni univerzitetski profesori, predstavnici ustanova visokog obrazovanja koji su angažovani kao konsultanti ili sekretari, predstavnici Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, privrede, studenata i resornog ministarstva. Maša Stevović je predsjednica tog tijela, a članovi su: Goran Radević, Nada Vuksanović, Marko Vukašinović, prof. dr Sanja Peković, mr Dragica Anđelić, mr Stefan Đurić, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, Andrej Vukčević, Milica Kavedžić i Ksenija Đukanović.

Najznačajnijim sektorskim strateškim dokumentom za oblast visokog obrazovanja su utvrđena tri strateška cilja, za čije ostvarenje je donijeto deset operativnih ciljeva i 43 aktivnosti.

U cilju uspješne realizacije Strategije usvojen je i dvogodišnji akcioni plan za period 2024/2025. godina.

„Strateško planiranje visokog obrazovanja predstavlja adekvatan pristup blagovremenom i temeljnom razmatranju najznačajnih pitanja rada i razvoja ovog važnog segmenta savremenog društva. Ono u skladu s nacionalnim i međunarodnim politikama i prioritetima, postavlja smjernice i definiše ciljeve za održivi i dugoročni razvojni put u ovoj oblasti. Kreatori politika u visokom obrazovanju i uprave ustanova visokog obrazovanja donose obrazovne politike u skladu s globalnim promjenama, kao što su: ubrzani razvoj digitalnog podučavanja, učenja i ocjenjivanja, nezaustavljiv razvoj nove tehnologije, pandemije, masovne migracije i globalne promjene na tržištu rada. Iako je strateški dokument za period 2016-2020 donio značajne pomake u visokom obrazovanju Crne Gore, postoji potreba za dubljom analitičkom podrškom i efikasnijom implementacijom strateških mjera. Za poboljšanje kvaliteta i relevantnosti obrazovnih programa u Crnoj Gori, novi strateški dokument treba da se fokusira na dublje analize tržišta rada, evaluaciju postojećih i novih programa, pružanje veće podrške za interdisciplinarne studije i efikasnije uključivanje povratnih informacija svih relevantnih aktera. Ove mjere omogućiće da obrazovni sistem bude fleksibilan, efikasan i u skladu s potrebama savremenog društva i ekonomije‟, navodi se u ovom dokumentu.

„Strategija je rezultat realnog sagledavanja aktuelnog stanja u oblasti visokog obrazovanja i drugim oblastima s kojim je ono povezano svojom djelatnošću i ostvarenim rezultatima. Razvojni zadaci su postavljeni u skladu sa ciljevima, aktivnostima i odgovornostima za njihovu realizaciju, kako bi se na kraju planskog perioda dostiglo stanje koje se očekuje od aktivnog učešća visokog obrazovanja u potrebama društvenog razvoja‟, dodaje se, uz ostalo, u Strategiji.

O. Đ.

Izvor MPIN

Back to Top