Evropska komisija je u Izvještaju o Crnoj Gori za 2023. godinu dala visoku ocjenu za napredak u oblasti nauke i inovacija, a ukazano je i da je u oblasti obrazovanja ostvaren određeni napredak, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
„U dijelu koji se odnosi na Pregovaračko poglavlje 25 Nauka i istraživanje, uz dobar stepen pripremljenosti, ostvaren je dobar napredak u odnosu na preporuke date u Izvještaju 2022. godine. Napori koje Crna Gora preduzima na nacionalnom nivou, a posebno su istaknuti u Izvještaju, odnose se na budžetska izdvajanja Vlade za istraživanje i inovacije u ovoj godini, uspješnu implementaciju Strategije pametne specijalizacije i povećanje učešća institucija iz Crne Gore u Horizont Evropa programu. U Izvještaju je naglašena dobra saradnja Crne Gore sa Evropskim savjetom za inovacije, kao i programske linije podrške razvoju inovacija koje sprovodi Fond za inovacije. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija nastaviće i u narednom periodu sa implementacijom Strategije pametne specijalizacije, jačanjem saradnje između akademskog i privrednog sektora, i intenziviranjem aktivnosti u cilju donošenja nove strategije naučnoistraživačke djelatnosti“, istaknuto je u saopštenju.
Ukazano je da je u dijelu koji se odnosi na Pregovaračko poglavlje 26 Obrazovanje i kultura, uz konstataciju dobrog stepena pripremljenosti, ostvaren određeni napredak u odnosu na preporuke iz 2022. godine.
„Iako se obrazovni sistem suočava sa brojnim izazovima, što pokazuju rezultati međunarodnih testova, važno je da se napori ka efektivnoj, koherentnoj i inkluzivnoj digitalnoj transformaciji sistema obrazovanja i obuke nalaze visoko na agendi politika. Konstatovani su napori Ministarstva da se poveća upis djece u ustanove predškolskog vaspitanja i obrazovanja, uključivanje djece romske i egipćanske populacije u obrazovne ustanove, kao i aktivnosti na realizaciji dualnog obrazovanja. U Izvještaju je prepoznato da Crna Gora nastavlja da ostvaruje napredak u međunarodnoj dimenziji ERASMUS+ programa. U skladu sa datim preporukama, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će se zalagati da u narednom periodu kvalitetno obrazovanje bude dostupno svima, intenziviraće sprovođenje Strategije predškolskog vaspitanja i obrazovanja kako bi se poboljšao upis djece u predškolske ustanove, kao i realizaciju aktivnosti predviđenih Strategijom razvoja stručnog obrazovanja“, stoji u saopštenju.