Studentkinje Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, njih oko 50, podržale su kampanju „Ostani doma” pokretanjem fejsbuk i instagram stranica na kojima roditeljima predstavljaju svoje praktične ideje za edukativne igračke i aktivnosti za djecu predškolskog uzrasta.
Riječ je o studentkinjama II i III godine Studijskog programa za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, koje, uz podršku svojih profesora, kroz kratke video priloge, savjetuju roditelje kako da na zabavan i kvalitetan način provedu vrijeme sa svojom djecom.
Ovu aktivnost, buduće vaspitačice realizuju u okviru metodičkih predmeta kod prof. dr Tatjane Novović, prof. dr Veselina Mićanovića, prof. dr Mirka Đukanovića i saradnice mr Marijane Blečić.
Šef Studijskog programa profesor Veselin Mićanović objašnjava da su ideje jednostavne jer je riječ o lako dostupnim materijala sa kojima većina domaćinstava raspolaže: papiri, makaze, sunđeri, bojice..., a od kojih, uz savjete studentkinja, roditelji mogu zajedno sa djecom napraviti igračke ili osmisliti kreativnu i edukativnu igricu.
„Igračka i/ili aktivnost nema svoju punu svrhu ukoliko nije usmjerena ka nekom od ciljeva”, ističe profesor Mićanović.
Igračke i igre, kako i same studentkinje objašnjavaju u video tutorijalima, kod djece mogu razviti određene vještine, bilo u pogledu poboljšanja koordinacije pokreta, prepoznavanje boja, učenje oblika, ili razvijanja kreativnosti.
Ove aktivnosti su, kako ističe profesor Mićanović, praktični dio predmeta, u okviru kojih buduće vaspitačice, u normalnim okolnostima rada, više puta nedeljno obilaze lokalne vrtiće i realizuju aktivnosti sa djecom različitog predškolskog uzrasta, čime se i kroz praksu osposobljavaju za svoj budući poziv.
„U svim praktičnim aktivnostima one su u prilici da, pored realizacije uz pomoć saradnice Marijane Blečić i nas profesora, i osmisle ukupnu aktivnost, i da naprave određene igračke i manipulativne materijale koje će tom prilikom koristiti”, objasnio je profesor Mićanović.
„Svi smo ponosni zbog njihovog velikog odziva i zadovoljni idejama koje nam šalju iz raznih gradova Crne Gore. Kreatvnih ideja nije falilo ni do sada - što je samo jedan od kvaliteta dobrog vaspitača, a mi ih učimo i osposobljavamo i u tom dijelu. Ovo je još jedna potvrda da ćemo u budućnosti imati samo najbolje profesionalce, a rani razvoj to i zahtijeva”, rekao je prof. Mićanović.
Prema njegovim riječima, nije prvi put za studentkinje ovog studijskog programa i njihove profsore da budu uključeni u aktivnosti društvenoodgovornog karaktera.
U prethodnom periodu, dodaje on, studentkinje su, uz mentorsku podršku nastavnog osoblja, bile volonterke kampanje „Svi u vrtić”, UNICEF-a i Ministarstva prosvjete, ali i mnogih drugih humanitarnih akcija, kao što je obezbjeđivanje novogodišnjih paketića za romsku djecu, podrška u učenju u osnovnim školama i slično, u čemu im je podršku obezbijedio i NVO Pedagoški centar Crne Gore, na čelu sa prof. dr Biljanom Maslovarić.
O. Đ.