
Većina đaka osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori vraća se danas u školske klupe, jer se najveći broj vaspitno-obrazovnih ustanova opredijelio da primjenjuje prvi od dva predložena modela, a to je da sva djeca pohađaju nastavu školi.
Jedan dio škola prinuđen je da, zbog nedostaka prostora, prihvati drugi model. Za osnovne škole on predviđa da učenici prvog, drugog i trećeg razreda imaju stalno nastavu u školi, dok se ostali smjenjuju – jedne sedmice u školi, druge onlajn. Kada su u pitanju srednjoškolci, stalno prisustvo nastavi obavezno je za učenike četvrtog razreda, dok se ostali razredi rotiraju.
Da podsjetimo, u prvom polugodištu nastava u školi organizovana je za učenike od prvog do šestog razreda, te prvog razreda srednje škole, dok su đaci trećeg ciklusa (VII, VIII i IX razred), osnovne kao i drugog, trećeg i četvrtog razreda srednje škole imali nastavu na daljinu. Bilo je dosta primjedbi na taj model, prije svega, od UNICEF-a. Zato je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta formiralo radnu grupu koja je predložila dva pomenuta modela.
Nastava u drugom polugodištu realizuje sa prema redukovanim planovima i programima koje je pripremio Zavod za školstvo. Kao ističu, prilikom redukcije rukovodili su se činjenicom da nastavnici treba da realizuju ključne ishode koji su neophodna veza za prelazak na viši nivo školovanja, tj. sadržaje koje mora da usvoji većina učenika. To je standard koji je propisan u svim predmetnim programima, a koji se odnosi na na obrazovno-vaspitne ishode.
Učenici u odjeljenjima biće podijeljeni u grupe, a čas traje 30 minuta. To je nametnulu potrebu da se rad organizuje u više smjena.
Iz Sindikata prosvjete su ukazali da će zbog toga nastavnici biti dodatno opterećeni, pa zahtijevaju da im treba povećati plate i očekuju da se nađe rješenje.
„Koji će to biti period – kratak ili dugačak, vidjećemo“, kazala je za Pobjedu v. d. predsjednika Sindikata prosvjete Crne Gore Slavka Bošković.
Ona je istakla da su začuđeni otkud priča o štrajku kada čelni ljudi ovog sindikata, niti bilo ko na njihovim zvaničnim organima, nije pominjao tu mogućnost.
„Govorili smo o instrumentima sindikalne borbe, ali znate koja je to lepeza, socijalni dijalog jedan je od instrumenata“, rekla je ona.
Pripremila: Lj. V.