U organizaciji Zavoda za školstvo i Gimnazije „Slobodan Škerović“, uz podršku Sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, organizovana je druga dodjela nagrade Zelena zastava i sertifikata o sticanju statusa međunarodne Eko-škole. Uručivanje je upriličeno na Dan ekološke države Crne Gore, 20. septembar, u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ u Podgorici.
Otvarajući svečanost, generalni direktor Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete Crne Gore Veljko Tomić istakao je da održivi razvoj, a samim tim i obrazovanje za održivi razvoj, predstavlja dugoročni koncept i visoko je na listi prioriteta Vlade Crne Gore. Iz tog razloga ciljevi održivog razvoja uključeni su u sve nivoe obrazovanja.
„Eko-škola je jedan od veoma važnih projekata, jer ima za cilj podizanje kompetencija učenika o značaju održivog razvoja. Eko-škole razvijaju kod učenika osjećaj odgovornosti i njeguju održiv način razmišljanja i u svakodnevnom životu. Na taj način se oni podstiču da pozitivno ponašanje prošire dalje − na porodicu, prijatelje i buduće generacije“, rekao je Tomić.
U ime Sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori prisutne je pozdravio Vlatko Otašević, savjetnik za komunikacije.
„Sa posebnim zadovoljstvom podržali smo inicijativu za jačanje ekološke kulture u obrazovnom sistemu. Obrazovanje ima presudnu ulogu u stvaranju uslova za zeleni razvoj, ali i suočavanju sa rastućom klimatskom neizvjesnošću“, kazao je on.
Direktor Zavoda za školstvo Rešad Sijarić takođe je naglasio da obrazovanje za održivi razvoj, a samim tim i implementacija ciljeva održivog razvoja, predstavlja dugoročni koncept u našem obrazovanju i jedan od prioriteta Zavoda za školstvo koji ulaže značajne napore za ostvarivanje ciljeva Razvojne agende 2030. „Sprovođenje međunarodnog programa Eko-škole doprinosi unapređivanju kvaliteta nastave i učenja na polju obrazovanja za održivi razvoj, podstiče mlade na aktivno uključivanje i brigu o svom okruženju, predstavlja izazov učenicima da se uključe u rješavanje problema životne sredine na nivou na kojem mogu da vide opipljive rezultate, te kod njih razvija osjećaj odgovornosti, kako u svakodnevnom, tako i u životu škole”, smatra on, podsjećajući da se program Eko-škole se u Crnoj Gori sprovodi od 2016. godine i do sada je u njega uključeno 60 obrazovno-vaspitnih ustanova, od čega je njih 24, nakon sprovođenja svih predviđenih aktivnosti, dobilo nagradu Zelena zastava i sertifikat o statusu međunarodne Eko-škole.
DOPRINOS OČUVANJU PRIRODNIH RESURSA
Direktorica Gimnazije „Slobodan Škerović“ Zoja Bojanić-Lalović ocijenila je da danas nijedna savremena obrazovna institucija ne može da govori o uspjehu a da pri tom ne podstakne mlade ljude na aktivno uključivanje u brigu o okruženju.
„Naša gimnazija pruža učenicima neophodna znanja o potrebi zaštite životne sredine i na taj način kod njih razvija i osjećaj odgovornosti. Podstičemo ih da budu odgovorni prema sebi i prema drugima, kao i da razumiju da su oni, ne samo nosioci promjena, već i oni koji promjene treba da podstaknu. Zato, primjenjujući postojeće tehnike i istražujući neke nove inovativne pristupe, učenike naše škole podstičemo da jednostvanim, svakodnevnim akcijama doprinesu očuvanju prirodnih resursa. Na taj način širimo značaj uticaja škole na životnu sredinu“, istakla je ona, i ukazala na neke od brojnih aktivnosti kojima motivišu učenike da djeluju na okruženje, kao što su uređeno dvorište i projekat mladih ekologa koji su, u saradnji sa svojim profesoricama biologije, osmislili voćnjak gdje su zasadili njima drage voćke.
„Učenici treba da shvate da je biti ekološki svjestan jednako bitno kao i visokoobrazovan, jer zdrava budućnost naše planete zavisi od dobrih odluka onih koji o njoj treba da brinu, a to smo svi mi“, pručila je direktorica Bojanić-Lalović.
Nacionalna koordinatorka programa Eko-škole u Crnoj Gori Nevena Čabrilo (Zavod za školstvo) kazala je da se na poziv za dodjelu sertifikata o sticanju statusa međunarodne Eko-škole ove godine prijavilo 10 ustanova. Sve one su prošlo kroz proces akreditacije tokom maja i juna. Akreditovanje ustanova su sproveli timovi sastavljeni od članova Nacionalnog odbora za implementaciju programa Eko-škole (predstavnici Zavoda za školstvo, Ministarstva prosvjete, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Centra za stručno obrazovanje, ECOM-a i UNDP-a). Ona je objasnila da se status međunarodne Eko-škole stiče kroz nekoliko faza: prijavljivanje za učešće u programu Eko-škole, izradu i sprovođenje programa Eko-škole, prijavljivanje za dobijanje statusa međunarodne Eko-škole. Stečeni status međunarodne Eko-škole se obnavlja svake druge godine.
NAGRAĐENO SEDAM VASPITNO-OBRAZOVNIH USTANOVA
Nagradu Zelena zastava i sertifikat o stečenom statusu međunarodne Eko-škole ove godine dobilo je sedam obrazovno-vaspitnih ustanova: JPU „Naša radost − Herceg Novi i „Eko bajka“ − Pljevlja, osnovne škole „Božidar Vuković Podgoričanin“ − Podgorica, „Mirko Srzentić“ – Petrovac i „Dušan Obradović“ – Žabljak, kao i Gimnazija „Slobodan Škerović“ − Podgorica i SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ − Herceg Novi.
Priznanje za izuzetno postignuće u sprovođenju programa Eko-škole, koje se dodjeljuje za izuzetan doprinos sprovođenju programa Eko-škole i pokazanu posvećenost održivom razvoju i upravljanju, kroz stalno poboljšanje po pitanjima životne sredine u samoj školi i njenoj široj okolini, dobile su JPU „Eko bajka”, i OŠ „Božidar Vuković Podgoričanin“.
Zavod za školstvo je ove godine prvi put dodijelio specijalno priznanje pojedincu za doprinos u sprovođenju programa Eko-škole. Priznanje su dobile Vasilisa Kasalica (VI razred) i Maša Kasalica (VII razred), učenice OŠ „Mirko Srzentić“.
Da podsjetimo, Međunarodni program Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini Eko-škola, sprovodi se u vaspitno-obrazovnim institucijama u 68 zemalja svijeta. Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) je neprofitna nevladina organizacija sa sjedištem u Kopenhagenu (Danska), koja promoviše obrazovanje za održivi razvoj kroz pet programa obrazovanja o životnoj sredini: Eko-škole, Učenje o šumama, Mladi reporteri za životnu sredinu, Plava zastava i Zeleni ključ.
Zavod za školstvo je 2016. godine postao pridruženi član Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE), na osnovu sporazuma o saradnji koji je potpisan između Fondacije, Zavoda za školstvo Crne Gore i Udruženja za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM). Pridruženo članstvo omogućilo je Zavodu za školstvo Crne Gore da program Eko-škole implementira i vodi u Crnoj Gori.
Lj. V.