Uručena Državna nagrada “Oktoih”: NASTAVNIK TREBA DA BUDE POKRETAČ, MOTIVATOR I IZVOR ŽELJE ZA ZNANJEM

Ministar prosvjete dr Damir Šehović uručio je danas u Vili „Gorica“ Državnu nagradu „Oktoih“ Senadu Gačeviću, redovnom profesoru Muzičke akademije sa Cetinja, i Slavici Leković, profesorici razredne nastave u OŠ „Oktoih“, Podgorica.

Naglašavajući da se svi zajedno dičimo prenošenjem prosvjetne tradicije koja traje bezmalo hiljadu godina, ministar Šehović je kazao: „Upravo takav duh, koji prihvata i slavi prošlost, a gleda u budućnost, mi moramo graditi kod naše djece. Ona su nadu u sopstveni napredak stavila u vaše ruke. Pa čak i onda kada izgleda da imate posla sa manjkom motivacije u učionici, slabljenjem zainteresovanosti, volje ili poznavanja materije, znajte da baš u tim situacijama vi treba da budete pokretač, motivator i izvor želje znanjem. Jer gradite ne samo znalca, već i čovjeka. Nijeste tu samo da prenesete informaciju, već prije svega da im usadite žeđ za znanjem; nijeste tu samo da očekujete da svaki đak bude a priori disciplinovan u zaokruživanju svog obrazovanja, već i da mu pomognete da se disciplinuje. Jer, vi nijeste puki prenosioci podataka, niti usputna stanica. Vi ste prosvjetitelji“, istakao je Šehović, i ocijenio da istinskog prosvjetitelja od svih ostalih izdvaja upravo njegova volja da bude podrška djetetu u situacijama kada postoji otpor ili problem, kao i njegova motivacija da uloži dodatni napor sa djetetom kod koga je prepoznao talenat. To iziskuje agilnost nastavnika preko traženog minimuma.

„Tu se prepoznaju oni koji su rođeni za nastavnički poziv. Njihova granica davanja ne zavisi od minimuma radnog procesa, ili od trajanja jednog školskog časa, niti se završava ex katedra predavanjem utvrđenog gradiva. I njihovo davanje nije motivisano velikim priznanjima. Oni tako rade, jer ne umiju drugačije“, ukazao je ministar.

On je prosvjetnim radnicima poručio: „Ne zaboravite da ćete na svakom djetetu ostaviti trag, koji je često tako suptilan, da će se sjutra kod njega možda prepoznati u njegovoj samodisciplini da svaku započetu stvar dovede do kraja. Kod drugoga pak u otresitosti kojom prevazilazi prepreke. Kod nekog trećeg u temeljnom pristupu svemu što radi. Ili u empatičnosti kojom prepoznaje potrebe drugih. I u mnogo čemu drugom što će obilježiti njihov karakter, za šta možda nikada nećete ni znati da je vaša zasluga.

I tako ste baš vi, dotakli na stotine i stotine života. Đaci i studenti će vašim tragovima nastaviti ka svojim sjutrašnjim saradnicima, prijateljima i djeci. Prenijeće im baš te vrijednosti na kojima ste vi insistirali i koje ste i sami pokazivali. I tako ste baš vi, postali vječni.“

Odluku o dodjeli nagrade donio je žiri u sastavu: predsjednica Zoja Bojanić-Lalović i članovi dr Marko Camaj, Mubera Kurpejović, Ljiljana KrivokapićMijajlo Đurić.

Obrazlažući odluku žirija, Zoja Bojanić-Lalović je ukazala da je nagrada, ustanovljena je 1970. godine za doprinos unapređenju vaspitno-obrazovnog rada, podrška  svima onima koji imaju viziju i razumiju značaj prosvjetiteljske misije,  te da je priča o Oktoihu je priča o znanju, knjizi, obrazovanju, a nagrada je potvrda da se prepoznaju oni koji tu vrstu moći promovišu među mladim ljudima.

Ona je, takođe rekla, da žiri ni ove godine nije imao lak zadatak, jer je za nagradu predloženo osam ustanova i 10 pojedinaca.

 

IZUZETNE VJEŠTINE U PRISTUPU NAJMLAĐIMA

 

“Svojim radom učiteljica Leković je prepoznata kao kvalitetan prosvjetni radnik. Generacije mladih ljudi pamte je kao posvećenog pedagoga, koji ih nije samo obrazovao, već ih je i pripremao za život. Ona posjeduje izuzetne vještine u pristupu najmlađima, onima koji tek ulaze u svijet znanja. To su prvi i najvažniji koraci i veoma je bitno ko na tom početku stoji. Učiteljica Slavica je pokazala da je čvrsta ruka pravog pedagoga temelj dobrog obrazovanja i vaspitanja. U radu sa učenicima ona pokazuje da posjeduje pedagošku kulturu, visok stepen profesionalne etike, da razumije društveni i kulturni kontekst obrazovanja i škole. Uspješnost njenog rada ogleda se u uspjehu njenih učenika, pa su odjeljenja sa kojima je radila u nastavku školovanja bila po rezultatima učenja i vladanja najbolja”, istakla je predsjednica žirija.

Ona je takođe naglasila da je učiteljica Leković, svjesna da nove generacije traže maksimum posvećenosti, radila na sopstvenom usavršavanju, pa je kao članica tima za profesionalnu orijentaciju na novou škole dala značajan doprinos. Bila je član Komisije za izradu nastavnih programa za predmete Priroda i tehnika za IV razred,  Priroda za V, Priroda za VI, jedan je od autora radne sveske i Priručnika prirode i tehnike za IV razred devetogodišnje osnovne škole, član više recenzentskih komisija, jedan od autora Vodiča za nastavnike kroz međupredmetne oblasti, autor mnogih stručnih radova, učesnica više konferencija, a pohađala je seminare iz oblasti aktivne nastave, ocjenjivanja, za primjenu IROP-a, iz dramske i scenske pedagogije.

 

IZUZETAN MUZIČKI PEDAGOG, KOMPOZITOR, RUKOVODILAC INSTITUCIJA

 

Bojanić-Lalović je ukazala da je profesor Senad Gačević prepoznat u široj akademskoj zajednici kao izuzetan muzički pedagog, kompozitor, rukovodilac institucija, pokretač mnogih inicijativa značajnih za građansko društvo, promoter nacionalnog stvaralaštva Crne Gore, jednom riječju jedna od najupečatljivijih figura muzičkog i kulturnog života naše države.

“U svojoj bogatoj karijeri njegov pedagoški uticaj prepoznat je na svim poljima. Bio je angažovan kao predavač u Srednjoj muzičkoj školi, zatim kao asistent na Muzičkoj akademiji. Izabran je u zvanje docenta 1996. godine, a u zvanje redovnog profesora 2002. godine. Njegov rad je bio podsticajan za uspjehe mladih naraštaja, pa su izvođenja njegovih kompozicija donosila značajne nagrade mladim izvođačima”, rekla je Zoja Bojanić-Lalović.

Ona je istakla da su Gačevićeva djela dio literature na magistarskim studijama na muzičkim akademija na Cetinju, Ljubljani i Nišu. Bio je recenzent udžbenika gitare za osnovne muzičke škole, radio na nastavnim planovima i programima za sve nivoe obrazovanja, bio je član Savjeta za opšte obrazovanje i predsjednik Komisije za obrazovanje manjina. Takođe je dao doprinos razvoju Muzičke radionce za mlade u Bijelom Polju, a osmislio je Muzičku radionicu u Gusinju. Urednik je i dvije knjige koje su obavezna literatura na muzičkim akademijama u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini. Autor je projekta Razvoj muzičkog obrazovanja na sjeveru Crne Gore.

 

ZNANJE JESTE MOĆ, ALI JE MOĆ ZNATI GA PRUŽITI DRUGOM

 

U ime nagrađenih zahvalila je Slavica Leković.

Ona je istakla da je ponosna na generacije svojih učenika koji su doprinijeli da dobije ovo značajno priznanje, kao i da je radosna što su njenu kandidaturu za “Oktoih” pokrenuli roditelji njenih đaka, te da su je njene kolege i kolektiv prepoznali kao budućeg dobitnika ove nagrade.

“Prosvjetni radnik, bio u osnovnoj, srednjoj školi ili na fakultetu, u svom biću je najprije – pedagog, učitelj. Znanje jeste moć, ali je moć znati ga pružiti drugom. Samo ako ga pravovremeno, stručno  i  na valjani i ljudski način usmjeravamo, znanje će širiti granice ljudskog duha. Oplemeniće našu misao i graditi sigurne puteve  i za učenika i za zemljoradnika, za naučnika i za umjetnika; za svakog ko ne želi  da svoju sudbinu  prepusti  igri slučaja”, kazala je Leković.

Ona je naglasila da je misija učitelja izazovnija i odgovornija, ali, istovremeno, i veličanstvenija od drugih – upravo iz razloga što stvara, njeguje  i drži na okupu prave vrijednosti  jednog društva.

“Ta činjenica grije našu dušu, nas prosvjetara, sviklih kroz istoriju našeg školstva i na male  učionice, na udaljene škole, uske puteve,  riječju – na skromne živote. Ali, sviklih i na dostojanstvo svog poziva i truda, i svoje bezgranične posvećenosti mladim naraštajima”, ukazala je Leković.

Da podsjetimo, Ovo najveće državno priznanje do sada je dobio 131 pojedinac i 65 ustanova.

Lj. V.

Back to Top