UNIVERZITET CRNE GORE PRIHODOVAO PREKO TRI I PO MILIONA EURA IZ EU FONDOVA

Univerzitet Crne Gore (UCG) je samo u prethodnoj godini prihodovao 2,7 miliona eura na osnovu projektnih aplikacija u okviru programa Erasmus+ Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju i pretpristupnih Interreg programa prekogranične i transnacionalne saradnje. To je saopštila prorektorica za međunarodnu saradnju UCG prof. dr Nataša Kostić.

„Ako se uzmu u obzir i drugi međunarodni i nacionalni projekti, dolazimo do iznosa od preko 3,5 miliona eura sopstvenih prihoda po osnovu projektnih aktivnosti u 2019. godini. Imajući u vidu da je u 2017. godini ovaj prihod bio 430.000 eura, zaključujemo da smo za dvije i po godine prihode od međunarodnih projektnih aktivnosti povećali preko osam puta”, kazala je Kostićeva.

Univerzitet je, prema njenim riječima, u 2018. i 2019. godini uspio da dobije čak 14 projekata, od kojih čak četiri koordinatorska.

„Najznačajnijim istakla bih podatak da je u Erasmus+ programu Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju u 2019. godini Univerzitet po prvi put koordinator tri projekta, dok u još tri učestvuje kao partnerska ustanova, što predstavlja maksimalno dozvoljeni broj od šest projekata po instituciji u jednom pozivu za prijavu i najbolji je do sada ostvaren rezultat u ovom međunarodnom programu.

Rektorat je koordinator jedinog strukturnog projekta izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju pod nazivom „Jačanje internacionalizacije na univerzitetima u Crnoj Gori kroz efikasno strateško planiranje (IESP)”, koji je u prošloj godini, odobren za finansiranje u Crnoj Gori kao projekat prve kategorije najkvalitetnijih aplikacija. Fokusiran je na uspostavljanje strateškog planiranja u oblasti internacionalizacije, razvoj mehanizama za monitoring i evaluaciju procesa internacionalizacije, unapređenje znanja i vještina nastavnog i administrativnog osoblja za učešće u procesu internacionalizacije i osnivanje Jezičkog centra za internacionalizaciju, kao i unapređenje preduslova za povećanje mobilnosti studenata, akademskog, istraživačkog i neakademskog osoblja.

„Očekujemo da će ovaj projekat ostvariti značajan uticaj na konkurentnost i vidljivost univerziteta, što će biti rezultat unaprijeđenih kapaciteta u oblasti internacionalizacije, kao i primjene strateških planova i realizacije konkretnih mjera u ovom domenu. Svjesni potrebe stalnog usavršavanja svojih institucionalnih kapaciteta, Univerzitet će kroz pojekat IESP unaprijediti procese upravljanja, donošenja odluka i kreiranja politika u oblasti internacionalizacije i na taj način će biti u stanju da još bolje odgovori na potrebe i zahtjeve crnogorskog društva i privrede”, istakla je Kostićeva.

Ona je ukazala da ostali koordinatorski projekti imaju za cilj intenziviranje saradnje sa renomiranim inostranim univerzitetima, modernizaciju nastave stručnog engleskog jezika, osnivanje centra za pravne klinike, unapređenje praktične nastave, adaptaciju odgovarajuće literature za studente sa oštećenjem sluha i vida, kao i niz drugih aktivnosti usmjerenih ka povećanju međunarodne razmjene studenata i osoblja Univerziteta.

Kao društveno odgovorna institucija Univerzitet Crne Gore i svojim projektnim aktivnostima doprinosi razvoju crnogorskog društva i privrede, pa neki od ciljeva IPA projekata uključuju valorizaciju turističke ponude podvodne kulturne baštine Istočnog Jadrana, istraživanje prekogranične vodene biološke raznolikosti u cilju boljeg upravljanja i održivog korišćenja kulturnog i prirodnog nasleđa, primjenu informacionih tehnologija i modela e-carinskih procedura u primjeni inovativnih rješenja tokom obavljanja inspekcijskog nadzora i kontrole na graničnim prelazima, uspostavljanje mreže javnih i privatnih operatora u oblasti logistike i pomorskog transporta uz primjenu savremene tehnologije, kao i razvoj preventivne stomatološke zdravstvene zaštite u južnoj Hrvatskoj, zapadnoj Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

“Od prošle godine po prvi put učestvujemo i u Erasmus sport segmentu programa kroz partnersku ulogu Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje u dva Erasmus+ programa saradnje u oblasti sporta i sportske mobilnosti. Univerzitetske jedinice aktivno učestvuju i u projektima međunarodnih naučnih programa HORIZONT 2020 i COST”, navela je Kostićeva.

U prethodnoj godini započeta su partnerstva u tri naučnoistraživačka projekta H2020 programa, a u pozivu za finansiranje H2020 i COST projekata u ovoj godini Univerzitet je dobio još 11 projekata od 13 odobrenih, među kojima je učešće u još četiri naučnoistraživačka projekta H2020 programa kao i sedam projekata odobrenih za finansiranje u okviru programa Evropske saradnje u oblasti nauke i tehnologije odnosno programa COST.

Kada je riječ o IPA programu prekogranične saradnje, Univerzitet je u prethodne dvije godine dobio 10 projekata u okviru prvog poziva Interreg IPA programa prekogranične saradnje „Italija - Albanija - Crna Gora“, tri projekta u okviru poziva Interreg IPA programa prekogranične saradnje „Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora” i dva projekta u okviru Interreg MED programa. Svi podaci o uspjesima Univerziteta Crne Gore u oblasti internacionalizacije i međunarodnih projektnih aktivnosti dovoljno govore o našoj spremnosti da na najvišem mogućem nivou odgovorimo na savremene potrebe razvoja u oblasti visokog školstva u Crnoj Gori.

„Univerzitet će u narednom periodu biti posvećen intenziviranju međunarodne saradnje, u skladu sa ciljevima koje smo zacrtali Strategijom razvoja za period 2019 - 2024. godine. Aktivnosti koje će dovesti do realizacije postavljenih ciljeva su brojne i obuhvataju međunarodnu mobilnost studenata i osoblja, razmjenu znanja i prakse, intenzivniju akademsku umreženost, internacionalizaciju kurikuluma i uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku, organizaciju međunarodnih konferencija i interdisciplinarnih ljetnjih škola, realizaciju novih međunarodnih projektnih aktivnosti, i ostvarivanje raznih vidova prekogranične saradnje. Kroz bolju međunarodnu vidljivost ostvarićemo i bolju poziciju u Evropskom prostoru visokog obrazovanja i Evropskom istraživačkom prostoru, ojačaćemo postojeća i intenzivirati uspostavljanje novih partnerstava sa evropskim univerzitetima u oblasti obrazovanja i istraživanja.

Akcenat će svakako biti na intenziviranju naučnoistraživačke saradnje i učešća u međunarodnim pozivima za finansiranje projekata kroz programe i inicijative koji omogućavaju bržu integraciju Univerziteta Crne Gore u Evropski istraživački prostor. Naš cilj je da omogućimo unapređenje naučnoistraživačkih kapaciteta, privlačenje sredstava iz međunarodnih fondova, umrežavanje i usavršavanje kadrovskih resursa, i jačanje akademske konkurentnosti UCG”, zaključila je prorektorica Kostić.

Priredila O. Đ.  

 

 

Back to Top