Univerzitet Crne Gore: MOST IZMEĐU NAUKE I PRIVREDE ZA BOLJU BUDUĆNOST

Alumni asocijacija i  program podsticanja naučnoistraživačkog rada dvije su inicijative koje treba da osnaže saradnju Univerziteta Crne Gore (UCG) i privrede. To je kazala doc. dr Milena Lipovina-Božović koja je u ime UCG učestvovala na prestižnoj manifestaciji koja okuplja najuspešnije kompanije u Crnoj Gori „100 najvećih u Crnoj Gori“.

„Svjesni smo da dinamičan angažman alumnista predstavlja jedan od osnovnih stubova razvoja i modernizacije visokoškolskih ustanova, često sa dalekosežnim pozitivnim uticajem kako na instituciju, tako i na njene bivše studente“, kazala je Lipovina-Božović.

Ona je dodala da na UCG postoji uvjerenje da su  njihovi diplomci najbolji njegovi ambasadori i ogroman resurs. U skladu sa tim kreirana je prva Alumni strategija za period od 2024. do 2029. godine, koju je i nedavno usvojio Upravni odbor UCG. Pokrenuta je i interaktivna internet platforma  alumni zajednice UCG-a, čiji je sastavni dio baza podataka i sistem za registraciju alumnista. Takođe, usklađen je pravni  okvir u svrhu formalnog uključivanja alumni zajednice u obrazovni, istraživački i razvojni segment UCG.

„Do sada su sve univerzitetske jedinice osnovale svoje alumni klubove, a u narednim danima planirano je i formalno osnivanje Alumni asocijacije UCG, pa vas najsrdačnije pozivam da nam se pridružite na ovom uzbudljivom putovanju“, poručila je privrednicima Božović.

Ona je naglasila i da je UCG razvio Program saradnje sa privredom u dijelu podrške razvoju naučnoistrazivačkog rada.

„Univerzitet Crne Gore ima jasnu misiju da svoje resurse stavi u funkciju razvoja cjelokupnog društva. Stoga smo razvili program koji ima za cilj da obezbijedi vezu između naših istraživačkih kapaciteta i potreba privrede. Naš cilj je da naučni rad bude direktno u funkciji razvoja privrede, omogućavajući bržu primjenu istraživačkih rezultata u praksi“, navela je Lipovina-Božović.

Ona je pojasnila da program pruža priliku za zajedničke projekte, finansiranje istraživanja i razvoj novih tehnologija. 

„Dok bi se, s jedne strane,  programom finansirali kraći boravci naučnih radnika koji rade na istraživanjima u specifičnim oblastima, s akcentom na napredne tehnologije, s druge strane, za naše partnere otvaraju se višestruke mogućnosti: od redovnih sastanaka sa rektorskim kolegijumom na temu pravaca razvoja UCG, mogućnosti definisanja zajedničkih istraživačkih tema i projekata, organizovanja prezentacija kompanije u cilju privlačenja najboljih za zaposlenje, prisutnost u realnom i virtuelnom prostoru UCG, organizovanju predavanja za studente itd“, objasnila je Božović.

Ona je zaključila da vjeruje da je ključno osluškivati potrebe privrede u obrazovanju te da se zbog toga i radni na usklađivanju obrazovnih programa sa potrebama tržišta rada, kako bi se studentima omogućila  što bolja priprema za buduću karijeru.

Lipovina-Božović je pozvala sve učesnika skupa da postanu aktivni učesnici UCG inicijativa, kako bi zajedno stvarali bolje uslove za buduće generacije i unaprijedili crnogorsku zajednicu.

O. Đ.

 

 

Back to Top